Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Płatki owsiane na mleku lub wodzie to klasyk zdrowych śniadań, jednak nie każdy przepada za ich smakiem. Dlaczego są uważane za jeden z najzdrowszych produktów? Jak przygotować owsiankę, żeby się nam nie znudziła?

Płatki owsiane – źródło błonnika i witamin

Płatki owsiane charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą. Oznacza to, że w małej objętości i przy stosunkowo niskiej kaloryczności zawierają dużo cennych składników pokarmowych. Owies wyróżnia się zwłaszcza obecnością błonnika rozpuszczalnego. Ten rodzaj włóka pokarmowego tworzy w jelitach śluzowatą strukturę, dzięki czemu usprawnia ich perystaltykę, nie podrażniają przy tym delikatnych ścianek. Płatki owsiane odznaczają się też wysoką zawartością witamin (B1, B2, B5, B6, E, kwasu foliowego) oraz składników mineralnych (wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu, potasu, manganu, selenu). Owsianka to także cenne źródło składników antyoksydacyjnych.

Korzyści z jedzenia płatków owsianych na śniadanie

Jak widać, płatki owsiane to prawdziwa „bomba” odżywcza. Jednak swoje niezwykłe właściwości prozdrowotne zawdzięczają głównie obecności beta-glukanów. Jest to rodzaj błonnika rozpuszczalnego, który działa korzystnie na mikroflorę jelit, wzmacnia odporność i obniża poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi.

Jedzone codziennie płatki owsiane wspaniale wpływają na zdrowie:

  • węglowodany w nich zawarte uwalniają energię stopniowo, dając uczucie sytości na długo;
  • są sprzymierzeńcem w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, m.in. zapobiegają tworzeniu się zmian miażdżycowych;
  • zmniejszają ryzyko nowotworów układu pokarmowego, zwłaszcza raka okrężnicy;
  • dzięki wysokiej zawartości antyoksydacyjnej witaminy E poprawiają jędrność skóry i opóźniają procesy starzenia.

Płatki owsiane – jak jeść, gdzie kupować?

Płatki owsiane najczęściej zjadamy na śniadanie i to bardzo dobry pomysł, ponieważ dają wtedy uczucie sytości na długo, skutecznie powstrzymując chęć do podjadania przed obiadem. Jednak mało kto wie, że owsiankę warto jeść też wieczorem – uspokaja i pomaga w zasypianiu. Owies zawiera tryptofan, czyli aminokwas, który jest prekursorem serotoniny oraz witaminę B6, która zwiększa produkcję tego neuroprzekaźnika w mózgu – połączenie tych dwóch składników działa kojąco na układ nerwowy.

Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu lub celiakię, również mogą sięgać po ten niezwykle wartościowy produkt. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, czy są to certyfikowane płatki owsiane bezglutenowe. Problem z owsem jest taki, że często uprawiany jest na polach wraz z innymi zbożami i wówczas produkt końcowy może być zanieczyszczony glutenem. Na szczęście istnieją specjalne uprawy, gdzie zapobiega się takim sytuacjom. Płatki bezglutenowe muszą być wówczas oznaczone symbolem przekreślonego kłosa. Bez problemu znajdziemy je w dobrym sklepie z ekologiczną żywnością.

Mimo niepodważalnych korzyści prozdrowotnych, tradycyjnie przygotowane płatki owsiane na wodzie lub mleku mogą się szybko znudzić. Aby tak się nie stało, dodawaj do nich różne owoce (świeże, suszone i mrożone), orzechy, nasiona oraz masło orzechowe. Do codziennej owsianki pasuje też pyłek kwiatowy, sproszkowane liofilizowane owoce, odżywka białkowa czy odrobina syropu klonowego dla podkreślenia słodyczy. Owsianka to nie koniec możliwości. Płatki owsiane zmielone na mąkę można wykorzystać do upieczenia aromatycznego, zdrowego chlebka bananowego. Pyszne są też ciasteczka owsiane – można kupić je w sklepie ze zdrową żywnością lub upiec samodzielnie.