Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Stres nie zawsze jest zjawiskiem negatywnym. Krótkotrwały motywuje do działania i znalezienia rozwiązania danego problemu. Jednak przedłużający się stres, który nie zostaje w porę rozładowany i przełożony na aktywne rozwiązanie trudności, może wpływać na naszą kondycję psychiczną, ale również fizyczną. Podpowiadamy, jak złagodzić skutki stresu.

Stres – kiedy staje się groźny?

Długotrwały stres przestaje być motywujący i przeradza się w dystress – groźny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dystress to stan powodowany przez przedłużającą się sytuację, dla której nie znajdujemy rozwiązania, a która sprawia nam dyskomfort.

Mogą wówczas pojawić się symptomy takie jak kłopoty ze snem, obniżony nastrój, niepokój i lęk. Stres ma też negatywny wpływ na zdrowie fizyczne. Powoduje podwyższony poziom hormonów takich jak kortyzol i adrenalina, które stawiają organizm w stanie gotowości. Na dłuższą metę jest to dla naszego ciała męczące, ale również może wpływać na mikrobiom w jelicie.

Stres negatywnie wpływa też na stan mikroflory jelitowej, która wspomaga układ pokarmowy. Może powodować np. nieprzyjemności jelitowe, które osłabiają florę bakteryjną jelit.

Jak złagodzić objawy stresu?

Jednym z rozwiązań łagodzenia stresu jest zmiana sposobu myślenia. Zamiast stresować się niepotrzebnie, odpuśćmy sobie to, na co nie mamy wpływu, zajmijmy się zaś czynnie zrobieniem tego, co da się zrobić. Jeśli jednak nie potrafimy skierować naszego myślenia w tą stronę, dobrym sposobem jest też nauczenie się i stosowanie technik relaksacyjnych, np. ćwiczeń oddechowych i medytacji. Na stres dobrze działa ćwiczenie jogi oraz spacery.

Jak wesprzeć osłabioną florę jelit?

W przypadku nieprzyjemności jelitowych które może wywołać stres, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające dobroczynne bakterie regenerujące i wspomagające pracę jelit. Dobrym wyborem będzie suplement diety Multilac ze starannie wyselekcjonowanymi żywymi kulturami bakterii oraz naturalnym prebiotykiem FOS*.

Multilac wspiera pracę jelit, uzupełniając osłabioną florę o dobroczynne bakterie. Po Multilac – synbiotyk (tak nazywa się preparat łączący probiotyki z prebiotykiem) warto sięgnąć w sytuacjach osłabienia mikrobiomu, w podróży, przy zmianie diety, w sezonie jesienno-zimowym, przy antybiotyku ale również przy lekach mających wpływ na mikrobiom w jelicie.**.

*MULTILAC Kapsułki może być stosowany tylko u dzieci, które potrafią połknąć kapsułkę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.

Preparatu Multilac Kapsułki nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.

** Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.