Alergia na jad owadów to dość często spotykane schorzenie – najczęściej diagnozowane jest uczulenie na owady błonkoskrzydłe, takie jak pszczoła miodna, trzmiel, osa oraz szerszeń. W skrajnych przypadkach użądlenie osoby uczulonej przez takiego owada może się skończyć śmiercią. Dlatego warto wykonać badanie IgE z krwi, które potwierdzi lub wykluczy alergię, a później przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.
Z tekstu dowiesz się:
- jad których owadów najczęściej wywołuje alergię,
- jak objawiać się może uczulenie na owady,
- jak diagnozuje się i leczy uczulenie na jad owadów.
Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na kontakt z substancją (alergenem), która u zdrowych osób nie wywołuje żadnych objawów. Istnieje wiele możliwych alergenów – typowo letnią alergią jest uczulenie na jad owadów, a to oczywiście ze względu na fakt, że właśnie w miesiącach letnich owady są najbardziej aktywne i najłatwiej o potencjalne ukąszenie.
Spis treści
Uczulenie na owady błonkoskrzydłe – najczęstsze w Polsce
W Polsce najczęściej występuje uczulenie na owady błonkoskrzydłe – pszczołę miodną, trzmiela, osę zwyczajną, bzyga oraz szerszenia. Rzadziej mamy do czynienia z alergią na jad owadów mrówkowatych.
Oczywiście alergenem nie jest sam owad, ale konkretne składniki jego jadu. Zazwyczaj są to białka lub pojedyncze peptydy, które wywołują ogólne lub miejscowe objawy alergiczne.
Uczulenie na owady – objawy
Alergia na ukąszenia owadów może dawać różne objawy – u części osób są to stosunkowo niegroźne objawy miejscowe, u innych – bardziej niebezpieczne objawy ogólne, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.
Objawy alergii na jad owadów warto rozróżniać od „zwykłych” objawów ukąszenia, obserwowanych także u osób nieuczulonych – są to bolesność w miejscu ukąszenia, zaczerwienienie, niewielki obrzęk oraz świąd. Objawy te utrzymują się jednak maksymalnie przez 24 godziny – jeśli obserwowane są dłużej i są bardziej nasilone, mamy już najpewniej do czynienia z alergią.
Jeśli owad ukąsi osobę uczuloną w kończyny lub tułów, najczęściej nie jest to sytuacja groźna dla zdrowia. Gorzej jeśli doszło do użądlenia w szyję, głowę, wnętrze jamy ustnej lub język. W takich sytuacjach może się pojawić obrzęk krtani i gardła, który może doprowadzić do uduszenia.
Alergia na jad owadów – diagnostyka i leczenie
Diagnostyką i leczeniem alergii zajmują się lekarze alergolodzy – rozpoznanie opiera się na przeprowadzonym z pacjentem wywiadzie, badaniach wzrokowych i palpacyjnych, a także testach alergicznych. Wykonywane są przede wszystkim badanie IgE z krwi, testy skórne punktowe oraz testy śródskórne. Stanowią one podstawę kwalifikacji pacjentów do terapii odczulającej (immunoterapia swoista). Polega ona na podawaniu choremu ściśle określonych dawek alergenu, dzięki czemu organizm się do niego przyzwyczaja i przestaje nadmiernie reagować na jego obecność.
Oczywiście uczulenie na owady leczy się również objawowo – przez zastosowanie leków przeciwhistaminowych, łagodzących świąd czy zmniejszających opuchliznę. Ważna jest także profilaktyka ukąszeń – unikanie miejsc, w których można spotkać owady, noszenie jasnych ubrań, stosowanie odstraszających owady sprayów, zabezpieczanie okien moskitierami oraz inne działania, które zmniejszają ryzyko ukąszeń.
Najnowsze komentarze