Szacowany czas czytania artykułu: 5 minut

Naturalne kosmetyki z roku na rok zdobywają coraz większe uznanie wśród konsumentów. Na tle innych wyróżniają się rewelacyjnym składem. Nie znajdziemy w nich szkodliwych parabenów, konserwantów, czy uczulających barwników. Wiele osób rezygnuje z zakupów w drogeriach i przystępuje do produkcji kosmetyków w warunkach domowych. Choć proces ten z pozoru może wydawać się czasochłonny, wcale taki nie jest. Wystarczy odrobina chęci oraz odpowiednio dobrane surowce i półprodukty kosmetyczne. Jak więc zacząć tworzyć własne kosmetyki? Zachęcamy do przeczytania poradnika!

Naturalne kosmetyki DIY – o czym należy pamiętać?

Przygotowując naturalne kosmetyki w zaciszu domowym, należy zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną kwestię, jaką jest higiena. Zarówno na naszych rękach, jak i na naczyniach znajdują się drobnoustroje, które z łatwością mogą przedostać się do naszej kosmetycznej mikstury. W efekcie powoduje to szybsze psucie produktu. Jak więc zadbać o prawidłową higienę? Kluczowym punktem jest umycie wszystkich naczyń oraz akcesoriów, które będą miały kontakt z surowcami. Po wysuszeniu warto je dodatkowo spryskać środkiem dezynfekującym. Oczywiście podstawą jest także dokładne umycie naszych dłoni. Dla zwiększenia bezpieczeństwa możesz założyć rękawiczki ochronne.

Podczas tworzenia naturalnych kosmetyków DIY istnieje możliwość, że konsystencja któregoś z nich będzie po prostu za gęsta. W takiej sytuacji konieczne będzie rozcieńczenie produktu. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie robić tego przy użyciu wody z kranu. Najlepszym wyborem będzie woda destylowana. Gotowe kosmetyki domowej roboty z reguły przechowuje się w lodówce. Trzeba pamiętać, że termin ważności niektórych produktów wynosi 2-3 dni. Aby ochronić specyfik przed niszczącym działaniem mikrobów dodaj ekologicznego konserwantu. Wówczas trwałość kosmetyków znacznie się wydłuży.

Jakie półprodukty są niezbędne do produkcji własnych kosmetyków?

Podstawowym składnikiem są oczywiście oleje kosmetyczne. Wykazują one silne działanie nawilżające i antyoksydacyjne. Dostarczają skórze niezbędnych witamin i minerałów. Do najpopularniejszych olejów stosowanych w kosmetyce możemy zaliczyć m.in: olej awokado, z pestek winogron, babassu, kokosowy, makadamia, czy z pestek moreli. Ogromną popularnością cieszą się także masła kosmetyczne, czyli oleje o stałej konsystencji. Te półprodukty świetnie nawilżają i regenerują skórę, a przy tym łagodzą podrażnienia i wszelkie stany zapalne. Do grupy maseł zaliczamy: shea, kawowe, kakaowe, awokado i mango.

W postaci półproduktów dostępne są także maceraty, czyli wyciągi olejowe z kwiatów lub ziół. Tego typu specyfiki to dobre źródło witamin, minerałów i  kwasów tłuszczowych. Mają właściwości nawilżające, wygładzające i przeciwzapalne. Nadają się do stosowania zarówno na skórę, jak i na włosy. Wyróżniamy maceraty z arniki górskiej, młodego jęczmienia, lawendy, marchwi, nagietka, płatków róż. Do produkcji kosmetyków przydadzą się nam hydrolaty, glinki kosmetyczne, barwniki i pigmenty, olejki zapachowe, a także suszone zioła.

Pamiętaj o tym, by wybierać certyfikowane kosmetyki naturalne. Półprodukty kosmetyczne w sklepie internetowym Ecoflores odznaczają się najwyższą jakością i sprawdzonym pochodzeniem. Wszystkie posiadają certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo stosowania. Nie zawierają także szkodliwych substancji. Bez wątpienia warto mieć je w swojej kosmetyczce!

olej kokosowy

Jak zrobić domowe kosmetyki?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Do domowej pielęgnacji twarzy dobrze sprawdzi się odżywczy krem na bazie masła shea. Produkt ten łagodzi podrażnienia i nie powoduje alergii, przez co jest dobrym wyborem już od pierwszych chwil życia. Dla wzbogacenia właściwości kremu możesz dodać do niego nieco hydrolatu, który słynie z silnych właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Dobrym pomysłem będzie również dodanie kilku kropel olejku eterycznego, np. jojoba, czy z pestek malin, który nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej. Warto przygotować także odżywczą maskę z glinką (np. zieloną) i hydrolatem.

Kosmetykiem, który idealnie pielęgnuje skórę ciała jest peeling. Aby go przygotować potrzebujemy dwóch składników – drobno zmielonego cukru trzcinowego oraz odrobiny oleju kosmetycznego. W tym przypadku musimy zastanowić się, jaki będzie odpowiedni dla naszej skóry.

Domowe kosmetyki na włosy

Najpopularniejszą naturalną metodą pielęgnacyjną włosów jest niewątpliwie ich olejowanie. Do tego celu potrzebujemy oleju kosmetycznego, który będzie odpowiedzią na potrzeby naszych włosów. Dla włosów niskoporowatych odpowiedni będzie olej kokosowy lub lniany. Dla średnioporowatych – olej jojoba i z pestek dyni. Z kolei dla wysokoporowatych – ze słodkich migdałów. Dobrym rozwiązaniem będzie również przygotowanie odżywczej maski na włosy. Najlepsze efekty gwarantuje maska z awokado, z dodatkiem oliwy z oliwek i olejku rycynowego.

olejowanie włosów

Produkty do makijażu

Z pomocą półproduktów i surowców kosmetycznych przygotujesz również produkty do makijażu. Niezwykle prosty w przygotowaniu jest domowy błyszczyk. Potrzebujesz jedynie odrobiny oleju kokosowego, łyżkę masła shea i nieco barwnika kosmetycznego. W podobny sposób wykonasz również kremowy róż do policzków. Ze składników, takich jak olejek kokosowy, masło shea oraz węgiel aktywny wykonasz też domowy eyeliner lub cień do powiek.

Podsumowanie

W obecnych czasach coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę nie tylko na to, co je, ale również na to, czego używa do pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów. Składy kosmetyków drogeryjnych niestety pozostawiają wiele do życzenia. Nic dziwnego, że spory odsetek osób decyduje się na produkcję kosmetyków w warunkach domowych. Z pomocą przychodzą nam surowce i półprodukty kosmetyczne, będące bazą do wielu produktów pielęgnacyjnych. Postępując zgodnie z recepturą, przygotujemy wiele wyjątkowych, w pełni naturalnych kosmetyków. Ich skuteczność jest długotrwała i pozwala szybko osiągnąć zamierzony efekt.