Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Smog jest prawdziwą zmorą mieszkańców dużych aglomeracji. Zjawisko to pojawia się przede wszystkim w sezonie grzewczym. Według WHO zanieczyszczenie powietrza jest częstym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Co ważne, dla naszego zdrowia niebezpieczne jest zarówno powietrze, którym oddychamy na zewnątrz, jak i w budynkach.

Czym jest smog i dlaczego jest tak szkodliwy dla organizmu?

Smog to często pojawiające się w chłodnych miesiącach zjawisko. Nie jest on niczym innym niż zanieczyszczeniem powietrza. Składa się z pyłów zawieszonych (PM 10 i PM 2,5), tlenków azotu, ozonu, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, dioksyn oraz dwutlenku siarki. Dla ludzkiego zdrowia szczególnie groźny jest najdrobniejszy pył unoszący się w powietrzu. Znajdują się w nim niebezpieczne substancje takie jak amoniak, metale ciężkie i związki siarki oraz azotu. Mikroskopijne cząsteczki bez trudu przedostają się do krwi, zatruwając przy tym organizm.

Smog szkodzi zwłaszcza osobom zmagającym się z astma, ludziom starszym, jak i małym dzieciom. Jest też zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Ponadto, wpływa negatywnie na zdrowie wszystkich osób. Zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia, raka płuc, miażdżycy, schorzeń serca, chorób układu pokarmowego i choroby Alzheimera. Bardzo zanieczyszczone powietrze może też przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Warto więc zadbać o czyste powietrze w domu, inwestując na przykład w Dyson oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza w walce ze smogiem

Oczyszczacz to urządzenie pozwalające na wyeliminowanie wszelkich szkodliwych cząstek z wdychanego przez nas powietrza. Jak dowiedziano, sprzęt ten okazuje się skuteczny także w usuwaniu z niego smogu. Sprawdza się doskonale w sezonie grzewczym, kiego do mieszkania przedostają się pyły i pozostałe zanieczyszczenia. Działanie takich urządzeń jest niebywale proste. Produkt ten zasysa powietrze z pomieszczeń, filtruje je, po czym wydmuchuje świeże i czyste. Najważniejszym elementem sprzętu jest filtr. To właśnie on odpowiedzialny jest za jakość procesu oczyszczania. Większość modeli dostępnych na rynku wyposażonych jest w kilkustopniową filtrację powietrza.

Wybierając oczyszczacz warto zwrócić uwagę na wysokość poziomu filtracji, rodzaj filtrów, poziom hałasu danego modelu czy też dodatkowe wyposażenie. Warto też poznać opinie o oczyszczaniu powietrza Dyson czy też produktach od innych marek. Dobry model powinien posiadać filtry HEPA. Przydatna okazuje się także funkcja jonizacji. Co ważne, aby produkt spełniał swoje zadanie, musi być dobrany pod wielkość pomieszczenia. Wysokiej jakości sprzęt rozwiązuje problem zanieczyszczonego smogiem powietrza. Efektywnie usuwa z powietrza wszelkie szkodliwe związki, nie tylko smog ale też kurz, dym z papierosów, alergeny, wirusy i roztocza. Ten niepozorny gadżet w znaczący sposób wpływa na zdrowie domowników i chroni przed rozwojem pewnych schorzeń, między innymi tych układu oddechowego i krążenia. Zaletą oczyszczacza powietrza jest cicha praca, prosta obsługa i bezproblemowa konserwacja. Warto podkreślić też to, że takie urządzenia zużywają mało energii.

Oczyszczacze powietrza są skutecznym sposobem na walkę ze smogiem. Ich używanie jest proste i daje oczekiwane efekty.