Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Peeling to zabieg oczyszczający skórę z zalegających warstw martwego naskórka oraz świetnie przygotowujący do kolejnych zabiegów. Jest to prosty zabieg, który możemy wykonać sami w domowym zaciszu. Mowa tu oczywiście o peelingach na twarz i ciało mechanicznych a nie chemicznych, czyli peelingach enzymatycznych, drobnoziarnistych i gruboziarnistych oraz gotowych np. maseczkach peelingujących. Peelingi chemiczne, czyli kwasowe wykonujemy tylko i wyłącznie w gabinecie kosmetycznym u przeszkolonej w tej dziedzinie osoby.

Naturalny peeling do ciała

Oto kilka przykładów na peelingi które można wykonać samemu w domu z naturalnych ogólnodostępnych dla każdego składników.

1. Peeling z olejem kokosowym i limonką

Składniki:
– 1 cała limonka
– ½ szklanki cukru ( najlepiej brązowego)
– 1 łyżka oleju kokosowego ( najlepiej nierafinowanego)

Przygotowanie:
Wyciskamy sok z limonki dodajemy cukier i olej kokosowy. Powoli mieszamy wszystko aż składniki się połączą i powstanie peelingowa masa. Peeling nadaje się do stosowania na całe ciało.

2. Peeling z kiwi i skórką cytryny

Składniki:
– 1 owoc kiwi
– 2- 3 łyżki startej skórki z cytryny
– 1 szklanka cukru ( najlepiej brązowego)

Przygotowanie:
Kiwi obieramy i blendujemy do momentu, aż powstanie papka. Dodajemy pozostałe składniki i mieszamy do połączenia się produktów.

3. Peeling kawowy

Składniki:
– 4 łyżki drobno zmielonej kawy
– 1 łyżka cukru trzcinowego
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– 1 łyżeczka miodu
– przegotowana woda ( tylko jeżeli powstał masa będzie zbyt gęsta)

Przygotowanie:
Do miseczki wsypujemy kawę, cukier trzcinowy. Następnie dodajemy miód i oliwę. Wszystko dokładnie mieszamy. Jeżeli powstała masa będzie zbyt gęsta ( zależy to m.in. od konsystencji miodu ) możemy dodać troszkę przegotowanej (letniej) wody lub oliwy z oliwek.

4. Peeling solny ( do ciała)

Składniki:
– 1 limonka
– ½ szklanki soli morskiej
– 3 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie:
– Wyciskamy sok z limonki, a następnie dodajemy do niego sól oraz oliwę. Wszystko razem mieszamy, aż składniki się połączą i powstanie papka.

5. Peeling z dodatkiem płatków owsianych

Składniki:
– 3 łyżki płatków owsianych ( wcześniej zmielonych)
– 2 łyżeczki soku z cytryny
– 1 łyżka miodu
– woda

Przygotowanie:
Płatki owsiane zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy pod przykryciem na około 8 minut. Następnie jeśli mamy w nich nadmiar wody to odcedzamy i wsypujemy do miseczki. Dodajemy do nich cytrynę i miód. Mieszamy aż powstanie papka. Jeśli powstała masa jest zbyt gęsta dodajemy kapkę wody.

6. Peeling pomarańczowy

Składniki:
– 1 pomarańcza
– mąka kukurydziana
– 1 łyżeczka miodu

Przygotowanie:
Wciskamy sok z pomarańczy. Następnie dodajemy do niego miód i mąkę kukurydzianą ( taką ilość, aby powstała nam papka). Wszystko dokładnie mieszamy do powstania jednolitej masy.

domowy peeling do ciała

7. Peeling miętowo- kawowy

Składniki:
– 3 łyżki kawy mielonej
– 2 łyżki mięty ( wcześniej zblendowanej)
– 2 łyżeczka soku z cytryny
– 1 łyżka miodu

Przygotowanie:
Do miseczki wsypujemy kawę dodajemy miętę, sok z cytryny i miód. Mieszamy aż powstanie papka.

8. Peeling morelowy

Składniki:
– 1 cała morela
– 1 łyżka miodu

Przygotowanie:
Morelę obieramy, wyciągamy pestkę, a miąższ blendujemy. Pestkę mielimy i dodajemy do miąższu razem z miodem. Wszystkie składniki mieszamy do powstania masy.

9. Peeling ananasowy

Składniki:
– 1 plaster świeżego ananasa
– 2 łyżki cukru brązowego
– 1 łyżka miodu

Przygotowanie:
Ananasa obieramy, odkrawamy plaster i blendujemy. Do powstałej papki dodajemy cukier i miód. Dokładnie mieszamy do powstania jednolitej masy. Jeżeli peeling będzie zbyt lejący ( w zależy to od soczystości ananasa) to dodajemy więcej cukru.

10. Peeling z sodą

Składniki:
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej
– 1 łyżka miodu
– ½ łyżeczki soku z cytryny

Przygotowanie:
Do miseczki wsypujemy sodę. Następnie dodajemy miód i sok z cytryny. Wszystko razem mieszamy do powstania jednolitej masy.

Pamiętajmy, że są to peelingi naturalne i najlepiej wykonać je zaraz po przygotowaniu. Jeżeli mamy alergię, na którykolwiek składnik peelingu nie wykonujemy go. Gdy po nałożeniu poczujemy uczucie swędzenia, szczypania lub pieczenia nie kontynuujemy zabiegu. Zmywamy wtedy niezwłocznie preparat letnią wodą.