Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna. Dlatego odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna. Pozwala ona zapobiegać uszkodzeniom i podrażnieniom, które są niekomfortowe dla maluszka. Wielu rodziców zastanawia się, czy ich działania są prawidłowe. Dlatego powstaje wiele pytań odnośnie pielęgnacji dziecka. Odpowiadamy na najczęstsze z nich.

Jakie kosmetyki należy stosować do pielęgnacji małego dziecka?

Do pielęgnacji małego dziecka należy stosować wysokiej jakości kosmetyki. Muszą być one przeznaczone do stosowania już od 1. dnia życia. Taka informacja od producenta świadczy o tym, że użyte zostały w nich bezpieczne składniki, które odpowiadają potrzebom skóry najmłodszych osób. Warto postawić na dermokosmetyki, ponieważ nie zawierają one alkoholu, parabenów, sztucznych barwników i innych substancji, które mogą wywołać reakcję alergiczną lub zaostrzyć objawy atopii (która jest częstym zaburzeniem u niemowląt).

Można kupić tego typu kosmetyki online lub w aptece stacjonarnej. Warto wybierać preparaty, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Należy także zwracać uwagę, czy zostały one poddane testom dermatologicznym (taka informacja jest podawana przez producentów na opakowaniu lub w ulotce). Do pielęgnacji małego dziecka potrzebne są: emulsja do kąpieli, balsam nawilżający, maść przeciw odparzeniom.

Ile powinna trwać kąpiel małego dziecka?

Kąpiel małego dziecka powinna być wykonywana codziennie. Obecnie odchodzi się od przekonania, że wystarczy kąpać niemowlę raz na 3 dni. Cała procedura nie powinna być dłuższa niż 5–10 minut. Nadmierne rozmiękczenie skóry sprawia, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia.

Co stosować do pielęgnacji kikuta pępowiny?

U noworodków obecny jest kikut pępowiny, czyli pozostałość po pępowinie. Ulega on samoistnemu odpadnięciu po kilku dniach. W tym czasie musi być jednak odpowiednio pielęgnowany, ponieważ może dojść do jego zakażenia. Do pielęgnacji kikuta pępowiny wystarczy stosować wodę. Po umyciu trzeba go dokładnie (ale bardzo delikatnie) osuszyć.

Jak dbać o okolice ciała, które znajdują się pod pieluszką?

Częstym problemem wśród małych dzieci są odparzenia skóry pod pieluszką. Dochodzi do nich, ponieważ panuje tam wilgotne środowisko, które nie jest dobre dla skóry. Sprzyja jej uszkodzeniom, a także namnażaniu się drobnoustrojów. Wskazane są:

  • częste zmiany pieluszki,
  • wietrzenie pośladków,
  • stosowanie maści natłuszczających,
  • codzienna obserwacja skóry pod pieluszką.

Do pielęgnacji skóry pod pieluszką nie można stosować pudrów i zasypek.