Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Początek wiosny to dla alergików trudny czas – wszechobecne pyłki są przyczyną kataru siennego, duszącego kaszlu czy łzawiących oczu. Niemniej jednak u niektórych sezon na alergię trwa przez niemal cały rok. Choć nie jesteśmy w stanie uniknąć ich w stu procentach, warto zadbać o czyste powietrze w swoim domu, tak aby poczuć się komfortowo i uniknąć przykrych objawów alergii.

Jak się pozbyć pyłków i innych alergenów z mieszkania?

W naszych mieszkaniach aż roi się od pyłków i innych alergenów, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż są one niewidoczne bądź bardzo słabo widoczne dla oka. Aby pozbyć się nadmiaru substancji uczulających z pomieszczeń, warto:

  • usunąć z domu dywany, zasłony czy syntetyczne elementy dekoracyjne,
  • postawić na minimalizm – im więcej ozdób czy wnęk w meblach czy więcej alergenów w mieszkaniu,
  • wybrać pościel antyalergiczną,
  • często prać firany, pościel, koce.

Często można też spotkać się z opinią, jakoby wietrzenie pomieszczeń było dobrym rozwiązaniem dla alergików. Niemniej jednak, bez odpowiedniego sprzętu, otwieranie okien powoduje powstanie przysłowiowego błędnego koła – z jednej strony wpuszczamy świeże powietrze, z drugiej strony spore ilości alergenów, których trudno się pozbyć. Warto więc przede wszystkim zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza w walce z alergenami

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza pozwoli nam pozbyć się nadmiaru alergenów z mieszkania i to bez większego wysiłku. Schemat działania urządzenia jest bardzo prosty – wyposażony jest on w specjalne wentylatory, które zasysają powietrze z pomieszczenia. Następnie jest ono przepuszczane przez system filtrów, oddzielających alergeny i inne szkodliwe substancje od reszty powietrza. Natomiast czyste, przefiltrowane powietrze oddawane jest z powrotem do otoczenia. Ważne, aby wybrać wysokiej klasy oczyszczacz, jak np. oczyszczacz Dyson, który wychwytuje nie tylko pyły, bakterie czy wirusy, lecz również różnego typu alergeny. Dzięki niemu filtrowanie powietrza jest w pełni efektywne.

Bezpiecznie we własnym domu

Oczyszczacze powietrza Dyson pozwalają alergikom poczuć się wygodnie i w pełni komfortowo we własnym domu. Pozostaje pytanie, jaki właściwie model wybrać? W przypadku osób uczulonych na pyłki czy roztocza, dobrym rozwiązaniem będzie oczyszczacz z dodatkową funkcją nawilżania powietrza. Suche powietrze podrażnia bowiem błonę śluzową nosa, przez co jest ona bardziej podatna na działanie alergenów. Ważne, aby oczyszczacz mógł pracować w trybie nocnym, dla większego bezpieczeństwa. Alergicy cenią sobie także funkcję chłodzenia, którą zapewnia silny przepływ powietrza. Dla większości jest to istotne zwłaszcza w czasie letnich upałów, lecz w przypadku alergików utrzymywanie stosunkowo niskiej temperatury w pomieszczeniu pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych. Wielofunkcyjne oczyszczacze powietrza to doskonały wybór zarówno dla alergików sezonowych, jak i osób, u których objawy uczulenia występują niezależnie od pory roku.