Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Rozstępy niestety występują bardzo często, zwłaszcza u kobiet. Do przyczyn rozstępów można zakwalifikować okres dojrzewania, ciążę, zmianę sylwetki, wahania wagi. Samodzielne zredukowanie rozstępów jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli te zmiany są już obecne od dłuższego czasu. Świetnym rozwiązaniem może być jednak laserowe usuwanie rozstępów, które pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się nieestetycznych zmian na skórze.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy można opisać jako blizny, pojawiające się na skórze po jej nadmiernym rozciągnięciu. Najczęściej te zmiany skórne dotyczą kobiet w okresie ciąży, a także osób, które utyły sporo w krótkim czasie. Zgodnie ze statystykami rozstępy ma około 70% nastolatek i nawet 90% kobiet dorosłych. Najczęściej rozstępy występują na udach i brzuchu, chociaż mogą pojawić się także w innych miejscach. Skąd biorą się rozstępy na plecach? Pojawiają się one w przypadku osób w trakcie dojrzewania i gwałtownego wzrostu lub ze względu na nagłe powiększenie masy mięśniowej. W pierwszej fazie rozstępy mają kolor czerwony, natomiast później stają się białe i tym samym są zmianą permanentną.

Czym jest zabieg laserowego usuwania rozstępów?

Laserowe usuwanie rozstępów to dosyć popularny zabieg, wykonywany najczęściej w przypadku kobiet po okresie ciąży lub u osób, które szybko zwiększyły swoją masę ciała lub masę mięśniową. Nowoczesne technologia pozwala na zniwelowanie tych zmian na skórze w sposób szybki i skuteczny, bez dodatkowych inwazyjnych operacji lub poważnych zabiegów.

Cały proces zajmuje od 10 do 45 minut, a bólu nie trzeba się obawiać, ponieważ skóra zostaje wcześniej znieczulona. Po zabiegu konieczne jest stosowanie specjalnych kremów i filtrów UV, a dodatkowo zabiegi można powtarzać, aby osiągnąć najlepszy efekt. Zwykle po serii można pozbyć się rozstępów w danym miejscu na zawsze. Najszybsze jest usuwanie rozstępów czerwonych, tych niedawno powstałych, natomiast znacznie więcej czasu zajmuje likwidacja rozstępów białych.

Zalety laserowego usuwania rozstępów

Laserowe usuwanie rozstępów pomaga w usunięciu ze skóry tych zmian. Oczywiście efekty zależą od konkretnego rodzaju rozstępów oraz indywidualnych predyspozycji skóry. Zwykle jednak zmiany te znikają lub stają się praktycznie niewidoczne. Ogromną zaletą tego zabiegu jest brak skutków ubocznych, a także brak bólu w procesie usuwania. Wyraźne wygładzenie skóry i redukcja widoczności zmian wpływają pozytywnie na samoocenę. Dotyczy to szczególnie osób, które mają obniżone poczucie własnej wartości przez to, że skóra wygląda nieestetycznie ze względu na rozstępy.

Niestety z procesem usuwania rozstępów wiąże się pewna wada – konieczne jest wykonanie serii około 10 (lub więcej zabiegów), co jest kosztowne i czasochłonne. Właśnie dlatego nie każda osoba decyduje się na taki zabieg. Dobrze jednak przemyśleć tę kwestię w przypadku, gdy rozstępy pojawiły się nagle, wyglądają nieestetycznie i są naprawdę widoczne. W końcu samopoczucie nie ma ceny i warto zadbać o zadowolenie z samej siebie.