Indeks masy ciała, z angielskiego Body Mass Index, czyli w skrócie BMI podaje nam podstawowe informacje na temat stosunku wagi do wzrostu. Na tej podstawie możemy wstępnie stwierdzić, czy mamy do czynienia z niedowagą, nadwagą lub otyłością. Czym charakteryzują się wspomniane stany, jeśli chodzi o naszą wagę?
Spis treści
Oblicz BMI – wzór na sprawdzenie indeksu masy ciała
Wagę (w kilogramach) dzielimy przez wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach). Wyniku szukamy w tabelce. Najczęściej spotykany przedział to:
– poniżej 18,5 – niedowaga
– 18,5-24,9 – norma
– 25,0-29,9 – nadwaga
– ponad 30,0 – otyłość
– 35,0-39,9 – otyłość II stopnia
– ponad 40,0 – otyłość III stopnia
Jeśli chcemy szybko sprawdzić BMI kalkulator w Internecie może okazać się dobrym rozwiązaniem – obecnie dostępnych jest wiele gotowych przeliczników indeksu masy ciała.
Obliczone BMI – co dalej?
Jeśli nasz wynik w znacznym stopniu odbiega od normy, powinniśmy zastanowić się, czy nie dostrzegamy u siebie niepokojących symptomów. W przypadku zaawansowanej nadwagi są to: nadciśnienie, zapalenia kości i stawów, problemy z oddychaniem, zwyrodnienia stawów, zaburzenia miesiączkowania. Z kolei w przypadku poważnej niedowagi można zaobserwować: niskie ciśnienie, przemęczenie, apatię, zaburzenia krążenia, spowolnione gojenie się ran. Wszystkie symptomy należy możliwie jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Zaburzenia wagi a choroby
Otyłość oraz skrajna niedowaga są przyczynami wielu problemów ze zdrowiem. Do konsekwencji niedowagi zalicza się niedokrwistość, zaburzenia krążenia, osteoporoza i parodontoza. Otyłość wiąże się z licznymi chorobami serca (np. choroba niedokrwienna serca), chorobami krążenia, miażdżycą, wysokim cholesterolem, cukrzycą typu 2, stłuszczeniem wątroby. Nagromadzona tkanka tłuszczowa a w ciele przyczynia się do wytworzenia odporności na insulinę, a stłuszczenie wątroby poważnie zakłóca pracę przewodu pokarmowego.
Pierwszym krokiem do poprawy naszego zdrowia jest zmiana diety, zachowując przy tym wszystkie wartości odżywcze, jakie powinniśmy dostarczać organizmowi z pożywienia. Oprócz tego konieczne jest rzucenie nałogów, takich jak papierosy i alkohol, a także zapewnienie nam regularnej dawki ruchu.
Najnowsze komentarze