Niedawno do szerokiej gamy artykułów do higieny jamy ustnej dołączyły szczoteczki soniczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Z dnia na dzień pojawiają się coraz lepsze modele oraz powstają nowe marki zajmujące się produkcją takich urządzeń. Obecnie dostępne są wersje bateryjne, akumulatorowe, większe, podstawowe oraz dla wymagających – ekskluzywne. Coraz więcej mówi się o szczoteczkach sonicznych, dlatego też powstało wiele mitów na ich temat. Co jest prawdą, a co nie? Odpowiemy na to pytanie w naszym artykule!
Spis treści
Jak działają szczoteczki soniczne?
Na samym początku warto przybliżyć działanie szczoteczki sonicznej. Jak można się domyślić po jej nazwie, podstawą działania takiego urządzenia są fale dźwiękowe, inaczej soniczne, które odpowiedzialne są za wprawianie włosia w określony ruch. Zdecydowanie najczęściej jest to ruch wymiatający (czyli góra-dół), ale nie brakuje również szczoteczek pulsacyjnych (zapewniają ruch drgający). Wśród zalet tego rodzaju szczoteczek na pewno trzeba wymienić ich niską abrazyjność dla dziąseł. Są całkowicie bezpieczne dla miękkich tkanek przyzębia i nie powodują ich podrażnień, a nawet są pomocne w ich regeneracji! Szczególnie istotne jest też to, że szczoteczki soniczne dzięki tysiącom mikrobąbelków znacznie lepiej czyszczą zęby nawet w przestrzeniach międzyzębowych, kieszonkach dziąsłowych i innych trudno dostępnych miejscach. Są też znacznie skuteczniejsze w zakresie usuwania płytki nazębnej!
Najważniejsze fakty dotyczące szczoteczek sonicznych
Choć szczoteczki soniczne ogromną popularność zdobyły dość niedawno, to jednak warto wiedzieć, że ich historia sięga lat 90. XX wieku! To czas, kiedy ruszyła produkcja tego innowacyjnego urządzenia, które obecnie jest uwielbiane przez miliony osób! Technologia soniczna była badana i udoskonalana przez wiele lat, dlatego obecnie umożliwia tak skuteczne usuwanie płytki bakteryjnej. Aktualnie szczoteczki soniczne, które można znaleźć przykładowo w ofercie firmy Oclean, generują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy drgań na minutę, są wyposażone w wiele trybów pracy i mają liczne rodzaje końcówek. To natomiast sprawia, że każda osoba może dobrać szczoteczkę do swoich indywidualnych wymagań i potrzeb.
Szczoteczki soniczne mogą być użytkowane również przez dzieci. Na rynku znajduje się również mnóstwo modeli, które są przeznaczone do higieny pierwszych zębów mlecznych. Są to nieco inne wersje standardowych szczoteczek, ponieważ wyróżniają się mniejszą ilością drgań sonicznych, mniejszymi końcówkami oraz mają wygodną konstrukcję do codziennej pielęgnacji ząbków. Zgodnie z tym, co mówią producenci, szczoteczki soniczne dla najmłodszych mogą być już stosowane podczas ząbkowania do masażu dziąseł.
Jakie są najpowszechniejsze mity o szczoteczce sonicznej?
Zdecydowanie jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest ten, który mówi, że szczoteczka soniczna jest tym samym co szczoteczka ultradźwiękowa. Jest to oczywiście nieprawda, a najważniejsza różnica między tymi urządzeniami polega na częstotliwości fal. W przypadku tych ultradźwiękowych jest to nawet 1,6 Mhz (1.600.000 Hz), zaś jeśli chodzi o szczoteczki soniczne – od 250 do 700 Hz. Ważne jest też to, że ultradźwięki są niewyczuwalne i niewidoczne gołym okiem, a drgania wywoływane przez fale dźwiękowe już tak.
Niektórzy twierdzą również, że szczoteczki soniczne ,,wyciągają” wypełnienia. To dość zabawny mit, lecz trzeba tutaj jednoznacznie podkreślić, że tego typu urządzenia absolutnie nie uszkadzają i nie wpływają negatywnie na trwałość wypełnień. Zatem osoby mające wypełnienia, bez obaw mogą stosować szczoteczki soniczne.
Szczoteczki soniczne nie dla posiadaczy aparatów ortodontycznych? Z takim mitem też można się często spotkać, ale należy zaznaczyć, że tego rodzaju szczoteczki są wręcz zalecane pacjentom podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Wynika to głównie z tego, że noszenie takiego aparatu sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej w okolicach zamków i innych miejscach, które trudno dokładnie doczyścić za pomocą standardowej szczoteczki manualnej. Wybierając szczoteczkę soniczną, mamy pewność, że świetnie poradzi sobie z usunięciem płytki i innych zanieczyszczeń i przy okazji zapewni masaż obolałym dziąsłom.
Na sam koniec warto wspomnieć o micie, który informuje o tym, że użytkownicy szczoteczek sonicznych muszą stosować specjalne rodzaje past do zębów. Absolutnie nie ma takiej konieczności! Mając taką szczoteczkę, możemy korzystać z pasty, której użytkowaliśmy dotychczas.
Najnowsze komentarze