BMI, czyli Body Mass Index, to nic innego jak wskaźnik masy naszego ciała. Profesjonalnie nazywany jest również wskaźnikiem Queteleta II. BMI pomaga nam określić czy masa naszego ciała jest prawidłowa, czy może mamy nadwagę lub niedowagę. To jedno z podstawowych badań wykonywane zarówno przez lekarzy, jak i dietetyków, celem oceny stanu pacjenta pod względem wagi.
Masa ciała, a ryzyko chorób
Wskaźnik masy ciała został opracowany ponad 200 lat temu przez statystyka Adolfa Queteleta (stąd wymiennie używana nazwa Wskaźnik Queteleta II). To on zaobserwował, że występuje pewna zależność pomiędzy wzrostem, a wagą naszego ciała oraz że ma ona wpływ na naszą kondycję i stan zdrowia. Parametry BMI są niezwykle przydatne podczas określania ryzyka występowania groźnych chorób, m.in. miażdżycy, cukrzycy typu II, chorób układu naczyniowo-sercowego, a nawet nowotworów. Większość z nich ma ścisły związek z otyłością. Wskaźnik BMI stosowany jest również podczas ustalania diety oraz jadłospisu. Warto zaznaczyć, że klasyfikacja wskaźnika BMI została opracowana dla osób dorosłych i nie ma zastosowania u dzieci.
BMI – wiarygodny kalkulator online
Możemy w prosty sposób samodzielnie obliczyć nasze BMI, używając kalkulatora online. Dzięki stosowanym umownym normom i łatwości obliczania (BMI = wzrost/waga), nie ma ryzyka pomyłki. Zdrowy dorosły człowiek o prawidłowym stosunku wagi do wzrostu ma wskaźnik BMI w granicach 18,5–24,9. BMI poniżej 18,5 informuje o niedowadze. Osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0-29,9 cierpią na nadwagę, zaś współczynnik BMI powyżej 30,0 to już otyłość.
Wysokość wskaźnika BMI, a choroby
Jak już wyżej wspomniano, wskaźnik BMI ma znaczenie przy określaniu ryzyka rozmaitych, często bardzo groźnych dla naszego organizmu chorób. Jeżeli więc BMI jest za wysokie i jednoznacznie informuje o otyłości osoby badanej, występuje wysokie prawdopodobieństwo występowania chorób, takich jak: nadciśnienie, kamica żółciowa, choroby serca, zapalenie kości i stawów, a także niektórych nowotworów, w tym jelita grubego czy piersi. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie wysoki wskaźnik BMI jest groźny. Zbyt niski może przyczynić się do obniżenia odporności, apatii, problemów z gojeniem się siniaków i ran czy przyswajaniem witamin. Prawidłowe BMI to przede wszystkim zdrowie, a dopiero na drugim miejscu ładna sylwetka. Warto o siebie zadbać.
Najnowsze komentarze