Świecowanie uszu to zabieg, który był wykonywany już przez starożytnych Egipcjan i Greków, Azteków oraz Majów. Obecnie terapia ta jest powszechnie stosowana przez północnoamerykańskich Indian – Hopi. Od pewnego czasu konchowanie uszu jest także wykonywane w wielu polskich gabinetach medycyny naturalnej. Czy jest ono skuteczne?
Spis treści
Na czym polega świecowanie uszu?
Świecowanie uszu zwane powszechnie konchowaniem uszu to coraz bardziej popularny zabieg medycyny naturalnej, którego celem jest przede wszystkim usunięcie woskowiny zalegającej w uszach. Ponadto zadaniem tego zabiegu jest oczyszczenie zatok.
Świecowanie uszu polega na włożeniu do małżowiny usznej specjalnej świecy, a następnie jej zapaleniu. W tym celu pacjent musi położyć się na boku, a pod głowę ma zazwyczaj podłożoną niewielką poduszeczkę. Następnie osoba wykonująca zabieg przykrywa jego głowę papierowym pokrowcem lub ręcznikiem, który to posiada wycięty otwór na ucho.
Kolejną czynnością wykonywaną podczas tego zabiegu jest wmasowywanie przez kilka minut kremu w małżowinę uszną. Czynność ta jest wykonywana w celu pobudzenia krążenia, bowiem dzięki temu znacznie lepiej wchłaniają się substancje zawarte w poszczególnych olejkach eterycznych zawartych w świecy.
Następnie rozpala się świecę i wkłada ją na głębokość około jednego centymetra do przewodu słuchowego. Potem trzeba koniecznie poczekać, aż świeczka wypali się do końca. Podczas przeprowadzania tego zabiegu pacjent nie musi obawiać się, że zostanie poparzony, bowiem dolna część świecy nigdy nie ulega spaleniu.
Z kolei podczas wykonywania zabiegu nadmiar wypalonej świecy jest na bieżąco usuwany przy pomocy pęsety i wrzucany do szklanki z wody, a specjalna linia na świecy pokazuje, w jakim momencie należy zakończyć zabieg.
Po wyjęciu świecy osoba wykonująca zabieg sprawdza zawsze dokładnie czy na powierzchni ucha nie pozostały jakiekolwiek zanieczyszczenia, a później rozwija świecę i sprawdza jakie zanieczyszczenia były nagromadzone w środku ucha.
Jeśli świecowanie uszu w domu jest wykonane przez doświadczoną osobę, to wówczas zabieg ten nie niesie za sobą jakiegokolwiek ryzyka poparzenia czy też uszkodzenia błony bębenkowej.
Świecowanie uszu – czy jest skuteczne?
Konchowanie uszu jest wykonywane przy pomocy specjalnej świecy której używają Indianie – Hopi. Ma ona postać cienkiej rurki i długość około dwudziestu centymetrów.
Świeca ta jest wykonana z włókna lnianego, ekstraktu miodowego oraz wosku pszczelego. Ponadto bardzo często jest nasączana innymi, różnorodnymi leczniczymi olejkami czy tez ekstraktami z ziół. Od środka jest on zawsze wyłożona specjalna blaszką, na której to zbierają się wszystkie zanieczyszczenia, które to wydobywają się z ludzkiego ucha podczas zabiegu. Dzięki temu można usunąć z ucha wszystkie znajdujące się w nim nieczystości.
Świecowanie uszu – wskazania
Po zapaleniu przez chwilę świeca płonie, a następnie zaczyna się żarzyć. Wówczas to kanał słuchowy zostaje odpowiednio ogrzany i tworzy się podciśnienie, które to skutecznie wyciąga wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar woskowiny.
Konchowanie uszu przez gabinety medycyny niekonwencjonalnej jest reklamowane nie tylko jako skuteczny sposób czyszczenia uszu ze wszelkich zanieczyszczeń, lecz również jako doskonała metoda, która pomaga pozbyć się wielu uciążliwych dolegliwości.
Zabieg ten w znacznym stopniu ułatwia oddychanie przez nos, gdyż podczas konchowania zostaje uregulowane ciśnienie w uchu środkowym oraz w zatokach. Pomaga on także w leczeniu migreny, stresu oraz zaburzeń przemiany materii. Jest również wskazany dla kobiet w okresie przekwitania oraz dla osób u których doszło do spadku odporności.
Istotnym wskazaniem do wykonania świecowania uszu są również choroby uszu, gardła i nosa oraz występowanie uciążliwych szumów usznych. Zabieg ten jest także polecany osobom starszym, które to cierpią na niedosłuch oraz tym, które na co dzień pracują w dużym hałasie, kurzu oraz w takich miejscach, w których unosi się pył.
Ponadto świecowanie uszu jest polecane w zaburzeniach krążenia tętniczego, kręgów szyjnych, zaburzeniach krążenia czaszkowego oraz miażdżycowego. Jest ono także pomocne w przypadku występowania nadpobudliwości, zaburzeń snu, przewlekłego zespołu zmęczenia oraz podczas wypadania włosów.
W wielu przypadkach poprawa samopoczucia jest odczuwana zaraz po wykonaniu zabiegu. W razie potrzeby można go powtórzyć kilkukrotnie.
Warto zawsze pamiętać o tym, aby po świecowaniu uszu poleżeć przez co najmniej kilka minut i od razu nie wychodzić na dwór, a zwłaszcza wówczas gdy jest zimno. Z kolei po wyjściu na zewnątrz należy ochronić uszy czapką czy też wacikami, które to należy umieścić w otworach słuchowych.
Ponadto niezwykle ważne jest, aby w dniu wykonywania tego zabiegu nie myć głowy,nie kąpać się oraz nie korzystać z basenu.
Świecowanie uszu – przeciwwskazania
Konchowanie uszu to zabieg, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Niemniej warto wiedzieć o tym, że nie wszystkie osoby mogą skorzystać z naturalnych dobrodziejstw zawartych w tej niezwykłej świecy.
Podczas wykonywania zabiegu należy leżeć przez pewien czas nieruchomo, zatem nie jest on polecany dla małych dzieci oraz dorosłych osób, które to cierpią na nadpobudliwość ruchową. Ponadto istotnymi przeciwwskazaniami do wykonania świecowania uszu są między innymi:
- ostry stan zapalny uchu,
- sączące się wydzieliny z ucha, np. ropienie,
- uszkodzenie błony bębenkowej,
- uczulenie na produkty pochodzenia pszczelego,
- posiadanie chorób zakaźnych
- procesy nowotworowe w obrębie głowy,
- ostre stany zapalne w obrębie głowy,
- podwyższona temperatura ciała.
Ponadto konchowanie uszu nie może być przeprowadzone u takich osób, które to używają aparatów słuchowych oraz mają implanty.
Wiele osób zastanawia się świecowanie uszu jak często można wykonać. Otóż profilaktycznie, w celu oczyszczenia ucha z zalegającej woskowiny zabieg powinien być wykonywany raz na pół roku. Niemniej w razie potrzeby może on być wykonany częściej.
Świecowanie uszu – cena
Świecowanie uszu w zależności od miejsca w którym jest wykonany wiąże się z pewnymi kosztami. Za zabieg ten w profesjonalnym salonie kosmetycznym trzeba zapłacić od 60 do nawet 120 zł i w dużej mierze jest to zależne od miejsca. Zazwyczaj bywa tak, że im bardziej jest prestiżowy salon, tym cena jest wyższa.
Osoby, które to chcą zaoszczędzić bardzo często decydują się na konchowanie uszu w warunkach domowych. W tym celu wystarczy zakupić w aptece odpowiednią świecę, której cena wynosi w granicach od 6 do 14 zł. Niemniej wydaje się, że nie posiadając odpowiednich umiejętności warto zdecydować się na wykonanie zabiegu w profesjonalnym gabinecie.
Świecowanie uszu – opinie lekarzy i pacjentów
Zdania na temat świecowania uszu są podzielone. Mnóstwo lekarzy jest do tej metody nastawiona sceptycznie. Uważają oni bowiem, że podciśnienie, które to powstaje podczas tego zabiegu jest zbyt słabe, aby w pełni skutecznie usunąć woskowinę oraz wszystkie zanieczyszczenia zalegające w uchu.
Zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną uszy posiadają zdolność do samooczyszczania się i w związku z tym nie potrzebują jakichkolwiek dodatkowych zabiegów higienicznych. Natomiast w przypadku powstania nadmiaru woskowiny większość lekarzy zaleca przede wszystkim płukanie uszu, które to jest wykonywane w każdym gabinecie laryngologicznym.
Niemniej konchowanie uszu jest bardzo popularne, bowiem wiele osób uważa, że po wykonaniu tego zabiegu są zdrowsi. Wynika to z faktu, że świece do świecowania są nasączone rozmaitymi olejkami i wiele z nich na przykład miętowy czy eukaliptusowy posiadają działanie kojące. W związku z tym podczas występowania kataru albo bólu gardła opary tych olejków znacznie poprawiają samopoczucie.
Decydując się na zabieg warto zawsze skorzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów, bowiem zapobiega to zawsze ewentualnym uszkodzeniom ucha.
Najnowsze komentarze