Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Męska płodność to zagadnienie, na który wpływa wiele czynników. Kluczową kwestią jest jakość nasienia. Jeżeli mężczyzna podejrzewa u siebie problemy z płodnością, trzeba zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Dobra dieta, aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie szkodliwych czynników z otoczenia pozytywnie oddziałują na plemniki oraz libido. Przyszli ojcowie powinni mieć to na uwadze.

Jakość plemników a płodność

Przyjmuje się, że nasienie, które zawiera od 40 milionów do 300 milionów plemników to ejakulat dobrej jakości. Za niską liczbę plemników uważa się poziom poniżej 15 milionów plemników na mililitr. Im jest ich mniej w ejakulacie, tym szansa na zapłodnienie jest niższa. Wpływ na męską płodność ma ruchliwość plemników (przynajmniej 40% powinno się poruszać) oraz prawidłowa budowa (owalne główki, długie ogonki) – jeśli parametry te odbiega od normy, to męska płodność może się obniżyć.

Lista czynników wpływających na niską jakość nasienia jest długa. Są to brak aktywności fizycznej, niewłaściwe odżywianie, używanie alkoholu, tytoniu i narkotyków, stosowanie farmakologicznego dopingu, długotrwały stres czy depresja. Pod wpływem stresu w organizmie mężczyzny dochodzi do nagromadzenia kortyzolu (tzw. hormonu stresu), który blokuje wydzielanie testosteronu. Ponadto niektóre choroby wpływają niekorzystnie na plemniki, m.in. choroby genetyczne (np. zespół Klinefeltera), zaburzenia hormonalne, nowotwory czy zakażenia w układzie rozrodczym.

Jak dbać o jakość nasienia?

Niska koncentracja plemników w ejakulacie może znacząco utrudniać zapłodnienie. Jeżeli został u Ciebie zdiagnozowany ten problem, poza leczeniem farmakologicznym warto też zadbać o poprawę nawyków zdrowotnych. Nawet jeśli nie podejrzewasz u siebie problemów wpływających na parametry nasienia, ale planujesz zostać rodzicem, zmiany w stylu życia mogą być niezwykle pomocne. Poniżej zapoznasz się z listą wskazówek:

 • zapewnij sobie odpowiednią ilość ruchu i snu – nadwaga lub otyłość mogą zaburzać produkcję ilości spermy,
 • rzuć palenie – wszelkie wziewne używki zmniejszają liczbę plemników,
 • zmniejsz spożywanie alkoholu lub zrezygnuj z niego,
 • ogranicz ekspozycję na zanieczyszczenia środowiskowe i zawodowe,
 • unikaj lub zmniejsz stosowanie pewnych leków na receptę (np. niektórych antybiotyków, antyandrogenów, środków przeciwzapalnych, sterydów anabolicznych),
 • noś wygodną, bawełnianą bieliznę.

Zbilansowana dieta – naturalny sposób na zdrowie prokreacyjne

Pomocna jest właściwa dieta oraz suplementy, które pomogą dostarczyć organizmowi niezbędnych związków oraz składników mineralnych. Na liście dobroczynnych substancji znajdują się:

 • kozieradka i ashwagandha (naturalna pomoc dla osłabionego nasienia),
 • witamina D,
 • przeciwutleniacze (szczególnie beta-karoten, beta-kryptoksantyna, luteina, witamina C),
 • kwas foliowy i cynk,
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe (są kluczowe dla zdrowego rozwoju błony komórkowej plemników) – należą do nich kwasy omega-3 i omega-6, przy czym ważne jest, aby tych pierwszych było więcej w diecie (w proporcji 5:1).

Zdecydowanie ogranicz spożycie niezdrowych tłuszczów, żywności przetwarzanej i cukrów prostych. Diety bogate w tłuszcze trans obniżają ilość plemników w ejakulacie. Unikaj także pokarmów bogatych w estrogen, tj. soja. Zawarte w niej estrogeny roślinne mogą zmniejszyć wiązanie testosteronu i produkcję spermy.

Badania jakości nasienia

Badanie parametrów nasienia w Invimed to jedno z podstawowych badań przy diagnostyce niepłodności. W ten sposób sprawdza się jego objętość, lepkość, czas upłynnienia, pH, wygląd liczbę plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość. Na 3-5 dni przed badaniem należy wstrzymać się z aktywnością ejakulacyjną oraz stosowaniem używek.

Najlepiej oddać nasienie na miejscu w klinice, aby pobrany materiał bezpiecznie przechować. Pozwala to uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik analizy seminologicznej.

dr n. med. Mariusz Piątkowski – specjalista ginekolog-położnik

https://www.invimed.pl/lekarze/mariusz-piatkowski

Doktor Mariusz Piątkowski jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, doktorem nauk medycznych, znakomitym ginekologiem-położnikiem. To jeden z czołowych specjalistów w klinice leczenia niepłodności w klinice InviMed w Gdyni.

Bardzo zaangażowany i skupiony na osiągnięciu celu, którym jest uzyskanie ciąży i szczęśliwe rozwiązanie. Pacjentki wysoko cenią sobie jego rzetelność, życzliwość i dostępność. To bardzo dobry diagnosta, dzięki któremu wiele par poznało przyczynę swoich problemów z zajściem w ciążę.