Proces leczenia otyłości jest złożony i wymaga zaangażowania ze strony pacjenta oraz holistycznego podejścia specjalistów, pod których opieką pacjent się znajduje. Otyłość może być skutecznie leczona, a odzyskanie pełni zdrowia jest w zasięgu większości pacjentów. Pomagają w tym nowoczesne metody leczenia otyłości. Na czym one polegają?
Spis treści
Przyczyny otyłości, na które masz wpływ
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, na którą choruje już 20 proc. światowej populacji. Zgodnie z szacunkami WHO, w 2025 roku nawet co czwarta osoba na świecie może chorować na nadwagę lub otyłość.
Czynnikami sprzyjającymi rozwijanie się otyłości jest przede wszystkim spożywanie nadmiarowej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu oraz siedzący tryb życia. Obie te przyczyny można skutecznie kontrolować, zmieniając swoje przyzwyczajenia i codzienne rytuały.
Czynnikami, na który pacjenci mają mniejszy wpływ, są obciążenia genetyczne, choroby sprzyjające rozwijaniu otyłości (niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, depresja), ale i tutaj pacjenci nie są bez szans. Szybkie reagowanie na zmiany w organizmie i podejmowanie leczenia endokrynologicznego, internistycznego czy psychiatrycznego może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia otyłości.
Metody leczenia otyłości powinny adresować konkretne powody, dla których pacjent przybiera na masie ciała. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, co okaże się skuteczne dla każdego pacjenta, bez poznania jego historii choroby.
Otyłość jest wypadkową wielu czynników, pośród których można odnaleźć zarówno fizyczne, jak i psychologiczne. Niektórzy pacjenci nie będą wymagać włączenia leków, dla innych tylko wdrożenie farmakoterapii będzie umożliwiało pozbycie się nadmiarowych kilogramów.
Farmakologiczne leczenie otyłości – czy to działa?
Farmakologiczne leczenie otyłości, czyli stosowanie leków wspomagających odchudzanie, może być skuteczne, ale tylko w połączeniu ze zmianą stylu życia, czyli zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną. Same leki nie są uniwersalnym rozwiązaniem i nie zastąpią zdrowych nawyków.
Skuteczność farmakologicznego leczenia otyłości jest różna w zależności od rodzaju leku, indywidualnych predyspozycji pacjenta, stopnia zaawansowania otyłości oraz gotowości pacjenta do wprowadzenia zmian w stylu życia.
Badania kliniczne wykazują, że leki na otyłość mogą prowadzić do utraty od 5% do 20% masy ciała w ciągu roku. Jest to znacząca redukcja, która może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka chorób serca, cukrzycy typu 2 i innych powikłań związanych z otyłością.
Farmakologiczne leczenie otyłości może być rozważane w przypadku otyłości (BMI ≥ 30 kg/m²) lub nadwagi (BMI ≥ 27 kg/m²) z towarzyszącymi chorobami, takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy wysoki poziom cholesterolu. To również metoda wprowadzana wtedy, gdy inne metody leczenia okażą się nieskuteczne. W dalszej kolejności pozostaje jedynie leczenie operacyjne otyłości. Najczęściej przeprowadzana jest operacja zmniejszenia żołądka i endoskopowe leczenie otyłości.
Zmierz się z otyłością: indywidualny plan leczenia!
Indywidualny plan leczenia otyłości jest najważniejszym elementem przygotowań do redukcji masy ciała. Tego typu plan powinien być opracowany przez specjalistów, którzy na podstawie wywiadu lekarskiego, interpretacji wyników badań oraz osobistych uwarunkowań pacjenta opracują sposób postępowania na następne miesiące.
Walka z otyłością to proces, który trwa przez długie miesiące i lata. Dlatego psychiczne wsparcie dietetyka klinicznego czy również psychologa może okazać się niezbędne dla powodzenia całego przedsięwzięcia.
W dzisiejszych czasach dostępne są efektywne sposoby na leczenie otyłości online. Dzięki możliwości odbywania telekonsultacji, leczenie otyłości jest dostępne dla wszystkich pacjentów, niezależnie od miejsca ich zamieszkania czy codziennych nawyków.
W indywidualnym planie leczenia otyłości znajduje się zarówno dieta dopasowana do potrzeb pacjenta, jak i rodzaj i intensywność treningów fizycznych czy też wskazówki dotyczące postępowania w chwilach słabości czy pogorszenia nastroju. Mogą także znajdować się zalecenia dotyczące stosowania konkretnych leków (nie tylko sprzyjających zrzucaniu nadmiarowych kilogramów, ale kontrolujących choroby ją wywołujących, jak niedoczynność tarczycy).
Leczenie otyłości krok po kroku: od diety po trening!
Leczenie otyłości obejmuje kompleksowe podejście, w którym łączy się zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, wsparcie psychologiczne, a niekiedy także farmakologiczne.
Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem, który oceni ogólny stan zdrowia, zleci badania (morfologia, lipidogram, glukoza, TSH) i wykluczy ewentualne przyczyny otyłości o podłożu medycznym. Lekarz może dodatkowo skierować pacjenta do dietetyka, psychologa lub fizjoterapeuty, jeśli uzna to za konieczne.
W następnej kolejności wymagane jest wdrożenie zmian żywieniowych. Dietetyk pomaga ustalić odpowiedni plan żywieniowy, uwzględniający potrzeby, preferencje i ewentualne choroby towarzyszące pacjenta. Pacjenci borykający się z otyłością zachęcani są do prowadzenia dziennika żywieniowego, który pozwala im śledzić zmiany zachodzące w ich diecie.
Niezbędnym krokiem jest także wprowadzenie odpowiedniej liczby treningów dopasowanej do kondycji i możliwości pacjenta jakości. W tym przypadku pomocna okazuje się konsultacja z trenerem i fizjoterapeutą.
Nie bez znaczenia jest także wsparcie psychologiczne. Doskonałe rezultaty przynosi terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która pomaga zmieniać negatywne myśli i przekonania na temat jedzenia i własnego ciała, ucząć radzenia sobie z emocjami i stresem.
W razie potrzeby lekarz może zalecić wsparcie farmakologiczne: zarówno sprzyjające redukcji masy ciała, jak i stabilizujące nastrój. Jeśli potrzebujesz wsparcia online w walce z otyłością, sprawdź ofertę https://medicept.pl/.
Najnowsze komentarze