Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Składniki aktywne w kosmetykach mają za zadanie poprawić kondycję naszych włosów i skóry. Niacynamid i ceramidy to jedne z częściej stosowanych w kosmetyce substancji, które korzystnie wpływają na wygląd naszej cery. Poznaj ich właściwości i dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po kremy z ich dodatkiem.

Czym są niacynamid i ceramid?

Niacynamid jest pochodną witaminy B3, znanej też pod nazwą witamina PP. Jest związkiem chemicznym niezbędnym do budowy ceramidów, cegiełek, z których składa się warstwa hydrolipidowa skóry, a także struktura włosów.

Ceramidy należy do lipidów, czyli są substancjami tłuszczowymi. Wypełniają przestrzenie międzykomórkowe, zapewniając skórze właściwą jędrność i zdolność zatrzymywania wody, tak by zachować właściwy poziom nawilżenia. Ilość ceramidów spada wraz z wiekiem, do obniżenia ich poziomu przyczynia się również stres i niewłaściwy tryb życia. Dlatego warto uzupełnić ich niedobór, zanim jego konsekwencje zaczną być widoczne na naszej twarzy – i to dosłownie!

Niacynamid i ceramidy współdziałają ze sobą i są konieczne, by nasza skóra zachowała zdrowy wygląd i dobrą kondycję. Najprostszy sposób ich dostarczania z zewnątrz to zastosowanie kosmetyków, w których odgrywają rolę substancji aktywnych.

Cudowne właściwości niacynamidu i ceramidów wykorzystywane w kosmetyce

Niacynamid i ceramidy mają dość podobne właściwości, jeśli chodzi o ich działanie na skórę. Wspierają jej barierę ochronną, czyli warstwę hydrolipidową. Zmniejszają utratę wody, przez co poprawiają jędrność i elastyczność skóry, oraz niwelują oznaki starzenia. Niacynamid ma właściwości kojące i łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne. Reguluje też pracę gruczołów łojowych i rozjaśnia przebarwienia. Niacynamid ma również działanie pobudzające produkcję elastyny i kolagenu oraz stymuluje syntezę kwasu hialuronowego w skórze, co pozwala jej odzyskać utraconą jędrność.

Ceramidy normalizują poziom nawilżenia skóry i chronią ją przed utratą wody, ułatwiają też przenikanie substancji odżywczych zawartych w kosmetykach w jej głębsze struktury. Kosmetyki z ceramidami poprawią koloryt cery i przywrócą jej elastyczność. Sprawią też, że będzie lepiej chroniona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak warunki atmosferyczne czy promieniowanie UV – wszystko to dzięki wzmocnieniu bariery hydrolipidowej. Warto sięgać po kremy z niacynamidem i ceramidami zawierającymi te składniki w odpowiedniej ilości, tak by zagwarantowana była ich skuteczność. Dobrym wyborem jest na przykład serum Avon z linii Anew zawierające te cenne substancje aktywne. Już dwa tygodnie stosowania w wyraźny sposób poprawią kondycję cery. Można też wybrać krem z ceramidami i niacynamidem, który warto aplikować codziennie.

Kiedy sięgnąć po kremy z niacynamidem i ceramidami?

Po krem lub serum z niacynamidem i ceramidami warto sięgnąć zwłaszcza wówczas, gdy widzimy, że nasza cera utraciła zdrowy koloryt i kondycję – stała się poszarzała, przesuszona i mniej jędrna. Kosmetyki z tymi składnikami aktywnymi sprawdzą się do cery dojrzałej, z przebarwieniami i oznakami starzenia. Są też dobrym wyborem do cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, ponieważ zarówno ceramidy, jak i niacynamid wzmacniają warstwę ochronną skóry. Kosmetyki z niacynamidami są zbliżone pod względem działania do kremów okluzyjnych, które chronią skórę przed utratą wody. Z tego względu są polecane zwłaszcza do cery suchej i przesuszonej. Kremy z zawartością niacynamidu sprawdzą się również do cery trądzikowej i tłustej, ponieważ witamina B3 reguluje pracę gruczołów łojowych, tym samym przeciwdziałając ich zatykaniu się i powstawaniu zaskórników. Co bardzo ważne, stosując krem z niacynamidami, nie należy jednocześnie aplikować kremów lub serum z witaminą C, ponieważ kosmetyki te będą się wzajemnie neutralizować, oraz produktów z retinolem i kwasami AHA, ponieważ może spowodować to podrażnienie skóry.