Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Nożyczki do włosów stanowią podstawowe narzędzie pracy każdego fryzjera. Styliści wykorzystują różne rodzaje nożyczek w zależności od specyfiki wykonywanego cięcia.

Czym powinny cechować się profesjonalne nożyczki do włosów?

Odpowiedni materiał

Najlepiej wybierać modele ze stali nierdzewnej, wykonane przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii Friodur. Zapewniają one ochronę przed korozją, nie szkodzi im dezynfekcja w autoklawach, a ich najwyższa jakość gwarantuje trwałość ostrzy na długi czas.

Dobre dopasowanie

Nożyczki fryzjerskie są nieustannie „w ruchu”, dlatego należy je idealnie dobrać do kształtu i wielkości dłoni. Dobre nożyczki powinny być wygodne w użyciu, dawać odpowiednie wsparcie dla dłoni oraz palców, nie wywoływać skurczów, bólów, a z czasem uszkodzenia stawów. Odpowiedni uchwyt pozwala na zmniejszenie nacisku na dłonie. Jego kształt powinien dawać stabilność podczas pracy, co wpłynie na precyzyjne cięcia.

Istotną rolę odgrywają tzw. haki palcowe (stałe lub odkręcane), które umożliwiają oparcie i odciążenie małego palca, dając jednocześnie lepsze rozłożeniu siły i nacisku przy używaniu nożyczek.

Ergonomia

Ergonomiczne nożyczki do włosów posiadają przesunięty do przodu pierścień na kciuk, co sprawia że nawet w trakcie wielogodzinnej pracy zachowany jest komfort użytkowania.

Nożyczki mające formę offsetową, reprezentujące najwyższy poziom ergonomii, charakteryzują się krótszym o jedno oczko ramieniem od strony kciuka, pozwalając na szybsze i wygodne cięcia. Oczka nożyczek ułożone są pod skosem, co nadaje im charakterystyczny wygląd, znacznie odciążając przedramię w czasie pracy.

Dla osób leworęcznych przeznaczone są specjalne nożyczki fryzjerskie, których ostrza ułożone są odwrotnie niż w popularnych modelach dla praworęcznych.

Rodzaje nożyczek fryzjerskich, które warto mieć na wyposażeniu profesjonalnego salonu

Standardowe (klasyczne) niezastąpione nożyczki do włosów stanowią podstawę w pracy fryzjera. Poza nimi istnieje szereg modeli, które pozwalają na profesjonalne tworzenie właściwych i modnych kształtów fryzur.

Ze względu na kształt ostrza wyróżniamy następujące rodzaje nożyczek fryzjerskich:

  • degażówki – mają ząbkowane ostrza  przydatne do teksturowania, cieniowania, strzyżenia punktowego,
  • crane – idealnie nadające się przy wyrafinowanych cięciach i stylizacjach,
  • curved – niezastąpione do cięcia linii zakrzywionych, mają mocno zaostrzone krawędzie,
  • rotated – wyposażone w rotacyjną wkładkę pierścienia na kciuk, która zapobiega zbytnim naciskom nożyczek oraz otarciom, pozwalając na komfort pracy,
  • relax ­– dla tych fryzjerów, którzy wyjątkowo dużo czasu spędzają na pracy z nożyczkami; dzięki lekkości i przyjaznemu dopasowaniu do dłoni są niezwykle wygodne.

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się strzyżenie na gorąco. Aby je wykonać, potrzebny jest specjalny rodzaj nożyczek do włosów typu Thermocut, które podgrzane do  temperatury minimum 90 stopni dokonują precyzyjnego cięcia. Zabieg ten doskonale wpływa na kondycję włosów. Końcówki kosmyków zostają doskonale zabezpieczone i nabierają blasku. Poprzez domknięcie łuski włosa i jej uszczelnienie pozwalają na regenerację włosów. Warto wzbogacić ofertę profesjonalnego salonu fryzjerskiego o ten wyjątkowy rodzaj strzyżenia włosów.

Artykuł sponsorowany