Każdy ubytek w uzębieniu powinien zostać jak najszybciej uzupełniony, inaczej sąsiadujące z luką zęby będą próbowały wypełnić braki przechylając się w jej stronę, co grozi kolejnymi ubytkami. Zapobiec temu mogą implanty zębów. Dzięki nim pacjent, który stracił zęba (lub zęby), ma szansę znowu cieszyć się pełnym uzębieniem.
Spis treści
Jakimi implantami uzupełnia się pojedyncze ubytki?
Niewielkie ubytki mogą z powodzeniem wypełnić pojedyncze implanty zębów. Wykonuje się je najczęściej z tytanu (z niego powstaje umieszczana w dziąśle śruba) i porcelany (z niej powstaje korona), mocuje zaś metodą dwufazową, tj. dwuetapowo. Dwufazowe mocowanie oznacza, że implant składa się z trzech elementów: śruby, dokręconego do niej łącznika i osadzonej na nim korony. Taki sztuczny ząb wygląda i funkcjonuje zupełnie jak prawdziwy, z tą różnicą, że jest o wiele bardziej wytrzymały i trwały. Jego koszt to 5 – 10 tysięcy złotych.
Jakimi implantami uzupełnia się rozległe ubytki?
Rozległe ubytki są nieco bardziej skomplikowane niż pojedyncze, ponieważ nie można ich wypełnić standardowymi implantami zębów ze względu na zaniki kostne szczęki. Do niedawna pacjenci z takimi ubytkami byli skazani na uzupełnienia ruchome, czyli zdejmowane protezy, które nie należą do najwygodniejszych i najbardziej praktycznych rozwiązań. W ostatnim czasie jednak pojawiła się dla nich alternatywa: implanty zygomatyczne, czyli długie wszczepy mocowane w kości jarzmowej. Implanty zygomatyczne są równie funkcjonalne co prawdziwe zęby, nie różnią się też od nich pod względem estetyki. Ich koszt to około 10 tysięcy złotych.
Jak dobrać najlepsze implanty zębów?
O doborze właściwego implantu i odpowiedniej techniki implantacji zawsze decyduje lekarz – on wie najlepiej, jakie rozwiązanie sprawdzi się w danym przypadku, dlatego warto mu zaufać. Z reguły implanty pojedyncze stosuje się w sytuacji, gdy braki w uzębieniu obejmują nie więcej niż trzy niesąsiadujące ze sobą ubytki. Implantacja obejmuje wtedy dwie wizyty u implantologa: podczas pierwszej mocowana jest śruba, a podczas drugiej łącznik i korona. Implanty zygomatyczne natomiast zalecane są pacjentom z kilkoma sąsiadującymi ze sobą ubytkami lub całkowitym bezzębiem. W takim wypadku implantacja odbywa się na jednej wizycie z zastosowaniem techniki All on 4, która pozwala skrócić proces rekonstrukcji uzębienia do niezbędnego minimum, nieuwzględniającego dużej ingerencji chirurgicznej. Więcej szczegółów na Declinic.pl.
Najnowsze komentarze