Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Zegarki sportowe zadomowiły się na dobre w naszej kulturze. Coraz częściej urządzenia tego typu można zobaczyć nie tylko na siłowni lub podczas porannej przebieżki, ale także w biurze. Rynek oferuje setki modeli, ale w zasadzie nadal liczą się te same marki – Garmin, Polar, Suunto i Coros. Wiele z „inteligentnych” zegarków to modele unisex, a jednak niektóre są chętniej wybierane przez kobiety. Dlaczego tak się dzieje i na co płeć piękna zwraca uwagę przy wyborze?

Estetyka

O ile mężczyźni częściej patrzą na to, jakie funkcje ma dany model (co niekoniecznie idzie w parze z możliwością lub umiejętnością ich wykorzystania), o tyle kobiety chętniej patrzą na estetykę. Dobry smartwatch ma być nie tylko funkcjonalny. Musi być także elegancki i stylowy. Dlatego wiele pań decyduje się na smartwatch z serii Garmin Venu, Vivomove lub Vivoactive. Te wszystkie zegarki pasują zarówno na siłownię, jak i na spotkanie ze znajomymi. Ich dodatkową zaletą jest możliwość samodzielnej i szybkiej wymiany paska na inny.

Żywotność baterii

Czas pomiędzy jednym ładowaniem, a drugim ma kluczowe znaczenie, kiedy zegarek jest używany na co dzień podczas treningów i zawodów, które trwają po kilka, a nawet kilkanaście godzin.

Tańsze smartwatche sportowe wytrzymują na ogół kilka dni w trybie zegarka. W przypadku korzystania z nawigacji, zaawansowanych funkcji sportowych lub parowania z urządzeniami za pomocą Bluetooth, czas ich działania ulega skróceniu do kilku godzin.

Inaczej przedstawia się kwestia profesjonalnych zegarków dla sportowców. Te, nawet z włączonym GPS mogą działać bez przerwy kilkadziesiąt godzin. W trybie zwykłego czasomierza, okres ten ulega wydłużeniu nawet do kilkudziesięciu dni.

Funkcje sportowe

Jeżeli smartwatch ma służyć do uprawiania sportu jako komputer treningowy, warto zwrócić uwagę czy wspiera wybrane dyscypliny. Najczęściej będzie to bieganie, pływanie, kolarstwo, joga lub siłownia, ale nowoczesne zegarki oferują znacznie więcej. Tworzenie indywidualnych planów treningowych, rywalizacja z cyfrowym oponentem czy animowane sugestie dotyczące ćwiczeń to jedynie kilka spośród wielu dostępnych opcji.

Wspieranie zdrowia

Wiele kobiet szukających wsparcia ze strony elektroniki, oczekuje rozwiązań, które pomogą im żyć w zgodzie z własnym ciałem, oraz umożliwią monitorowanie podstawowych parametrów zdrowotnych. Producenci doskonale to wiedzą, dlatego oferują w swoich produktach coraz więcej funkcji sprzyjających byciu fit.

Nowa generacja zegarków smart jest wyposażona w czujnik tętna, monitor częstotliwości oddechów, poziomu stresu i energii. Większość liczących się marek, jak Garmin i Polar prezentuje gotowe programy rozluźniające i wspierające świadome oddychanie, przykładem takiego modelu jest nowy smartwatch Garmin Lily.

Aktywne kobiety z pewnością docenią funkcję śledzenia regularności i objawów cyklu menstruacyjnego, a także monitorowanie ciąży oraz związanej z nią aktywności i diety. Obie funkcje dostępne są w zegarkach Garmin.

Czas na bycie smart

Wiele kobiet decyduje się na zakup smartwatcha, aby lepiej organizować swój czas. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się możliwość realizowania płatności bezstykowych (np. GarminPay), odtwarzanie muzyki z poziomu zegarka, odbieranie SMS-ów, wiadomości e-mail czy alertów z aplikacji.

Wybierając damski smartwatch, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania, estetykę i funkcjonalność urządzenia. Świadomy wybór zegarka pozwoli na cieszenie się zakupem przez długi czas, a przede wszystkim na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości sprzętu.