Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Zgodnie z badaniami statystycznymi, spożycie suplementów w Polsce należy do najwyższych na tle wszystkich państw Unii Europejskiej. Z każdym kolejnym rokiem Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na zakup owych środków, jednak stosunkowo niewiele osób dokładnie wie, czym są suplementy i jakie mają działanie na ludzki organizm. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań o istotę oraz działanie suplementów, a także wyjaśnimy różnice między suplementami diety a lekami.

Co to są suplementy diety?

Zgodnie z Ustawą o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia z 25 sierpnia 2006 r. suplementy diety stanowią środki spożywcze, będące źródłem składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Najczęściej sprzedawane w formie tabletek i kapsułek, chociaż zdarzają się także w proszku lub płynie. Ich przyjmowanie ma na celu uzupełnienie codziennej diety i wzmocnienie organizmu. Istnieje wiele rodzajów suplementów diety, które odpowiadają na bardzo różnorodne zapotrzebowanie ich konsumentów. Można wyróżnić suplementy do konkretnych celów, mające pomóc np. w prawidłowym trawieniu czy wzmocnić odporność. Jednakże do jednych z najczęściej kupowanych oraz spożywanych suplementów należą wszelkie witaminy, takie jak A, C, D3, K, E oraz te z grupy B. Bardzo chętnie przyjmowane są również magnez, wapń i cynk.

Suplementy a leki – czym się różnią?

Skoro wiemy już, czym są suplementy diety, warto pokusić się o wskazanie różnic między nimi oraz lekami. Wiele osób wymiennie używa określeń na obydwie substancje, często nie wiedząc, że suplementy oraz leki nie są tym samym produktem. Różnią je zasadnicze kwestie, od sposobu dystrybucji, do wpływu na ludzki organizm. Leki to substancje, które mają na celu zapobieganie schorzeniom oraz leczenie zaistniałych chorób. Wprowadzanie nowych leków na rynek stanowi bardzo skomplikowany oraz długotrwały proces. Wszelkie produkty lecznicze podlegają tzw. Ustawie o Prawie Farmaceutycznym, co wiąże się z określoną produkcją, dystrybucją i kontrolą. Przed wprowadzeniem danego leku na rynek musi on zostać poddany wielokrotnym i różnorodnym testom. Jest to konieczne, gdyż w ten sposób, oprócz efektywności, zostaje wykazane bezpieczeństwo stosowania leku. Kontrolę nad środkiem po wypuszczeniu go na rynek sprawuje Inspekcja Farmaceutyczna.

Suplementy diety stanowią zgoła inny produkt, a w związku z tym przepisy dotyczące jego wprowadzania na rynek są inne niż w przypadku leków. Suplementy to środki spożywcze podlegające Ustawie o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia. Aby mogły one trafić na rynek, a ze sklepów do domów konsumentów, muszą zostać zgłoszone do sanepidu, czyli Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który następnie zezwala na dystrybucję produktu.

Suplementy diety – wady i zalety

Istnieje wiele zalet przyjmowania suplementów diety. Przede wszystkim wzmacniają one organizm i uzupełniają ewentualne braki witamin oraz minerałów w normalnej diecie. Dobrze dobrane i pochodzące od sprawdzonego producenta suplementy są w stanie wspomóc prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu i zagwarantować ogólną poprawę Twojego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Ze względu na różnorodność form, jakie przyjmują (tabletki, krople, proszek i wiele innych) łatwo dopasować je do swoich indywidualnych preferencji. Ich dobór także raczej nie przysparza większych trudności, a szeroki zakres działania niektórych suplementów pozwala na łatwe znalezienie takich produktów, które przyniosą Ci jak najkorzystniejsze rezultaty.

Lista wad suplementów diety jest stosunkowo krótka i w dużej mierze uzależniona od Twoich własnych wyborów. Dobrej jakości suplementy rzeczywiście mogą przynieść konsumentom wiele korzyści, jednakże należy mieć na uwadze kilka kwestii, które pozwolą uniknąć niechcianych efektów ubocznych. W przypadku wątpliwości co do tego, jakie środki powinniśmy spożywać, możesz zasięgnąć porady lekarza oraz poddać się odpowiednim badaniom. Zwracaj także uwagę na to, w jakim miejscu zaopatrujesz się w produkt. Do jednego z polecanych i dbających o skuteczność suplementów diety sklepów należy https://domeknatury.pl/, gdzie dostępny jest szeroki wybór wysokiej jakości suplementów diety dopasowanych do różnorodnych potrzeb konsumentów.