Trądzik pospolity to zmora prawie każdego nastolatka przechodzącego okres dojrzewania. Okazuje się, że w wieku dorastania objawy trądziku mogą wystąpić nawet u 80% młodych osób. Mimo to trądzik nie jest chorobą skóry, która dotyka jedynie osoby w okresie pokwitania. Mogą cierpieć na niego także dorośli po 25. roku życia, a w szczególności kobiety. W takich sytuacjach jego przebieg zwykle jest ostrzejszy niż w przypadku trądziku młodzieńczego.
Spis treści
Trądzik – to warto wiedzieć
Trądzik to choroba, która przede wszystkim dotyka posiadaczy cery tłustej. Wpływ na jej występowanie ma kilka czynników, w tym uwarunkowania genetyczne. Oprócz tego trądzik młodzieńczy występuje w momencie, kiedy w organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne, co ma miejsce właśnie w okresie pokwitania. Dochodzi wtedy do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i tym samym nadprodukcji sebum, a także zwiększonego rogowacenia ujść mieszków włosowych.
W wyniku wspomnianego wyżej procesu zaczynają tworzyć się zaskórniki, czyli najczęściej spotykany objaw trądziku. Taka sytuacja stwarza równocześnie warunki beztlenowe, które są idealne do rozwoju bakterii Cutibacterium acnes (wcześniej znane jako Propionibacterium acnes). Bakterie te nasilają objawy trądziku i mogą prowadzić do wtórnego zakażenia.
Trądzik młodzieńczy a trądzik u dorosłych
Trądzik młodzieńczy po zakończeniu okresu dojrzewania zwykle ustępuje, a sam jego przebieg zazwyczaj jest łagodny. W przypadku trądziku u dorosłych przebieg choroby może być o wiele cięższy i może pozostawiać na skórze blizny.
Zasadniczą różnicą pomiędzy trądzikiem młodzieńczym a dorosłych jest umiejscowienie zmian. W pierwszym przypadku koncentrują się one przede wszystkim na czole, nosie oraz brodzie (strefa T) i mają postać zaskórników oraz krostek lub grudek. Trądzik u dorosłych występuje przede wszystkim na linii żuchwy, brodzie oraz szyi. Ma postać dużych, twardych krost i głęboko umiejscowionych grud, które są bardzo bolesne w dotyku i pozostawiają po sobie blizny.
Trądzik u dorosłych jest o wiele trudniejszy do wyleczenia niż trądzik młodzieńczy. Kuracja może bowiem trwać wiele lat, a choroba może nawracać. Wpływ na nasilenie trądziku u dorosłych mają przede wszystkim stres, zmiany hormonalne (u wielu kobiet nasilenie występuje w okresie przedmiesiączkowym), niektóre leki, a także niewłaściwa dieta lub źle dobrane produkty pielęgnacyjne.
Zaskórniki – najczęstszy objaw trądziku
Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, to pierwszy i najczęstszy objaw trądziku. Ich obecność na skórze spowodowana jest tendencją do nieodpowiedniej keratynizacji, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka. Zaskórniki możemy podzielić na:
- zaskórniki otwarte – potocznie nazywane wągrami, posiadają otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa. Są ciemno zabarwione poprzez utlenianie się keratyny i nagromadzenie melaniny;
- zaskórniki zamknięte – to białawe, bardzo drobne kropki, często wyczuwalne jako nierówności skóry. Są skutkiem nagromadzenia korneocytów w ujściu gruczołów łojowych.
Najnowsze komentarze