Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Antykoncepcja awaryjna, czyli tak zwana tabletka dzień po, to w wielu sytuacjach jedyny sposób, aby uchronić się przed zajściem w niechcianą ciążę. Warto zaznaczyć, iż nie jest to sposób na poronienie. Tabletkę dzień po zażywa się po odbytym stosunku seksualnym. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do zapłodnienia. Tabletka dzień po hamuje lub opóźnia owulację, dzięki czemu możliwa jest ochrona przed zajściem w niechcianą ciążę. Z pewnością można powiedzieć, że jest to dobry sposób, gdyż jej skuteczność jest naprawdę wysoka. Taką tabletkę można nabyć po okazaniu recepty. Nie mogą stosować jej kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem jest także nowotwór hormonozależny oraz zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. W Polsce dostępne są dwa środki, Escapelle oraz EllaOne. Kiedy warto zastosować antykoncepcję awaryjną i o czym warto pamiętać? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.

Tabletka dzień po – gdy zawiodła antykoncepcja mechaniczna

Antykoncepcja mechaniczna jest stosowana bardzo chętnie. Poza zapobieganiem ciąży, jej zadaniem jest także ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Antykoncepcja mechaniczna to skuteczny i łatwo dostępny sposób na zapobieganie niechcianej ciąży. Niestety żadne zabezpieczenie nie daje stu procentowej ochrony, o czym warto pamiętać. Jeśli antykoncepcja mechaniczna zawodzi, a kobieta ma uzasadnione podejrzenie, że może dojść do zapłodnienia, może sięgnąć po antykoncepcję awaryjną. Sytuacje, w których warto zażyć tabletkę dzień po to:

  1. Uszkodzenie lub zbyt szybkie usunięcie kapturka dopochwowego,
  2. Prezerwatywa zsunęła się podczas stosunku, pękła lub została użyta nieprawidłowo.

O tabletce dzień po warto również pomyśleć, jeśli doszło do odbycia stosunku bez zabezpieczenia lub inne metody zapobiegania ciąży zawiodły, zostały zastosowane w sposób nieprawidłowy. Jeśli chodzi o prezerwatywy czy kapturki dopochwowe, zawsze przed użyciem warto sprawdzić datę ważności i kontrolować, czy podczas odbywania stosunku z zabezpieczeniem nie dzieje się nic nieodpowiedniego. Także po zbliżeniu dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy kapturek lub prezerwatywa nie uległy zniszczeniu.
Tabletka dzień po największą efektywnością wykazuje się w pierwszej dobie po zbliżeniu. Można zastosować ją do 120 godzin od odbycia stosunku seksualnego. Warto pamiętać, że im wcześniej tabletka zostanie przyjęta, tym większej skuteczności jej działania można się spodziewać.
Zawsze przed zażyciem tabletki, należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Jeśli chodzi o tabletki Escapelle, poza wcześniej wymienionymi przeciwwskazaniami, nie należy jej stosować w przypadku chorób jelita cienkiego, zaburzeń pracy wątroby, zapalenia jajowodów. W przypadku tabletek EllaOne, kolejne przeciwwskazania to uczulenie na octan uliprystalu oraz inne składniki preparatu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Tabletek dzień po nie należy traktować jako metodę antykoncepcyjną, którą można stosować regularnie.

Tabletka dzień po – w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej

Tabletki antykoncepcyjne to kolejna metoda zapobiegania ciąży, która cieszy się niemałą popularnością. Chociaż w tym przypadku konieczna jest wizyta u ginekologa i otrzymanie recepty, kobiety cenią sobie tę metodę antykoncepcji. Tabletki wykazują wysoką skuteczność, dzięki ich stosowaniu można poczuć się nieco swobodniej podczas zbliżeń. Niestety pamięć ludzka jest zawodna. W przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej, warto pomyśleć o zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej. Poza przypadkami pominięcia tabletki, warto przyjąć tabletkę dzień po w przypadku:

  1. Nieprawidłowego działania globulki antykoncepcyjnej,
  2. Nieprawidłowego zastosowania pierścienia antykoncepcyjnego,
  3. Nieprawidłowego zastosowania plastrów antykoncepcyjnych lub ich uszkodzenia.

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dotyczących działania tabletek antykoncepcyjnych. W zależności od ich rodzaju, należy postępować inaczej jeśli chodzi o pominięcie tabletki.
Jeśli chodzi o pominięcie tabletki jednoskładnikowej, w przypadku opóźnienia wynoszącego mniej niż 12 godzin, pominiętą tabletkę trzeba przyjąć jak najszybciej, a kolejną o zwykłej porze. Jeśli opóźnienie wynosi powyżej 12 godzin, przez 7 dni trzeba stosować dodatkowe formy zabezpieczenia.
Jeśli chodzi o tabletki dwuskładnikowe, w przypadku opóźnienia wynoszącego mniej niż 12 godzin, trzeba przyjąć pominiętą tak jak w przypadku tabletek jednoskładnikowych. Jeśli spóźnienie wynosi powyżej 12 godzin, tabletkę jak najszybciej, nawet, jeśli będzie to oznaczało konieczność zażycia dwóch tabletek naraz. Wówczas zabezpieczenie zapewnia prawidłowe działanie. Ważne jest również to, ile tabletek zostało pominiętych oraz w którym dniu cyklu. Niezbędne informacje na ten temat można znaleźć w ulotce preparatu.
W przypadku odbycia stosunku pomimo pominięcia tabletki antykoncepcyjnej i nie zastosowania się do zasad zawartych w ulotce, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Wówczas należy udać się do lekarza po receptę na tabletkę.

Zakończenie

Antykoncepcja awaryjna chroni przed niechcianą ciążą, w przypadku nieprawidłowego stosowania zabezpieczenia oraz wówczas, gdy dochodzi do stosunku bez zastosowania jakiegokolwiek środka zapobiegania ciąży. Przyjęcie tabletki dzień po wiąże się z możliwością odczuwania skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, nudności i wymioty, złe samopoczucie, ból pleców, upławy czy bolesność piersi. Przed przyjęciem tabletki dzień po, należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
Warto pamiętać, że tabletka dzień po to jedynie wyjście awaryjne, nie należy traktować jej jako metody antykoncepcji. Co robić, aby uniknąć stresu i niekomfortowej sytuacji? Najlepszym sposobem jest oczywiście zadbanie o dobrej jakości antykoncepcję. Zarówno środki mechaniczne jak i inne metody są skuteczne, a ryzyko zajścia w ciążę niewielkie. Ważne jest to, aby stosować się do zasad stosowania konkretnego środka i starać się unikać zbliżeń bez odpowiedniego zabezpieczenia.

 

Sprawdź dostępne konsultacje lekarskie online: twoje-zdrowie24.pl