Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Spośród wszystkich problemów związanych ze skórą istnieje jeden, który nieuchronnie dotyka wszystkich – mowa o procesie starzenia się i jego widocznych konsekwencjach estetycznych. Jest to oczywiście zupełnie naturalny proces, który warto oswoić, zaakceptować i cieszyć się życiem, które nam podarowano. Niemniej jednak nasza skóra podziękuje nam za odrobinę darów natury, które przeciwdziałają niektórym z bardziej zauważalnych oznak starzenia i dodają jej świeżości. Ponieważ najlepszymi metodami walki z nadmiernymi oznakami starzenia są środki zapobiegawcze, warto przyjrzeć się prostym produktom do pielęgnacji skóry wykonanym z luksusowych naturalnych składników, które wykorzystują moc związków organicznych, aby odżywić zmęczoną skórę i pomóc w zachowaniu jej młodego wyglądu mimo upływających lat. Oto dwa top produkty w naturalnej pielęgnacji anti-age:

  • Olej z pestek opuncji figowej – wyróżniający się naturalny produkt, który zyskał światowe uznanie jako jeden z najpotężniejszych naturalnych produktów przeciwstarzeniowych na rynku. Pozyskiwany z opuncji kaktusowej, olejek ten był używany od wieków do celów leczniczych, kulinarnych i upiększających,
  • Olej z pestek żurawiny – wciąż bardzo mało znany, choć bardzo skuteczny i posiadający szereg zbawiennych i unikalnych właściwości dedykowanych skórze dojrzałej.

Jakie korzyści przynoszą naszej skórze?

Zarówno olej z pestek opuncji figowej jak i z pestek żurawiny są niezwykle bogate w przeciwutleniacze. Mowa o belatynie (opuncja) oraz kwercetynie i mirycetynie (żurawina), czyli naturalnych związkach działających na rzecz pozbycia się ze skóry wolnych rodników, których istnienie jest podstawową przyczyną starzenia się skóry. Warto jednak zaznaczyć, że siła przeciwutleniaczy zawartych w oleju z opuncji przewyższa pozostałe oleje o ok. 150%, ponieważ ich stężenie jest bezkonkurencyjnie wysokie.

Olej z opuncji figowej jest korzystny również dlatego, że dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych rozjaśnia skórę. Jeżeli Twoja skóra łatwo ulega zapaleniu lub staje się czerwona bez większego nacisku, prawdopodobnie oznacza to, że brakuje Ci obecności kwasów tłuszczowych w codziennej pielęgnacji skóry. Miejscowe stosowanie kwasów tłuszczowych faktycznie działa na rozjaśnienie ciemnych obszarów skóry – od cieni pod oczami po uszkodzenia spowodowane słońcem, wyrównując cerę i rozjaśniając skórę. Inny naturalny związek zawarty w oleju, kwas linolowy, jest substancją wzmacniającą kolagen, która odnawia komórki skóry i wspomaga odnowę dodatkowych jej komórek. Proces ten daje młodszą, jędrniejszą skórę o zwiększonej elastyczności. Pojawia się również efekt delikatnego napięcia, dzięki czemu olej opuncjowy został okrzyknięty „naturalnym botoksem”.

Olej z pestek żurawiny zawiera wiele polifenoli, które różnie oddziałują na naszą skórę. Uważa się, że katechiny pomagają zwalczać oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki i zwiotczenie, zapobiegając stresowi i śmierci komórek. Mają one właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co sugeruje, że są kluczowym elementem w zapobieganiu starzeniu się skóry. Proantocyjanidyny z kolei pomogą chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, czyli promieniami słonecznymi. Wiadomo, że uszkodzenia słoneczne są głównym czynnikiem starzenia się skóry, ponieważ uważa się, że jest to czynnik, który przyczynia się do powstawania zmarszczek, zwiotczenia i ciemnych plam. Kwercetyna ma również właściwości przeciwzapalne i świetnie nadaje się do łagodzenia podrażnionej skóry. Uważa się, że w połączeniu z innymi związkami pomaga zmniejszyć oznaki stanu zapalnego bez dalszego podrażniania skóry. Mirycetyna nawilża komórki skóry i zatrzymuje śmier

komórek w skórze. Uważa się, że w szczególności zwalcza uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UVB, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych skóry. Ponieważ może zachować gładkość i jędrność skóry, uważa się, że mirycetyna jest silnym składnikiem w pielęgnacji przeciwstarzeniowej skóry.

By osiągnąć najlepsze efekty poleca się używać olejów naprzemiennie lub połączyć je i wykonać w ten sposób serum olejowe.

Martyna Pietrosińska Firmowa czarownica i dyplomowana fitoterapeutka – zielarka Instytut Naturalnej Aromaterapii w Warszawie