W każdym gabinecie kosmetologicznym może dojść do różnego rodzaju zagrożeń, które mogą mieć wpływ na życie i zdrowie osób korzystających tego gabinetu.
Należy pamiętać o tym, że udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem prawnym, niezależnie od tego jaką pełnimy funkcję, gdzie pracujemy oraz czy przykładowo zostaliśmy wyznaczeni przez naszego pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy. Zagrożenia dla życia i zdrowia mają z reguły charakter nagły, właśnie to zagrożenie powoduje, że powinniśmy być do takich zdarzeń przygotowani. Świetnym sposobem, aby przygotować się do sytuacji, w których zagrożone jest życie i zdrowie jest odbycie kursu pierwszej pomocy. Kurs pierwszej pomocy w gabinecie kosmetologicznym umożliwi pracownikom nabycie podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie postępowania w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz zagrożenia życia.
Spis treści
Kurs pierwszej pomocy w gabinecie kosmetologicznym
Organizując kurs pierwszej pomocy w gabinecie kosmetologicznym musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jedną z nich jest na przykład postępowanie z materiałem, który jest potencjalnie zakaźny. Odpowiednio opracowane procedury wewnętrzne oraz podstawowa wiedza z zakresu postępowania z materiałem zakaźnym zmniejszy znacząco ryzyko potencjalnego zarażenia chorobami zakaźnymi takimi jak wirus HIV wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.
Postępowanie w gabinecie kosmetologicznym na wypadek utraty przytomności
Jednym z kluczowych elementów takiego kursu pierwszej pomocy w gabinecie kosmetologicznym powinno być postępowanie na wypadek utraty przytomności. Każdy pracownik niezależnie od pełnionej funkcji musi wiedzieć jak rozpoznać utratę przytomności oraz umieć wdrożyć odpowiednie postępowanie po jej nastąpieniu. Jak w takim razie rozpoznać utratę przytomności? Osoba nieprzytomna nie będzie reagowała na głos na dotyk oraz na bodźce bólowe. W praktyce wystarczy, aby, głośno do takiej osoby zawołać sprawdzając reakcje na głos oraz delikatnie potrząsnąć ją sprawdzając reakcje na dotyk. W przypadku gdybyśmy mieli do czynienia z osobą pod wpływem alkoholu można dodatkowo zadać bodziec bólowy na przykład przejechać kostkami po mostku bądź uszczypnąć poszkodowanego.
Udrożnienie dróg oddechowych i ocena oddechu
Jeżeli rozpoznamy u poszkodowanego utratę przytomności powinniśmy jak najszybciej przejść do udrożnienia dróg oddechowych oraz wykonania oceny oddechu. Drogi oddechowe udrażniamy wykorzystując manewr czoło- żuchwa. Do osoby leżącej na wznak podchodzimy od boku tak, abyśmy się znajdowali na wysokości jego barków układamy swoją jedną dłoń na czole poszkodowanego, a drugą wolną ręką łapiemy go delikatnie za żuchwę (możemy dwoma palcami) i jednym płynnym ruchem odchylamy głowę do tyłu. Dzięki wykonaniu manewru czoło-żuchwa mamy pewność, że nie doszło do mechanicznej niedrożności dróg oddechowych spowodowanej zapadającą się nasadą języka poszkodowanego. Po wykonaniu udrożnienia dróg oddechowych musimy jak najszybciej przejść do oceny oddechu poszkodowanego. Ocenę oddechu wykonujemy wykorzystując do tego trzy nasze zmysły: widzę, słyszę i czuję. Oddech oceniamy przez dokładnie 10 sekund. Aby ocenić oddech pochyl się nad poszkodowanym (po udrożnieniu dróg oddechowych) tak aby Twój wzrok był skierowany na jego klatkę piersiową. Zbliż swój policzek do ust poszkodowanego i głośno licząc do 10 szukaj oznak oddechu, którymi są: poruszająca się klatka piersiowa, szmer wydychanego przez osobę poszkodowaną powietrza oraz temperatura wydychanego powietrza którą możesz wyczuć na swoim policzku.
Nagłe zatrzymanie krążenia
W sytuacji, gdy przez 10 sekund nie wyczujesz żadnego oddechu u poszkodowanego bądź wyczujesz tylko jeden oddech, masz do czynienia z nagłym zatrzymaniem krążenia. Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia nasze serce nie pracuje prawidłowo, a my musimy tam w sercu pomóc, czyli przejść do prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nim rozpoczniesz resuscytację krążeniowo-oddechową pamiętaj o wezwaniu pogotowia ratunkowego wybierając numer alarmowy 112 lub 999. Przekaż dyspozytorowi medycznemu wszystkie najważniejsze informacje oraz odpowiedz na jego pytania i pamiętaj, aby nigdy pierwszy się nie rozłączy.
Dyspozytor medyczny poprowadzi z tobą tak zwaną resuscytację przez telefon i poinstruuje cię krok po kroku jakie czynności powinieneś wykonać. W prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej najważniejsze jest uciskanie klatki piersiowej. Prawidłowe uciski klatki piersiowej poszkodowanego, który nie oddycha i nie pracuje jego serce umożliwią podtrzymanie krążenia oraz podstawowe natlenienie tkanek.
Prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej
Technika prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Na wstępie warto jest wspomnieć – uściski są najważniejsze. Jeżeli nie chcesz, nie umiesz, bądź boisz się kontaktu z wydzielinami osoby poszkodowanej, możesz odpuścić sobie prowadzenie oddechów ratowniczych popularnie nazywanych usta-usta. Podejdź do poszkodowanego leżącego na wznak od boku (strona nie ma znaczenia) uwidocznij jego klatkę piersiową np. podwijając ubranie bądź rozpinając w koszulę tak, aby widział gołą skórę. Następnie wyznacz miejsce ucisku – będzie to środek mostka. Ułóż nasadę jednej dłoni na mostku poszkodowanego, drugą dłonią zapleć w palce i przechyl się tak, aby twoje barki znajdowały się nad dłonią na klatce piersiowej. Pamiętaj o tym, aby utrzymywać cały czas wyprostowane ramiona i w ten sposób uciskaj klatkę poszkodowanego na głębokość od 5 do 6 cm. Staraj się to robić w tempie 100 – 120 uciśnięć na minutę. Jeżeli będziesz prowadzić oddechy ratownicze to po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego i pochyl się nad jego ustami zaciśnij płatki nosa i dwukrotnie w wdmuchnij powietrze w usta poszkodowanego tak, aby nieznacznie uniosła się jego klatka piersiowa. Po wykonaniu dwóch oddechów ratowniczych niezwłocznie wróć do uciśnięć klatki piersiowej. W sytuacji, gdy nie prowadzisz oddechów ratowniczych powinieneś klatkę piersiową uciskać bez przerwy. Jest to bardzo męcząca czynność dlatego najlepiej jest zapewnić sobie kolejną osobę do pomocy i zmieniać się z nią uciskach co jedną/dwie minuty.
Uciśnięcia klatki piersiowej prowadzimy do czasu, gdy na miejscu zdarzenia pojawiają się służby ratownicze i przejmą od nas prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Kolejną sytuacją, w której możemy przerwać uciski klatki piersiowej jest moment spontanicznego powrotu oznak krążenia, gdzie najczęściej będzie to kaszel poszkodowanego lub grymas bólu na jego twarzy. Uciski klatki piersiowej powinniśmy też przerwać w sytuacji, gdy na miejscu zdarzenia pojawi się jakieś niebezpieczeństwo. W momencie, gdy zaobserwujemy objawy spontanicznego powrotu krążenia musimy wrócić do oceny oddechu (pamiętając o udrożnieniu dróg oddechowych). Jeżeli stwierdzimy, że poszkodowany oddycha prawidłowo, czyli co najmniej 2 oddechy w przeciągu 10 sekund, powinniśmy poszkodowanego ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej oraz zapewnić mu komfort termiczny (koc, folia NRC) i czekać na przyjazd pogotowia ratunkowego stale monitorując czy oddycha.
Dlaczego warto jest odbyć kurs pierwszej pomocy?
Pamiętajmy o tym, że udzielenie pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego aż trzykrotnie! Dlatego powinniśmy być przygotowani do udzielania pierwszej pomocy każdej sytuacji, w której możemy się znaleźć niezależnie czy to jest nasz dom miejsce pracy czy też na przykład gabinet kosmetologiczny. Aby zapewnić sobie nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy najlepiej jest odbyć profesjonalny kurs pierwszej pomocy prowadzony przez osoby posiadające wykształcenie medyczne oraz doświadczenie w służbach ratowniczych.
Najnowsze komentarze