Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Catering dietetyczny pozwala zadbać o siebie na wiele sposobów – dzięki niemu możesz zaoszczędzić czas lub pozbyć się nadmiaru kilogramów. W ostatnim czasie popularnością cieszą się także diety zdrowotne, dostępne w ofercie cateringów pudełkowych. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Odżywianie dostosowane do potrzeb organizmu

Jedząc, dostarczamy organizmowi składników odżywczych, których odpowiednia podaż jest kluczowa dla dobrego zdrowia. Kwestia właściwego odżywiania staje się szczególnie istotna w przypadku osób zmagających się ze schorzeniami i nietolerancjami pokarmowymi. Wtedy, postępując zgodnie ze wskazaniami specjalisty, należy unikać konkretnych pokarmów i sięgać po wyznaczone produkty spożywcze. Samodzielne skomponowanie takiego menu nie jest proste, a swobodne podejście do tematu bywa niebezpieczne dla zdrowia. Nie masz głowy do układania skomplikowanego jadłospisu? Zaufaj ekspertom, wybierając dietę pudełkową.

Odkryj popularne diety zdrowotne

Przygotowane pod okiem dietetyka posiłki poprawiają komfort życia u osób z chorobą lub nietolerancją pokarmową. Podpowiadamy, które diety są warte uwagi przy poszczególnych schorzeniach.

  1. Dieta FODMAP to propozycja dla osób z zespołem jelita drażliwego (IBS). Dieta jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich po kolei wyklucza się łatwo fermentujące, słabo wchłanialne węglowodany o dużym ciśnieniu osmotycznym. W drugim, zindywidualizowanym etapie, menu ulega rozszerzeniu o niektóre wyeliminowane produkty. Etap ten powinien łączyć się z obserwacją swojego samopoczucia, która pozwala poznać tolerancję organizmu na fermentujące sacharydy. Dieta łagodzi objawy IBS, takie jak wzdęcia, biegunki oraz bóle brzucha.
  2. Dieta tarczycowa, czyli dieta dla chorych na Hashimoto i niedoczynność tarczycy. Jej zadaniem jest wyciszenie stanu zapalnego gruczołu tarczowego i poprawa samopoczucia. Ważna jest optymalna kaloryczność i regularność posiłków, które wspierają przemianę materii, obfitując w nieprzetworzone składniki o odpowiedniej zawartości jodu, selenu, cynku, żelaza, witamin i kwasów tłuszczowych omega-3. W menu redukuje się nabiał, gluten, cukier i soję, często ograniczając też warzywa strączkowe, psiankowate i krzyżowe.
  3. Dieta cukrzycowa (dla diabetyków) bazuje na produktach spożywczych o niskim indeksie glikemicznym, które zawierają dużo błonnika przedłużającego uczucie sytości. Jadłospis posiada odpowiednią ilość białka, któremu towarzyszą zdrowe tłuszcze i optymalne ilości węglowodanów złożonych. Dostępne w cateringu dietetycznym menu dla cukrzyków uwzględnia ładunek glikemiczny potraw, co pozwala kontrolować poziom cukru we krwi
  4. Dieta AIP, czyli protokół autoimmunologiczny to restrykcyjny wariant diety paleo. Sprawdzi się u cierpiących na autoimmunizacyjne choroby – reumatoidalne zapalenie stawów, Hashimoto, stwardnienie rozsiane lub bielactwo. Serwowane w ramach diety posiłki mają regulować pracę systemu immunologicznego oraz poprawiać stan śluzówki jelit, mogąc prowadzić do remisji schorzenia. Na tej diecie eliminuje się produkty żywnościowe, które pobudzają odpowiedź układu odpornościowego oraz działają drażniąco na jelita.
  5. Dieta DASH to opcja dla osób zmagających się z nadciśnieniem. Wchodzące w jej skład posiłki sprzyjają obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi, przeciwdziałając chorobom układu krążenia, otyłości, osteoporozie oraz nowotworom. Jest to możliwe dzięki ograniczeniu soli, zwiększeniu spożycia jarzyn, strączków i ryb, jak również eliminacji zwierzęcych tłuszczów i ograniczeniu czerwonego mięsa. Bogata w błonnik, antyoksydanty i witaminy dieta DASH jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie.
  6. Dieta ketogeniczna w cateringu bywa polecana chorym na padaczkę, ponieważ może zmniejszać ilość napadów. Ketogeniczny jadłospis bazuje na przewadze tłuszczów (około 80% dostarczanych kalorii), dodatku białka (około 15% zapotrzebowania na energię) oraz niewielkiej ilości węglowodanów. Na tej diecie będziesz głównie spożywać spore ilości tłustych ryb, mięs i innych produktów odzwierzęcych, zdrowe tłuszcze roślinne, grzyby, warzywa i małe porcje owoców ubogich w cukier
  7. Dieta bezglutenowa jest wybawieniem dla cierpiących na celiakię oraz borykających się z alergią lub nietolerancją na gluten. Posiłki dostępne w tej opcji nie zawierają pszenicy, żyta, jęczmienia oraz owsa, których spożywanie powoduje u chorych dyskomfort trawienny i niszczy ich kosmki jelitowe. Ponieważ samodzielnie trudno znaleźć produkty wolne nawet od drobnych zanieczyszczeń glutenem, sięgnięcie po przygotowany przez specjalistów catering dietetyczny jest strzałem w dziesiątkę.
  8. Dieta bez laktozy jest stworzona dla osób zmagających się z niedoborem laktazy – enzymu rozkładającego cukier w mleku i jego pochodnych. Przy wrodzonym niedoborze dieta powinna być wolna od laktozy, natomiast przy nabytej nietolerancji jadłospis dopuszcza spożywanie niewielkich ilości laktozy – polecane są fermentowane produkty mleczne oraz twarde sery. Bezlaktozowa dieta pudełkowa pozwala ustrzec organizm od niedoborów składników zawartych w mleku, dostarczając witamin i białka za pośrednictwem jajek, drobiu, strączków, zielonych warzyw, soi i kasz. Dzięki niej zapomnisz o dyskomforcie trawiennym.

Zadbaj o zdrowie, stawiając na catering dietetyczny

Poprawa samopoczucia, wyciszenie przykrych objawów oraz lepsze wyniki badań to korzyści mogące wynikać z diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Nie musisz być mistrzem kuchni ani wykwalifikowanym dietetykiem, aby mieć pewność, że odżywiasz się zgodnie ze swoim stanem zdrowia. Zdecyduj się na zdrowotny catering dietetyczny, który sprosta wymaganiom Twojego organizmu.