Pierwsza wizyta u ginekologa bywa stresująca dla nastolatek i młodych kobiet. To naturalne, że boimy się tego, co nieznane. Pamiętajmy jednak, że im więcej na temat jej przebiegu będziemy wiedzieć, tym bardziej zredukujemy towarzyszący nam stres.
Nie warto zwlekać z pierwszą wizytą do momentu, kiedy pojawią się dolegliwości bólowe lub inne niepokojące nas objawy w obrębie układu rozrodczego. Profilaktyka i regularne badania są niezbędne do zachowania zdrowia, a im szybciej wejdą nam w nawyk, tym lepiej!
Jak więc wygląda pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym? Jak się do niej przygotować? O czym warto pamiętać ? Sprawdź!
Spis treści
Kiedy zaplanować pierwszą wizytę u ginekologa?
Wiemy już, że regularne wizyty u specjalisty są niezbędne do zachowania zdrowia. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 12 a 15 rokiem życia, czyli po pierwszej miesiączce. Lekarz oceni wówczas, czy nastolatka prawidłowo się rozwija. Zarówno w tym wieku, jak i wtedy, gdy istnieją wskazania do wizyty we wcześniejszym okresie rozwoju, można skorzystać z konsultacji z ginekologiem dziecięcym.
Co więcej, w czasie pierwszej wizyty lekarz może przekazać młodej osobie rzetelną i odpowiednią do wieku wiedzę na temat m.in. fizjologii układu rozrodczego, tego, jak przebiega cykl miesiączkowy, higieny, zdrowia, profilaktyki, seksualności, antykoncepcji i szczepień przeciw HPV (jeżeli nie została ona przekazana wcześniej w szkole lub w domu). To również dobry czas na zadawanie pytań. Specjalista w pełni rzetelnie i profesjonalnie udzieli nam odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienia.
Ustalenie odpowiedniego momentu zależy też od konkretnego przypadku pacjentki. Wskazaniem do konsultacji ginekologicznej jest również rozpoczęcie współżycia. To także dobry czas na wybór antykoncepcji, którą lekarz pomoże nam odpowiednio dobrać.
Jeżeli planujesz podjęcie aktywności seksualnej, podejrzewasz ciążę lub wystąpią u ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy, w tym zaburzenia miesiączkowania lub brak miesiączki, plamienia, pieczenie pochwy, upławy z dróg rodnych, świąt, bolesne miesiączki oraz inne dolegliwości i podejrzenia chorób, to znak, że z wizytą nie należy zwlekać ani chwili dłużej.
Osoba niepełnoletnia u ginekologa
Jeżeli jesteś jeszcze osobą niepełnoletnią, swoją pierwszą wizytę musisz odbyć z opiekunem prawnym. Nie jest to komfortowa sytuacja dla niektórych nastolatek oraz osób, które nie mają wsparcia w rodzicach. Warto jednak porozmawiać z opiekunami na temat badań profilaktycznych.
Pamiętajmy, że rodzice nie muszą być w gabinecie w trakcie badania ginekologicznego. Mogą tylko wejść i wyrazić zgodę na badania, a następnie na wypisanie recepty na leki. Podczas wizyty możesz zostać w gabinecie sama lub w towarzystwie kogoś bliskiego, jeżeli będzie to dla ciebie bardziej komfortowe.
U dziewcząt, które ukończyły 16 lat, a nie są jeszcze pełnoletnie, przeprowadzenie badania oraz ewentualnego leczenia wymaga zgody zarówno pacjentki, jak i jej prawnego opiekuna.
W jakim dniu cyklu wybrać się na wizytę?
Pierwsza wizyta u ginekologa (jak i każda kolejna rutynowa wizyta) powinna odbyć się kilka dni po zakończeniu miesiączki, najlepiej ok. 10 dnia cyklu. Wówczas lekarz może pobrać cytologię szyjki macicy, zbadać piersi, a także przeprowadzić badanie USG dopochwowe, jeśli rozpoczęłaś współżycie seksualne (gdy młoda kobieta nie podjęła jeszcze aktywności seksualnej, USG wykonuje się przez powłoki brzuszne). Zabiegi te są całkowicie bezbolesne, mogą sprawiać lekki dyskomfort, jednak nie powodują dolegliwości bólowych.
Jeśli wizyta wypada w trakcie krwawienia miesiączkowego, możesz ją przełożyć lub nie. Wszystko zależy przede wszystkim od celu kontroli.
Jak przebiega pierwsze badanie ginekologiczne?
Podczas pierwszej wizyty lekarz zada ci pytania dotyczące twojego stanu zdrowia, tego jak przebiega twój cykl menstruacyjny oraz zapyta o cel przybycia. Specjalista może również zapytać o choroby występujące w twojej rodzinie. Warto poinformować wtedy również, że jest to nasza pierwsza wizyta u ginekologa.
Pierwsza wizyta może wywoływać niepewność lub strach. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto przygotować sobie wcześniej odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:
- Czy przyjmujesz jakieś leki lub chorujesz przewlekle?
- Czy jesteś aktywna seksualnie (to pytanie pomaga dobrać lekarzowi odpowiednią metodę badania)?
- Kiedy miałaś ostatnią miesiączkę (ostatnia miesiączka, czyli pierwszy dzień wystąpienia ostatniego krwawienia)?
- Czy twoje miesiączki występują regularnie?
- Czy krwawienie jest obfite?
- Czy występują niepokojące cię objawy w obrębie układu rozrodczego (czyli powód wizyty, czy coś ci dolega, czy to wizyta profilaktyczna)?
Na początku wizyty, po zebranym wywiadzie, lekarz poprosi, abyś przygotowała się do badania i zaprosi cię na fotel ginekologiczny. Poprzez przygotowanie do badania rozumie się rozebranie od pasa w dół. Zazwyczaj można to zrobić w dedykowanej toalecie lub we wskazanym przez lekarza miejscu. Przed badaniem USG warto również opróżnić pęcherz.
Co ważne, do badania nie musimy ściągać butów. Dobrym pomysłem jest założenie na wizytę spódnicy lub sukienki, którą jedynie podciągniemy, będąc na fotelu ginekologicznym. W niektórych toaletach przy gabinetach możemy spotkać specjalne spódniczki jednorazowe i ochraniacze na stopy, które mają służyć zwiększeniu komfortu pacjenta. Korzystanie z nich nie jest obligatoryjne, jednak dla niektórych – bardzo pomocne.
Następnie trzeba usiąść na fotelu ginekologicznym oraz oprzeć nogi na specjalnych podpórkach i zsunąć się nieco w dół. Wówczas można przystąpić do badania, m.in. ocenić zewnętrzne narządy płciowe, założyć wziernik i obejrzeć szyjkę macicy oraz wykonać cytologię. Lekarz sprawdzi także narządy rodne w USG. U kobiet, które nie współżyły seksualnie, można wykonać badanie z użyciem mniejszego wziernika, badanie palpacyjne z użyciem jednego palca, per rectum lub USG przez powłoki brzuszne.
Wszystko trwa kilka minut i jest bezbolesne. Po badaniu ginekologicznym na fotelu lekarz poprosi cię o ubranie się od pasa w dół i rozebranie od pasa w górę, a następnie wykona badanie piersi i poinstruuje cię kiedy i jak wykonywać samobadanie piersi w domu. Pamiętaj, że samobadanie jest niezwykle ważne dla twojego zdrowia.
To już niemal koniec wizyty. Teraz specjalista poprosi cię, abyś się ubrała i zaprosi z powrotem do biurka. Przepisze leki (jeśli istnieje taka konieczność), przekaże wszystkie informacje i odpowie na twoje pytania.
Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy jest to twoja pierwsza wizyta, czy nie, warto wybrać ginekologa, który jest nie tylko wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, ale posiada również umiejętności miękkie i dba o pozytywną atmosferę oraz poczucie bezpieczeństwa w gabinecie. Dobrym wyborem będzie np. poradnia ginekologiczna we Wrocławiu. Warto sprawdzać opinie o specjalistach zarówno w internecie, jak i w swoim otoczeniu.
Badanie cytologiczne – na czym polega, dlaczego jest tak ważne?
Pierwszą cytologię powinniśmy wykonać wówczas, gdy rozpoczniemy życie seksualne. Czym jest i jak przebiega pobranie cytologii?
Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki i służy wykryciu wczesnej postaci raka szyjki macicy, w stadium bezobjawowym. Cytologię najlepiej wykonywać raz w roku lub co 1-3 lata.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- Badanie ginekologiczne nie wymaga golenia okolic intymnych.
- Wybierając się do lekarza ginekologa na NFZ, nie potrzebujesz skierowania.
- Przed wizytą nie używaj nadmiernie preparatów do higieny intymnej (np. dezodorantów) oraz nie wykonuj irygacji pochwy. Delikatnie umyj miejsca intymne łagodnymi środkami myjącymi
- Powstrzymaj się do współżycia przez 2 dni przed wizytą.
- Kolejne wizyty u lekarza ginekologa powinny odbywać się regularnie, dlatego wybierz jeden miesiąc w roku, w którym będziesz wykonywać badania kontrolne. Dzięki temu profilaktyka wejdzie ci nawyk i pozbędziesz się niepotrzebnego stresu w trakcie wizyty.
Najnowsze komentarze