Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Gdy słyszymy “retinol” od razu przychodzi nam na myśl silna pielęgnacja przeciwzmarszczkowa. Warto jednak wiedzieć, że ta najsłynniejsza pochodna witaminy A ma jeszcze inne, liczne właściwości kosmetyczne. Kolejny ważny fakt związany z retinolem jest taki, że należy stosować go umiejętnie. Jak wprowadzić retinol do swojej pielęgnacji i kiedy najlepiej to zrobić?

Czym jest retinol?

To wyjątkowy składnik kosmetyczny, którego działanie jest  potwierdzone badaniami. Jego skuteczność opiera się na dwóch czynnikach: po pierwsze retinol złuszcza wierzchnią warstwę skóry, odsłaniając nową, jędrną, o ujednoliconym kolorycie i doskonałej  teksturze. Po drugie zaś, retinol działa w głębszych tkankach skóry: wpływa na produkcję kolagenu, stopniowo odnawiając stelaż naszej skóry. Takie działanie sprawia, że retinol po prostu odmładza i poprawia stan skóry, jednocześnie niwelując inne jej problemy, takie jak trądzik, nierównomierna pigmentacja, przebarwienia posłoneczne, blizny oraz otwarte pory skóry.

Niestety retinol owiany jest też złą sławą: znane jest jego  agresywne działanie na skórę, szczególnie w początkowej fazie stosowania. Przesadzone, zbyt potężne dawki i za duża częstotliwość sprawia, że retinol  może uwrażliwić, przesuszyć, podrażnić skórę i zakłócić barierę naskórkową. Z tego względu podczas kuracji retinolem należy zapewnić skórze wzmożoną opiekę, oraz umiejętnie wprowadzać ten składnik do swojej codziennej pielęgnacji.

Jaki retinoid wybrać?

Retinol może mieć wiele odmian i postaci. Który z nich zadziała najskuteczniej? Formami, na które warto zwrócić uwagę są retinol i retynaldehyd.  Aby zadziałać, muszą one przekształcić się do formy aktywnej (kwasu retinowego). Dlatego warto szukać dobrych kosmetyków, o odpowiedniej formule, dzięki którym retinol zyskuje stabilność.

Jak stosować retinol?

Aby uzyskać jak najlepsze efekty w pielęgnacji, retinol należy stosować umiejętnie. Oto kilka zasad, które pomogą Ci prawidłowo go używać:

1. Zacznij od niższych stężeń

Zwykle stężenie retinolu rekomendowane na początku kuracji to około 0,1%-0,3%. Najmniejsze jest zalecane cerze wrażliwej, to nieco wyższe suchej lub dojrzałej. Jednak osoby z cerą normalną czy tłustą także mogą zacząć ostrożnie, czyli sięgnąć po retinol o stężeniu 0,3%. Dzięki ostrożnemu i stopniowemu wprowadzaniu substancji aktywnej do pielęgnacji zmniejsza się ryzyko ewentualnych podrażnień.

2.  Używaj szerokopasmowego SPF

Krem z wysokim filtrem czyli minimum SPF30, jest konieczny, ponieważ retinol działa nieco fotouwrażlwiająco, a przez to skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia i plamy pigmentacyjne.

3. Wprowadzaj retinol powoli

Jeżeli zaczniesz używać retinolu codziennie, możesz niepotrzebnie podrażnić skórę. Dlatego obserwuj stan swojej cery podczas kuracji i przez pierwsze 2-3 tygodnie nie stosuj retinolu każdego dnia, lecz na przykład dwa razy w tygodniu. Stopniowo zwiększaj tolerancję swojej skóry na tek składnik.

4. Nie aplikuj retinolu na mokrą skórę

Woda nasila szybkość przenikania retinolu w naskórek, co może  skończyć się podrażnieniem skóry.

5. Retinol stosuj na noc

To silnie rewitalizująca substancja, która przyniesie spektakularną odnowę skóry, dlatego najlepiej nakładać go na noc, kiedy procesy regeneracyjne w skórze są nasilone.

Pamiętaj!  Jeśli chcesz wprowadzić retinol do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, zacznij  od niższych stężeń. Ten składnik jest długodystansowcem, nie sprinterem! Jeśli wystartujesz od razu retinolem o wysokim stężeniu, możesz podrażnić skórę.