Jednym z preparatów zyskujących ogromną popularność na rynku kosmetycznym jest olejek złodziei. To środek bazujący na średniowiecznych recepturach, który oferuje różnorodne zastosowanie. Czym jest? Jak go wykorzystać? Skąd wywodzi się jego nazwa? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Spis treści
Czym jest olejek złodziei?
Olejek złodziei to wyjątkowy specyfik. Przeciwdziała bakteriom, wirusom, roztoczom, a także odstrasza owady. Nadaje się do inhalacji, aromaterapii, ale także do pielęgnacji skóry i masażu. Nie zawsze występował w formie olejku. Kiedyś proponowany był również jako herbatka albo ocet. Współcześnie olejek złodziei składa się najczęściej z sześciu olejków eterycznych, czyli goździkowego, cytrynowego, cynamonowego z liści, eukaliptusowego, rozmarynowego i cynamonowego z kory. Ma przyjemny, delikatny i lekko orzeźwiający zapach. Wiele osób nie wyobraża sobie jego braku w domowej apteczce. Przydaje się podczas sezonowego pylenia drzew i krzewów. Ma również zastosowanie w czasie wiosennych i jesiennych przeziębień. A dodatkowo jego zapach relaksuje i uspokaja.
Skąd ta wyjątkowa nazwa?
Przedstawiany olejek nosi specyficzną nazwę. Skąd się wzięła? Na ten temat krąży wiele różnych legend. Jedna z nich mówi o tym, że w XIV wieku mikstury stanowiącej mieszankę różnych ziół i octu używali szabrownicy, którzy w ten sposób chronili się przed panoszącą się dżumą. Kiedy bowiem w obawie przed zarazą wstrzymano wszelką żeglugę i handel, trudniący się tym handlarze ziołami i pachnidłami nie mieli z czego żyć. Okradali zatem z majątku chorych na „czarną śmierć”. Ryzyko jednak istniało, więc chronili się przed zarażeniem własnoręcznie wykonanymi mieszankami ziół, którymi nacierali sobie stopy, dłonie i twarze. Czy rzeczywiście olejek złodziei dawał im odporność? Tego do końca nie wiadomo. Z pewnością jednak wielu z nich uniknęło zarażenia.
Jak wykorzystać olejek złodziei?
Olejek złodziei oferuje szereg unikalnych właściwości. Właśnie dlatego można go zastosować w różny sposób. Na przykład stworzyć z nim wyjątkową, antybakteryjną kąpiel. Wystarczy dodać kilka kropel do wody w wannie. Przyda się też do masażu aromaterapeutycznego. Jego unikalny zapach pozwoli się odprężyć i zrelaksować, a delikatna konsystencja zadba o piękny wygląd skóry. Olejek złodziei wykorzystywany jest też do odświeżenia pomieszczeń. A alergicy sięgną po niego jako po środek do inhalacji. Olejku złodziei nie może też zabraknąć w gabinetach odnowy biologicznej i kosmetycznych. To świetny preparat do pielęgnacji skóry.
Najnowsze komentarze