Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Powszechna prawdą, którą znają już przedszkolaki – bez wody nie ma i nie będzie życia na Ziemi. Woda stanowi główny składnik komórek, a każdy z nas zbudowany jest z 80 proc. tego cudownego płynu. Na świecie istnieją także stworzenia, takie jak meduzy, których ciało składa się w 96 proc. z wody. 75 proc. naszej planety pokryte jest wodą, a mimo to, od lat coraz głośniej mówi się o tym, że wkrótce wody może nam zabraknąć. Właściwości wody są fascynujące, ponieważ jest to jedyna substancja powszechnie występująca w środowisku naturalnym i występująca we wszystkich trzech stanach skupienia: stałym (lód), ciekłym (woda) i gazowym (para).

Chemia wody

Podstawowa wiedza z zakresu chemii na temat właściwości wody: Każda cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu (H20). Dwa atomy wodoru są połączone z atomem tlenu wiązaniami kowalencyjnymi. Oznacza to, że atomy wodoru dzielą swoje elektrony z atomem tlenu. Temperatura wrzenia wody wynosi 100 st. Celsjusza i jak na tak niską masę cząsteczkową, temperatura jest bardzo wysoka, która wynika z wiązania wodorowego. Wrząca woda rozbija wszystkie wiązania wodorowe w cieczy, dzięki czemu cząsteczki mogą się od siebie oddalać i stają się parą. Zerwanie tych więzi wymaga energii; stąd wyższa temperatura wrzenia wody.

Spójność wody

Ze względu na rozległe wiązania wodorowe w wodzie, cząsteczki mają tendencję do sklejania się ze sobą w regularny wzór. Takie zjawisko to nic innego jak kohezja, którą można dość łatwo zaobserwować, przepełniając szklankę wodą. Można wtedy zauważyć, że cząsteczki wody trzymają się razem tuż przy brzegu naczynia. To mennisk, który jednak ulega grawitacji, pokonującej wiązania wodorowe i woda się rozlewa.

Napięcie powierzchniowe

Wśród wielu właściwości wody nie można zapominać o napięciu powierzchniowym, które ma miejsce wtedy, gdy cząsteczki wody na powierzchni są utrzymywane razem przez wiązania wodorowe. W rezultacie woda zachowuje się tak, jakby miała cienką skórę na powierzchni. Kiedy tworzy się kropla wody, jej kulisty kształt jest wynikiem napięcia powierzchniowego.

Woda ma wiele zastosowań w naszym codziennym życiu. Jest tak uniwersalna, a jednak bez niej jest ludzkość nie jest w stanie funkcjonować. Ta wyjątkowa zdolność wody do bycia tak wszechstronną i wszechobecną wynika z niektórych jej imponujących właściwości. Te właściwości wody są często pomijane i zapominane, ale są głównym powodem, dla którego woda jest tak cennym związkiem.