Popękane naczynka krwionośne, określane potocznie jako pajączki to nie tylko dokuczliwy defekt kosmetyczny, ale również jeden z początkowych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych może zmniejszyć widoczność pajączków oraz przyczynić się do zminimalizowania ryzyka rozwoju poważniejszych w skutkach powikłań zdrowotnych. Jakie są najczęstsze objawy pajączków? Jak można zapobiec pękaniu naczynek na nogach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Objawy pajączków i pękających naczynek na nogach
Pajączki na nogach kojarzą się przede wszystkim z występowaniem widocznych, czerwonych lub fioletowych żyłek na udach, łydkach lub w okolicach kolan. Dla większości osób jest to przede wszystkim problem kosmetyczny, natomiast warto pamiętać, że pojawianie się pajączków może być jednym z objawów rozwoju poważniejszych schorzeń i powikłań zdrowotnych. Pojawieniu się pękających naczynek mogą towarzyszyć inne objawy i dolegliwości, takie jak:
- czerwone lub sine pręgi na udach,
- uczucie ciężkości nóg,
- skurcze łydek,
- uczucie mrowienia,
- opuchlizna w okolicach kostek.
Przyczyny powstawania pajączków na nogach
Pękanie naczynek to dolegliwość, która rozwija się na skutek kruchości oraz zaburzonego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Problem tak zwanych pajączków występuje najczęściej u kobiet i powiązany jest z poziomem estrogenu, czyli hormonu odpowiadającego za rozluźnianie mięśni i tkanek ścian naczyniowych. Inne czynniki, które mogą wpływać na pojawianie się pajączków na nogach, to między innymi:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne,
- nadciśnienie tętnicze,
- ciąża,
- otyłość,
- noszenie wysokich obcasów,
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.
Więcej informacji na temat przyczyn oraz czynników ryzyka powstawania pajączków na nogach znajdziesz w artykule zamieszczonym w serwisie Stop-zylakom.pl pod linkiem – https://stop-zylakom.pl/pajaczki-na-nogach/
Jak można zapobiec pękaniu naczynek na nogach?
Działania profilaktyczne, mające na celu zminimalizować ryzyko występowania pajączków na nogach nie muszą być trudne i czasochłonne. Warto podkreślić, że jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod na zapobieganie pękania naczynek jest wprowadzenie do codziennego życia kilku prostych nawyków, do których można zaliczyć:
- wprowadzenie zasad zdrowej i zbilansowanej diety,
- suplementacja witamin C i K,
- regularne badania profilaktyczne,
- rezygnacja z palenia papierosów,
- wprowadzenie do codziennego życia dowolnej aktywności fizycznej,
- unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce,
- rezygnacja z noszenia wysokich obcasów,
- unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji.
Podsumowanie
Pajączki na nogach to nic innego jak popękane naczynka krwionośne, rozwijające się na skutek zaburzonego krążenia krwi w organizmie. Warto podkreślić, że występowanie pajączków nie jest wyłącznie problemem kosmetycznym i jest uznawane za jeden z pierwszych i łagodniejszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Do najczęstszych objawów towarzyszących pojawieniu się pajączków na nogach można zaliczyć uczucie ciężkości nóg, a także występowanie obrzęków i dolegliwości bólowych w obrębie kończyn dolnych. Wśród najczęstszych przyczyn pękania naczynek można wyróżnić otyłość, ciążę, zaburzenia hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne. Aby zminimalizować ryzyko pękania naczynek w przyszłości, warto zrezygnować z palenia papierosów i korzystania z solarium, a także zadbać o wprowadzenie do codziennego życia zdrowej i zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej.
Najnowsze komentarze