Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Trekking to świetna forma aktywnego spędzania czasu. Wymagające wędrówki w górach wpływają na poprawę zdrowia, kondycji i utrzymanie wymarzonej sylwetki. Jednak, aby wycieczka niosła za sobą same korzyści, należy zadbać o odpowiedni strój. Jak ubrać się na trekking?

Odpowiednie ubranie na trekking – podstawa bezpieczeństwa i komfortu

Każda osoba, która zdecyduje się na aktywność fizyczną w górach, powinna zadbać o odpowiednie ubranie. Odzież musi być dostosowana do pory roku, warunków i charakteru wyprawy.

Oczywiście ubiór musi być przede wszystkim wygodny i nie powodować obtarć. Co więcej, niebagatelne znaczenie ma materiał, z którego są wykonane ubrania. Powinien on zapewniać komfort termiczny, a jednocześnie umożliwiać skórze oddychanie.

Należy pamiętać, że w górach pogoda może się zmieniać bardzo dynamicznie. Z tego względu odpowiednim rozwiązaniem będzie skompletowanie stroju na tzw. cebulkę, czyli składającego się z kilku warstw. Podstawą jest bielizna oraz inne elementy odzieży termoaktywnej jak bluza czy legginsy.

Właściwości termoaktywne pomagają utrzymać stałą temperaturę ciała i zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Niezwykle istotnym elementem stroju w góry są również buty, które zapewniają swojemu użytkownikowi stabilność, a co za tym idzie – ochronę przed urazami. Na wierzch sprawdzi się natomiast kurtka sportowa z kapturem, którą również należy dopasować w zależności od pogody.

Kurtka sportowa w góry – jak wybrać najlepszą?

Sportowa kurtka na trekking powinna chronić przed zimnem, deszczem i wiatrem. Dobrym wyborem na wycieczkę w góry w chłodne dni jest puchowa kurtka, np. z puchu gęsiego o imponujących właściwościach termoizolacyjnych.

Powinna być wykonana z solidnego materiału, który nie przepuszcza przez swoje włókna wiatru, a jednocześnie gwarantuje przepuszczalność tlenu. Warto zwracać uwagę na modele hydrofobowe.

Z kolei w przypadku trekkingu w stosunkowo ciepłe dni świetnie sprawdzi się kurtka typu windstopper, najlepiej wyposażona w kaptur. Takie modele są wysoce wiatroszczelne, a jednocześnie przepuszczają powietrze. Materiał powinien być lekki i zapewniać swobodne wykonywanie ruchów.

Dużą zaletą będą napy zapobiegające zsuwaniu się kurtki, gdy jest niezapięta. Dobrze, jeśli wybrany model umożliwia wygodne złożenie, np. do bocznej kieszeni. Dzięki temu możliwe jest łatwe przenoszenie kompaktowej kurtki w plecaku.