Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Lato to czas, kiedy nasza skóra poddawana jest niemalże nieustającemu działaniu słońca, które – jak powszechnie wiadomo – nie ma na nią dobrego wpływu. Brak odpowiedniej pielęgnacji w tym okresie może skutkować nie tylko pogorszeniem ogólnej kondycji skóry, ale też powstaniem wielu trudnych do usunięcia zmian w jej strukturze i wyglądzie, takich jak zmarszczki i przebarwienia.

Aby uniknąć tego rodzaju kłopotów, podstawą codziennej pielęgnacji skóry twarzy powinny być odpowiednio dobrane kremy, których lekka konsystencja nie przyczyni się do jej dodatkowego obciążenia, a jednocześnie będą na tyle bogate w składniki nawilżające i odżywcze, by zapewnić skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. O jakich kremach mowa? Sprawdźmy!

W promieniach słońca

Nie ulega wątpliwości, że wszyscy bez wyjątku kochają słońce, zwłaszcza latem. Poza tym, że jego promienie są źródłem tak cennej witaminy D, dodają pozytywnej energii i bezapelacyjnie kojarzą się z najlepszym czasem w roku, czyli wakacjami. Jednak poza pozytywnym działaniem słońce może też szkodzić. Niestety negatywny wpływ promieni słonecznych dotyczy także skóry twarzy. Długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może zakończyć się nawet bolesnym poparzeniem.

Sama ochrona przeciwsłoneczna to jednak zdecydowanie za mało. Aby zapewnić skórze twarzy latem maksymalny komfort, należy skoncentrować swoje działania na właściwej pielęgnacji. Niezastąpiony w tym aspekcie jest należycie dobrany do potrzeb skóry krem, który – stosowany dwa razy dziennie – będzie w stanie wyrównać jej wewnętrzną równowagę, zachwianą przez szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Dobry krem na lato musi zapewniać skórze maksymalny poziom nawilżenia, jednocześnie chroniąc ją przed nadmierną utratą wody. Dodatkowo powinien odżywiać skórę, dostarczając jej niezbędnych składników odżywczych. No i w końcu powinien ją również odświeżać, zapewniając przyjemne uczucie świeżości i lekkości. Czy da się połączyć wszystkie te cechy? Okazuje się, że tak. Producenci kosmetyków do pielęgnacji twarzy coraz większą uwagę przywiązują bowiem do stworzenia produktu, który będzie dobrze wypełniał swoje zadanie, pielęgnując skórę twarzy latem. Przykładem są chociażby kremy do twarzy marki Avon, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Idealny krem na lato…

…na pewno powinien zawierać substancje zapewniające głębokie nawilżenie skóry. Narażona bowiem na działanie promieni słonecznych, wiatru i wysokiej temperatury bardzo szybko traci wodę, stając się podatną na przesuszenia. Dlatego w jego składzie nie powinno zabraknąć kwasu hialuronowego, który doskonale nawilża skórę, wiążąc cząsteczki wody, co zapobiega jej nadmiernej utracie.

Ze względu na wysokie temperatury skóra latem poci się zdecydowanie bardziej, dlatego dobry krem na lato powinien mieć lekką konsystencję, co umożliwi jej swobodne oddychanie. Stosowanie w okresie letnim gęstych i tłustych kremów dodatkowo obciąża skórę twarzy, zatyka jej pory, przez co przyczynia się do powstawania niedoskonałości. Lepiej więc zastąpić je produktami o żelowej konsystencji, która szybko się wchłania i stanowi świetną bazę pod makijaż.

Dobry krem na lato powinien uwzględniać wszystkie potrzeby, dlatego przy jego wyborze należy kierować się rodzajem skóry twarzy. W przypadku cery dojrzałej krem powinien zawierać substancje poprawiające jędrność i elastyczność skóry. Z kolei krem przeznaczony do pielęgnacji cery tłustej – składniki ograniczające wydzielanie nadmiernych ilości sebum. W kremie dedykowanej cerze trądzikowej nie powinno zabraknąć składników o działaniu antybakteryjnym, a cerze naczynkowej – substancji uszczelniających naczynka i redukujących rumień. Właściwe dopasowanie kremu na lato do indywidualnych potrzeb skóry twarzy to sprawdzony sposób na jej skuteczną pielęgnację. Warto więc poświęcić temu zadaniu nieco uwagi po to, by cieszyć się jej dobrą kondycją nie tylko latem, ale i przez cały rok.