Wybór odpowiednich środków chłonnych przy nietrzymaniu moczu to bardzo ważna sprawa dla zdrowia i komfortu. Dobrze dobrane artykuły higieniczne zabezpieczają przed zawilgoceniem ubrania, pościeli i skóry, chronią przed przeciekaniem i przed powstawaniem przykrego zapachu. Dowiedz się kiedy sięgnąć po pampersy dla dorosłych, a kiedy wystarczą majtki chłonne lub podpaski oraz jak odpowiednio dobrać pampersy pod względem rozmiaru.
Spis treści
Pampersy dla dorosłych czy majtki chłonne – co wybrać?
Pampersy dla dorosłych są bardziej chłonne, ale też grubsze niż majtki chłonne. Będą odznaczać się pod ubraniem, więc nie sprawdzą się w przypadku osób, które pragną prowadzić aktywny tryb życia poza domem. W niektórych przypadkach są jednak niezbędne i należy je stosować przynajmniej do momentu gdy leczenie nietrzymania moczu przyniesie oczekiwany rezultat.
Majtki chłonne przypominają zwykłą bieliznę. Mają jednak wkład chłonny utrzymujący wilgoć z dala od ciała i szwy, które łatwo rozerwać i w ten sposób zdjąć zużyty produkt. Są cieńsze niż pampersy dla dorosłych czy pieluchy i nie odznaczają się pod nawet bardzo obcisłym ubraniem. Pieluchomajtki czy pampersy dla dorosłych przeznaczone są dla osób z cięższą postacią nietrzymania moczu. Mają bardzo chłonny wkład i chronią przed zawilgoceniem i przeciekaniem przez długi czas. Mogą być stosowane zarówno na dzień, jak i na noc. Sprawdzą się w przypadku osób leżących, niesamodzielnych i z ograniczeniami ruchowymi. Produkty wysokiej jakości takie jak TENA wyposażone są we wskaźnik wilgotności, który sygnalizuje potrzebę zmiany oraz wygodny pas biodrowy lub rzepy, które ułatwiają zakładanie i zdejmowanie.
Pampersy dla dorosłych – jak prawidłowo wybrać rozmiar?
Produkty takie jak pampersy dla dorosłych, majtki chłonne i pieluchomajtki TENA mają numerację od XS do XL. Rozmiar dobiera się na podstawie obwodu bioder. Na opakowaniu podane są minimalne i maksymalne wartości obwodu odpowiednie dla danego rozmiaru. Można też kierować się rozmiarem noszonej bielizny. Ważne, by produkty chłonne nie były ani zbyt obcisłe, ani zbyt luźne, ponieważ nie będą wówczas właściwie spełniać swojego podstawowego zadania ochrony przed przeciekaniem. Zbyt małe pampersy dla dorosłych będą też zwyczajnie niewygodne.
Czy możliwa jest refundacja środków chłonnych?
NFZ przychodzi z pomocą pacjentom potrzebującym regularnego stosowania środków higienicznych na nietrzymanie moczu. Wystarczy mieć ubezpieczenie zdrowotne i poprosić lekarza o wystawienie zlecenia na środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu. Refundacja obejmuje produkty wysokiej jakości takie jak TENA, więc przy zakupie nie należy kierować się ceną. Recepta na artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu jest wystawiana na miesiąc ważna przez 30 dni lub do końca miesiąca, w którym została wystawiona, dlatego należy pamiętać, by w razie potrzeby poprosić o kontynuację zlecenia. Co ważne, receptę może zrealizować także opiekun osoby, na którą jest ona wystawiona.
Najnowsze komentarze