Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Wizyta u ginekologa bywa stresująca dla dorosłych kobiet nic więc dziwnego w tym, że nie jest to łatwe dla nastolatek, które mają iść do lekarza po raz pierwszy i nie mają pojęcia o tym, jak będzie przebiegała taka wizyta. Kiedy nastolatka po raz pierwszy powinna trafić do gabinetu ginekologia? Jak taka wizyta przebiega?

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?

W przypadku ustalenia tego, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa, jest wiele teorii, mniej lub bardziej słusznych. Niestety nie brakuje też głosów świadczących o tym, że wizyta u specjalisty jest dopiero wymagana przy rozpoczęciu współżycia lub gdy konieczne jest prowadzenie ciąży.

Jaka jest prawda i kiedy należy po raz pierwszy udać się do ginekologa? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ, to kiedy kobieta/dziewczynka powinna trafić po raz pierwszy do ginekologa, zawsze zależne jest od indywidualnego przypadku. Jeśli z miejscami intymnymi dzieje się coś niepokojącego, pierwsza wizyta może odbyć się już nawet w wieku kilku lat. Natomiast w przypadku nastolatek, które jeszcze nie współżyją, mają regularne miesiączki i doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dbać o higienę intymną i jakie badania należy regularnie przeprowadzać, pierwsza wizyta u lekarza ginekologa może nieco zaczekać.

Zgodnie z zalecaniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zależności od wybranego przypadku pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce między 12. a 15. rokiem życia.

W przypadku pierwszej wizyty w wieku nastoletnim, warto by ginekolog, który będzie przeprowadzał badanie, posiadał również widzę z zakresu pediatrii i endokrynologii. Nie ma znaczenia czy lekarzem jest kobieta, czy mężczyzna. Jednak w przypadku dzieci gdy, badanie przeprowadzane jest przez lekarza, a nie lekarkę, konieczna jest obecność położnej.
W przypadku niepełnoletnich dziewcząt badanie ginekologiczne musi być wykonywane w obecności rodziców.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta zawsze jest profilaktyczna i bardzo rzadko zdarza się, by w czasie jej trwania wykonane zostało badanie USG Katowice. Lekarz zawsze zaczyna od zebrania informacji związanej z ogólnym stanem zdrowia swojej pacjentki, stara się również poznać z historią jej chorób. W zależności od wielu dziewczynki może się zdarzyć, że dodatkowo ginekolog przekaże jej odpowiednio rzetelną wiedzę dotyczącą tematu fizjologii układu rozrodczego i przebiegu okresu dojrzewania, a w przypadku dziewczynek po 15. roku życia może również przekazać im informacje dotyczące seksualności i różnych metod antykoncepcji.