Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Chcesz poprawić swoją sylwetkę i zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe? By móc to zrobić skutecznie, musisz dowiedzieć się więcej na temat BMI i zapotrzebowania kalorycznego. To najlepszy sposób na to, by odpowiednio dobrać dietę. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź jak obliczyć prawidłową wagę oraz to ile kalorii musisz spożywać, by ją utrzymać.

Jak obliczyć prawidłową wagę – sprawdź kalkulator BMI

Najpopularniejszym i zarazem najprostszym sposobem na obliczenie prawidłowej wagi jest skorzystanie ze wzorów na BMI. By móc obliczyć prawidłowy wskaźnik masy ciała niezbędna jest znajomość dwóch wartości. Pierwszą z nich jest Twój wzrost, a drugą waga. Zależności pomiędzy ich proporcjami wskazuje na to, czy ważysz w granicach dopuszczalnych norm, czy może je przekraczasz.

Wskaźnik BMI jest uniwersalny i może być używany przez osoby w każdym wieku niezależnie od płci. Należy jednak pamiętać, że uwzględnia on małą liczbę parametrów, więc otrzymane rezultaty nie są bardzo dokładne. BMI średnio nadaje się na przykład do określania prawidłowej wagi u sportowców, którzy ważą więcej, ale przez rozbudowaną masę mięśniową, a nie tkankę tłuszczową.

Mając to na uwadzę, jak obliczyć prawidłową wagę w szybki i prosty sposób? Wystarczy skorzystać z kalkulatora BMI, który jest dostępny online i za darmo. Po wpisaniu wagi i wzrostu natychmiast otrzymasz wyniki. Skala prawidłowego wskaźnika masy ciała obejmuje nie tylko dopuszczalne normy, ale także wskazuje stopień nadwagi lub niedożywienia. 

Dokładny wzór na zapotrzebowanie kaloryczne

Wskaźnik BMR, który obrazuje zapotrzebowanie kaloryczne, jest znacznie bardziej skomplikowany niż BMI. Do jego obliczania potrzeba nie tylko wzrostu i wagi, ale także informacji na temat płci, wieku oraz w niektórych przypadkach również dodatkowe danych na temat aktywności fizycznej. 

W związku z tym wzór na zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet wygląda następująco:

BMR = 655 + (9,6 x waga w kg) + (1,8 x wzrost w cm) – (4,7 x wiek w latach) x PAL (współczynnik aktywności fizycznej)

W przypadku mężczyzn wzór na zapotrzebowanie kaloryczne prezentuje się tak: 

BMR = 66 + (13,7 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) – (6,8 x wiek w latach) x PAL (współczynnik aktywnosci fizycznej) 

Powyższe równania są dość trudne do samodzielnego obliczania, dlatego zdecydowanie warto wykorzystać zautomatyzowany wzór na zapotrzebowanie kaloryczne dostępny na stronie BeDiet Catering. 

Jak zadbać o prawidłową wagę? Spróbuj diety pudełkowej 

Po tym jak dowiedziałeś się jak obliczyć prawidłową wagę i poznałeś swoje zapotrzebowanie kaloryczne, powinieneś zająć się komponowaniem odpowiedniej i zbilansowanej diety. Pomoże Ci ona w osiągnięciu celów związanych z utrzymaniem lub zdobyciem odpowiedniej masy ciała.

Samodzielne wymyślanie zdrowych i kompletnych posiłków może być jednak trudne bez odpowiedniej wiedzy. W takim wypadku zachęcamy do sprawdzenia diety pudełkowej od BeDiet Catering. Znajdziesz tam różnego rodzaju pyszne posiłki w rozmiarach dostosowanych do konkretnych zapotrzebowań kalorycznych.