Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

W dzisiejszych czasach problem suchych oczu dotyczy naprawdę wielu osób. Na taki stan rzeczy wpływają zarówno czynniki środowiskowe (czyli te, z którymi stykamy się na co dzień w pracy i w domu), a także różnego rodzaju schorzenia oraz kondycja organizmu. Suche oczy mogą być również skutkiem odwodnienia oraz przyjmowania niektórych leków. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by poradzić sobie z pieczeniem oczu, uczuciem „piasku pod powiekami” oraz innymi symptomami niedostatecznego nawilżenia gałek ocznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić, by suche oczy nie przeszkadzały Ci już w codziennym funkcjonowaniu – zapoznaj się z poradami i wskazówkami zamieszczonymi poniżej!

Przyczyny suchych oczu – czynniki zewnętrzne i charakterystyczne schorzenie

Szczypanie, kłucie i pieczenie oczu to klasyczne objawy ich wysuszenia. Na ten stan wpływa wiele czynników, a najczęstsze przyczyny suchych oczu to przede wszystkim:

  • suche powietrze wokół, które towarzyszy nam zarówno w mocno ogrzewanych, jak i klimatyzowanych pomieszczeniach, a także – po prostu – w miejscach z suchym klimatem;
  • przebywanie w pomieszczeniach i przestrzeniach, w których powietrze jest zanieczyszczone różnymi oparami, kurzem lub smogiem;
  • odwodnienie, a nawet niedostateczne nawodnienie organizmu (wówczas traci on zdolność do produkcji efektywnego filmu łzowego w wystarczającej ilości);
  • utrzymywanie wzroku skupionego w jednym miejscu przez wiele godzin (także przy ekranach ze sztucznym oświetleniem), co nie pozwala na dostateczną produkcję łez (do tego konieczne jest zachowanie fizjologicznej częstotliwości mrugania).

Oczywiście wymienione powyżej czynniki nie są jedynymi, które wpływają na nawilżenie oczu. Jeśli wspomniane powyżej objawy wciąż się utrzymują, a my nie możemy znaleźć przyczyny, wówczas możliwe jest wystąpienie konkretnego schorzenia, określanego jako zespół suchego oka. Lekarz okulista diagnozuje je na podstawie szczegółowego wywiadu, a także badań w kierunku zachowania się filmu łzowego u danego pacjenta. Leczenie jest objawowe – osoba mająca problem z zespołem suchego oka musi regularnie stosować nawilżające krople do oczu w postaci tak zwanych „sztucznych łez”.

Nawilżenie oczu – od czego zacząć?

Zarówno w zespole suchego oka, jak i u osób, które nie mają zdiagnozowanego tego schorzenia, ale cierpią z powodu dokuczliwych objawów związanych z suchością oczu, warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny kilka zmian, wpływających na zwiększenie nawilżenia oczu.

  • Pierwsza zmiana to oczywiście zwiększenie nawodnienia organizmu. Wypijając na co dzień taką ilość wody, która dopasowana jest do naszej masy ciała oraz indywidualnych potrzeb możemy mieć pewność, że produkcja filmu łzowego nie zostanie zaburzona (przynajmniej nie ze względu na niedostateczne nawodnienie).
  • W pracy, która wymaga od nas kontaktu z kurzem czy oparami, zawsze nośmy okulary ochronne lub specjalne gogle.
  • Dla lepszego nawilżenia oczu warto wykonywać specjalne ćwiczenia uwzględniające takie czynności, jak patrzenie w dal, skupianie wzroku na różnych obiektach czy szybkie mruganie;
  • W przypadku pieczenia oczu nie pocierajmy ich! Takie zachowanie może doprowadzić nawet do uszkodzenia rogówki – zamiast tego zastosujmy „sztuczne łzy”, czyli krople do oczu z kwasem hialuronowym.
  • Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Najlepiej postawić go w domowym biurze lub tam, gdzie najczęściej korzystamy z urządzeń z ekranami.

Jeśli wszystkie wymienione powyżej sposoby nie pomagają w osiągnięciu rezultatu w postaci komfortowego widzenia, wówczas należy udać się do lekarza okulisty, który poszerzy diagnostykę o odpowiednie badania i po ustaleniu przyczyny suchości oczu, wdroży właściwe leczenie.