Szacowany czas czytania artykułu: 6 minut

Odbudowa zęba to zabieg stomatologiczny, którego celem jest przywrócenie zdrowego wyglądu i funkcji zęba uszkodzonego przez próchnicę, uraz czy inną przyczynę. Proces ten polega na usunięciu uszkodzonej tkanki zęba i wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem, takim jak amalgamat, kompozyt czy porcelana. Odbudowa zęba pomaga przywrócić wytrzymałość i stabilność zęba, a także poprawia estetykę uśmiechu. Regularne wizyty u dentysty oraz odpowiednia higiena jamy ustnej są kluczowe w prewencji ubytków i utrzymaniu zdrowych zębów.

Czym jest odbudowa zęba?

Czasem niestety nawet wzorowe dbanie o jamę ustną może nie uchronić nas przed koniecznością podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu odbudowy zęba. Wystarczy niefortunny wypadek – przypadkowe uderzenie piłką w czasie zabawy, ugryzienie zbyt twardego orzecha czy upadek z roweru. Gdy ząb się złamie lub uszkodzi, nie trzeba go usuwać – warto pomyśleć o jego odbudowie.

Korona może także ulec znacznemu uszkodzeniu na skutek wystąpienia próchnicy. Przyczyną może być też wcześniejsze leczenie kanałowe, które spowoduje znaczne zmniejszenie powierzchni zęba. Odbudowa bywa również zalecane w przypadku, gdy z jakichś powodów stomatolog nie jest w stanie w prawidłowy sposób założyć wypełnienia.

Wskazania do odbudowy zęba

Wskazania do odbudowy zębów możemy więc podzielić na kilka podstawowych grup:

  • uszkodzenie mechaniczne, które spowodowało znaczne ukruszenie lub złamania zęba. Powodem może być wypadek, zderzenie z inna osobą, ugryzienie twardego przedmiotu,
  • przeprowadzone wcześniejsze leczenie stomatologiczne zęba na skutek zaawansowanej próchnicy, które doprowadziło do utraty dużej powierzchni korony zęba,
  • względy estetyczne – chęć poprawy wyglądu zębów, ukrycie nierówności, bruzd oraz przebarwień,
  • konieczność usztywnienia korony zęba.

Zawsze w sytuacji uszkodzenia lub złamania zęba powinniśmy zgłosić się do lekarza stomatologa, który po przeprowadzeniu diagnostyki zaproponuje, w jaki sposób można odbudować ząb.

Warto poddać się takiemu zabiegowi, ponieważ odbudowane zęby stają się znacznie bardziej odporne na uszkodzenia przez okres około 5 lat od momentu wykonania zabiegu. Wzrasta również znacznie estetyka jamy ustnej, poprawia się wygląd twarzy.

Odbudowa zębów może uchronić nas przed niepożądanymi skutkami, takimi jak odsłonięcie szyjek zębowych, zmiana położenia lub krzywienie się zdrowych zębów czy choroby przyzębia.

Zobacz także: Metody odbudowy utraconego zęba

Metody odbudowy zęba

Obecnie stomatologia estetyczna daje sporo możliwości odbudowywania zębów. Wybór metody zależy od wielu czynników. Oczywiście to lekarz stomatolog – biorąc pod uwagę przyczyny uszkodzenia zęba oraz możliwości, jakie daje konkretna metoda odbudowy – musi ocenić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla pacjenta. Zna on historię leczenia, wie jakie były wcześniej podjęte działania stomatologiczne.

Metoda odbudowy jest więc dobierana indywidualnie, dopasowana do stopnia uszkodzenia zęba oraz ogólnego stanu tkanek jamy ustnej. Przy wyborze metody odbudowy korony zęba ważny jest też budżetu, jakim dysponuje pacjent.

Obecnie wykorzystywane przez stomatologów materiały są nie tylko trwałe, ale też nie ulegają przebarwieniu oraz – co ważne – nie wywołują reakcji alergicznych.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Włókno szklane jest jednym z najtrwalszych dostępnych na rynku materiałów używanych przez stomatologów – zwłaszcza do odbudowy zębów przednich. Dzięki swojej twardości pozwala na jednoczesną odbudowę oraz wzmocnienie. Włókna szklanego używa się też często do rekonstrukcji zęba po leczeniu kanałowym lub w nagłych przypadkach uszkodzenia mechanicznego wymagających szybkiej interwencji stomatologicznej.

Materiał ten nie wymaga specjalnego szlifowania sąsiednich zębów. Zabieg jest więc mniej problematyczny niż inne metody.

Odpowiednio przygotowany wkład z włókna szklanego wprowadzany jest do kanału zęba, co wspomaga zachowanie stabilności, podwyższenie odporności na uszkodzenia, a także utrzymanie naturalnego koloru zęba.

Ta metoda odbudowy nie sprawdza się niestety u pacjentów, u których zęby są niestabilne, występują wady zgryzu czy bruksizm – nadmierne zgrzytanie i zaciskanie zębów.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Jeśli po leczeniu kanałowym ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie, to odbudowy zęba dokonuje się za pomocą kompozytu. Jednak gdy ząb po leczeniu kanałowym ma bardzo osłabiony korzeń, odbudowy dokonuje się specjalnym wkładem wykonanym z włókna szklanego, na którym przygotowywana jest odbudowa z materiału kompozytowego.

W sytuacji, gdy ząb jest bardzo zniszczony zalecane jest wykonanie odbudowy protetycznej w postaci inlay/onlay.

Metoda ta również opiera się na wykorzystaniu materiału kompozytowego, jednak wypełnienie wykonywane jest w laboratorium protetycznym, a na kolejnej wizycie cementowane w zębie. Umożliwia to uzyskanie lepszych efektów. Poprawia właściwości fizyczne wypełnienia i ogranicza zjawisko skurczu materiału podczas jego utwardzania, co zapewnia jego lepsze połączenie z tkankami zęba.

Odbudowa zęba kompozytem

Metoda ta nazywana jest także bondingiem. Do odbudowy zęba stosowany jest kompozyt ze specjalistycznej żywicy, który lekarz umieszcza w miejscach nie zajętych przez próchnicę. Plusem jest fakt, iż zabieg można wykonać podczas jednej wizyty, niemal od razu po przeprowadzeniu leczenia.

Istotna jest również jego cena – jest to jedna z tańszych metod odbudowy. Wadą wypełnień kompozytowych jest ich podatność na przebarwienia oraz konieczność wymiany co 5-6 lat.

Korona protetyczna

Jest to jedna z droższych metod odbudowy zębów, ale jednocześnie umożliwiająca uzyskanie bardzo dobrych efektów. Korona idealnie wręcz imituje naturalny ząb – jego kształt oraz barwę. Korony stosowne są w przypadku dużego ubytku tkanek zęba. To odbudowy protetyczne, pokrywające ząb aż do poziomu jego szyjki (okolicy dziąsła).

Pozwalają nie tylko uzyskać dobry efekt estetyczny, ale również wzmacniają strukturę zęba. Zależnie od wskazań lekarza oraz możliwości finansowych pacjenta mogą być wykonane z rożnych materiałów. Dostępne są między innymi korony pełnoceramiczne, metalowe licowane porcelaną czy kompozytowe.

Koszt odbudowy zęba

Niestety, odbudowa uszkodzonego bądź zaatakowanego przez próchnicę zęba nie jest tanim zabiegiem. Cena zależy oczywiście od wybranej metody. Plan leczenia powinien jednak ostatecznie wybrać lekarz stomatolog, który jest w stanie wziąć pod uwagę możliwości oraz efekty, jakie dają konkretne sposoby odbudowy.

Najtańszym rozwiązaniem będzie wypełnienie kompozytowe, za które zapłacimy około 200 zł. Wkład koronowo-korzeniowy to koszt około 250 zł, podobnie jak odbudowa włóknem szklanym. Przy założeniu jednej korony musimy liczyć się z kosztem od 1200 zł w górę. Cena odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą materiału kompozytowego waha się od 100 do 150 zł.

NFZ może zapewnić nam uzupełnianie braków zębowych – nie odbudowę zęba – przy pomocy protezy. Inne rodzaje uzupełnień protetycznych nie są finansowane.

Sfinansuj odbudowę zęba za pomocą MediKod od MediRaty

Musisz jak najszybciej wykonać zabieg odbudowy zęba, a nie dysponujesz odpowiednimi środkami? Sprawdź, czy gabinet stomatologiczny udostępnia usługę finansowania przez MediKod, czyli odroczone płatności.

Usługa ta dostępna jest już w ponad 5 tysiącach gabinetów lekarskich, stomatologicznych, a nawet weterynaryjnych w całej Polsce. Dzięki wygenerowanemu kodowi pacjent może odroczyć płatność do 5000 zł aż na 30 dni. Jeśli spłacisz udostępnioną kwotę w tym czasie, usługa będzie całkowicie bezpłatna!