Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Dbając o własne ciało, każda kobieta i każdy mężczyzna musi zwracać baczną uwagę na wszystkie jego szczegóły i aspekty. Wśród nich bardzo ważne jest między innymi zadbanie o takie szczegóły, jak właśnie stopy, które w okresie letnim mogą stać się prawdziwą wizytówką człowieka… ale mogą też zdradzić o nim wszystko. I właśnie dlatego podologia jest tak ważna.

Podologia, czyli nauka

Zgodnie z definicją, podologia to nauka o kończynach dolnych, która obejmuje wszystkie tkanki miękkie i twarde, znajdujące się w tych kończynach. Z tego względu też możemy w niej wydzielić pewne szczególne działy, które odpowiadają za konkretne tkanki, jak choćby flebologia za żyły.

Jednocześnie jednak podolog – w potocznym rozumieniu – to osoba, która nie jest lekarzem, tylko kosmetologiem. Jej wiedza pozwala na ocenę stanu stóp, w tym szczególnie stanu płytki paznokcia. Co ważne, podolog ma możliwość diagnozowania i leczenia zmian skórnych oraz zmian na paznokciach, a nie tylko wykonywania zabiegów kosmetycznych, służących utrzymaniu pięknego wyglądu tej części ludzkiego ciała. Jednak stosowane przez niego metody nie są metodami medycznymi, nie ma możliwości przepisywania leków, a wszystkie zabiegi, których dokonuje, w świetle prawa traktowane są jako paramedyczne.

Czy warto iść do podologa?

Podologia wchodzi w Polsce w zakres kosmetologii, dlatego gabinety podologiczne to zazwyczaj salony kosmetyczne. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, jak postrzegany jest zawód podologa, można się zastanawiać, czy w ogóle warto do niego chodzić, czy może lepiej udać się do lekarza dermatologa z powstałymi problemami?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od rodzaju problemu, jego rozległości oraz ciężkości przypadku. W poważnych sprawach lepiej skorzystać z porad dermatologa, który ma większe możliwości od strony medycznej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jego działania ni zostały wsparte przez kosmetologa, który szybko poprawi wygląd stóp. Z kolei w przypadku lekkich dolegliwości, jak na przykład niewielkie zmiany pod kątem estetycznym, z pewnością lepiej skonsultować się z kosmetologiem podologiem.

Jak urządzić gabinet podologiczny? Przykłady dwóch koniecznych akcesoriów

Gabinet podologiczny często łączy swoje funkcje z salonem kosmetycznym w bardziej klasycznym ujęciu tego słowa. Jednak ze względu na specyfikę zadań, jakie stoją przed podologiem, potrzebuje on przeznaczonego do takich działań zestawu kosmetycznego, który można znaleźć pod adresem https://activeshop.com.pl/podologia.html.

Wśród niezbędnych artykułów na pewno na pierwszym miejscu stoi specjalny fotel podologiczny, który ułatwia takie ustawienie klienta i jego stóp, aby wszystkie wykonywane zabiegi były komfortowe. Ważna jest również wygoda samego specjalisty, dlatego regulacja fotela jest kwestią kluczową.

Do ważnych artykułów należy także frezarka, która pomoże w stylizacji paznokci. Te u nóg są szczególnie niepodatne na zabiegi, dlatego urządzenie przyspieszy i ułatwi zadania kosmetologa. Pozwoli mu na przycięcie, opiłowanie, wygładzenie i przygotowanie płytki paznokcia do kolejnych zabiegów lub ozdabiania.