Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Piękne usta są nieodłącznym atrybutem kobiecości. Aby zadbać o ich nienaganną kondycję, warto pamiętać o regularnej pielęgnacji. Usta są szczególnie narożne na pierzchnięcie i przesuszenie, dlatego wymagają dużej uwagi. Istnieją też sposoby na to, aby dodatkowo je wyeksponować oraz powiększyć. O usta zadbać można zarówno domowymi sposobami, jak i przy wykorzystaniu specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej.

Peeling ust i nawilżenie

Przed rozpoczęciem pielęgnacji, warto przeprowadzić odżywiający peeling ust. W ten sposób z warg usunąć można zrogowaciały naskórek, co skutecznie je wygładzi. Domowy peeling zrobić można ze zmielonych migdałów lub kryształów cukru, uzupełnionych miodem czy oliwą z oliwek. Do nawilżania ust najlepiej nadają się maści witaminowe oraz wazelina. Należy stosować je nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale również przez pozostałe pory roku. Aby długotrwale i dogłębnie nawilżyć usta, warto wykorzystać preparaty z gliceryną lub mocznikiem. Substancje te efektywnie wnikają w głąb skóry i wiążą wodę, dzięki czemu utrzymują optymalne nawilżenie.

Modelowanie i powiększanie ust za pomocą makijażu

Bardzo dobre efekty w modelowaniu ust przynosi odpowiednio wykonany makijaż. W ten sposób można nadać im pełności lub skorygować asymetrię, a także optycznie powiększyć. W tym celu warto zastosować błyszczyk kolorowy lub transparentny. Szminka o jasnym kolorze wyraźnie powiększy usta, natomiast szminka perłowa zapewni bardziej dyskretny efekt. Innym rozwiązaniem jest użycie konturówki, którą najlepiej wykonać rysunek minimalnie poza granicą wargi. Nie powinna ona nadmiernie odbiegać od naturalnego koloru ust, dlatego w połączeniu ze szminką najlepiej wybrać nieco jaśniejszy ton. Efekt pełnych ust daje także zastosowanie rozświetlacza. Powiększenie można spotęgować, sięgając po specjalną pomadkę bazującą na składnikach podsycających czerwień warg.

Nawilżanie i powiększanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to składnik naturalnie występujący w organizmie. Jego jedna cząsteczka wiąże nawet 250 cząsteczek wody, dzięki czemu sprzyja utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia. Z wiekiem skóra traci jednak ten składnik, przez co osłabia się jej napięcie i jędrność. Nawilżanie ust kwasem hialuronowym to skuteczny zabieg medycyny estetycznej, który przyczynia się do poprawy ich objętości. Procedura ta polecana jest również w przypadku potrzeby wyrównania asymetrii ust. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym może pomóc wówczas, gdy są one zbyt wąskie i mało uwydatnione. Zabieg ten może również zmienić kontur ust, poprawić koloryt czy zwiększyć jędrność. W Warszawie i okolicach, powiększanie ust kwasem hialuronowym z wykorzystaniem nowoczesnych metod oferuje klinika Anlaya. Procedura ta polecana jest w przypadku nadmiernej suchości, utraty jędrności czy spierzchnięcia warg. Sam zabieg polega na wprowadzaniu do ust żelu z kwasem hialuronowym, co prowadzi do przyciągnięcia wody w wybranym obszarze. W rezultacie wargi będą wygładzone, nawilżone i odpowiednio napięte.

Inne sposoby na piękne usta

Aby powiększyć, wymodelować i nawilżyć usta, należy pobudzić ich krążenie. W ten sposób doprowadzić można do lepszego odżywienia tkanek, co wpłynie korzystnie na wygląd warg. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest połączenie pielęgnacji z odpowiednimi masażami, które przeprowadzić można za pomocą szczoteczki zwilżonej w wodzie oraz posmarowanej olejkiem. Usta masować da się również palcami, delikatnie je rozciągając i ugniatając. W ten sposób warto masować zarówno górną, jak i dolną wargę. Na kondycję ust korzystnie wpływają też ćwiczenia mięśni twarzy, które odpowiadają za mimikę oraz funkcję mowy czy żucia. Ich trening może polegać na wyraźnym wymawianiu samogłosek, ściskaniu warg czy przybliżaniu ich do nosa lub brody. Warto również zrezygnować z różnych szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów. Prowadzi ono do zaburzeń w krążeniu krwi i dotlenianiu tkanek, a także zwiększa ryzyko powstawania nieestetycznych zmarszczek wokół ust.