Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Pielęgnacja paznokci obejmuje kilka podstawowych kroków. By nasze paznokcie były piękne i zdrowe, musimy zwracać uwagę na najważniejsze rzeczy. Ich szczegółowym omówieniem zajmiemy się poniżej. By wiedzieć, co robić, aby kondycja Twoich paznokci nie pozostawiała nic do życzenia, czytaj dalej.

Odpowiednia higiena

Regularne czyszczenie paznokci jest kluczowe dla utrzymania ich zdrowia i urody – jest tak nie tylko w kontekście paznokci. Paznokcie należy oczyścić z pozostałości lakieru do paznokci i innych substancji, a także zanieczyszczeń i brudu, który może osadzać się pod nimi.

Kremy do rąk

Olejki i kremy do rąk są bardzo ważne w pielęgnacji paznokci i skóry dłoni. Te produkty pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry dłoni, co jest kluczowe dla zdrowych i silnych paznokci. Warto zauważyć, że sucha i spierzchnięta skóra dłoni może prowadzić do łamliwych i kruchych paznokci.

Olejki do paznokci to doskonały sposób na nawilżenie i pielęgnację skóry dłoni i paznokci. Olejki te zawierają ważne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, które pomagają zwiększyć siłę i elastyczność paznokci. Są one również przydatne w zapobieganiu łamaniu i odłamywaniu paznokci.

Kremy do rąk to również ważny element pielęgnacji paznokci. Te produkty zawierają nawilżające składniki, takie jak glicerynę i witaminę E, które pomagają zwiększyć poziom nawilżenia skóry i zapobiegają łamliwości paznokci. Kremy do rąk dostępne są w różnych formach, takich jak kremy ochronne, kremy rewitalizujące i kremy do masażu, które oferują różne korzyści dla skóry dłoni i paznokci.

Manicure

Regularne wykonanie manicure pozwala na utrzymanie estetycznego wyglądu paznokci. Manicure to połączenie kilku zabiegów, w tym: skracanie i pilowanie paznokci, usuwanie skórek, polerowanie i malowanie paznokci. Wizyta u kosmetyczki może mieć zbawienny wpływ na kondycję naszych paznokci.

Ograniczenie ekspozycji na czynniki szkodliwe

Kontakt z detergentami, lakierami i innymi czynnikami chemicznymi może osłabić paznokcie i sprawić, że stają się łamliwe i słabe. Dlatego warto ograniczyć ekspozycję na takie czynniki, np. stosować gumowe rękawice podczas sprzątania. Jest to naprawdę bardzo ważne, a niestety często o tym zapominamy.

Zdrowe odżywianie

Dieta bogata w witaminy i minerały jest istotna dla zdrowia paznokci. Warto spożywać produkty bogate w keratynę (np. mięso, jajka, ryby), cynk (np. orzechy, mięso) oraz witaminy A, B, C, D i E (np. warzywa, owoce, orzechy). Warto brać to pod uwagę konstruując swój jadłospis.

Kondycję naszych paznokci mogą wesprzeć także herbatki ziołowe Niektóre zioła zawierają składniki odżywcze i substancje aktywne, które wpływają korzystnie na strukturę paznokci oraz ich szybszy wzrost. Przykładami takich ziół sa pokrzywa – bogata w krzemionkę, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i utrzymania zębów, kości i paznokci, skrzyp polny – również zawiera krzemionkę, co może wpłynąć korzystnie na paznokcie, ale także pomóc wzmocnić włosy i kości. Zalet jest zatem bardzo dużo.

Herbatki ziołowe nie są cudownym lekarstwem na wszelkie problemy z paznokciami, ale regularne picie herbaty z włożeniem ziół może pomóc w utrzymaniu zdrowych i mocnych paznokci.

Podsumowanie

Jest kilka sposobów na to, by zapewnić swoim paznokciom zdrowy i piękny wygląd. Do najważniejszych z nich należy zdrowa dieta, regularne wizyty u kosmetyczki, unikanie kontaktu ze szkodliwymi substancjami i używanie właściwych kosmetyków. Szczególnie ten ostatni punkt ma duże znaczenie. Pamiętaj, że regularne stosowanie olejków i kremów do rąk jest kluczowe dla utrzymania zdrowych i mocnych paznokci. Dobrym nawykiem jest stosowanie ich co najmniej raz dziennie, szczególnie przed snem, aby skóra miała czas na odpowiednie nawilżenie i regenerację podczas nocy.