Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Badanie USG, zwane również ultrasonografią można wykonywać wielokrotnie, nawet w krótkich odstępach czasu. Umożliwia ono lekarzowi, szybkie i bezbolesne zapoznanie się z całym organizmem człowieka.

Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych technik w medycynie, która jako podstawowa używana jest do diagnostyki ciała ludzkiego. Uzyskane wyniki pozwalają podjąć konkretną decyzję na temat leczenia i profilaktyki albo odstąpienia od stosowanej terapii.

Czym jest badanie USG jamy brzusznej?

USG brzucha to specjalne badanie obrazowe, na którym można zobaczyć wielkość oraz kształt dowolnych narządów. Umożliwia ono sprawdzenie kondycji wątroby, nerek czy trzustki, aby wykryć czy przez lata naszego życia powstały jakieś nieprawidłowości w postaci guzów albo zgrubień.

U kobiet ciężarnych podczas badania można zajrzeć przez powłoki brzuszne aż do wnętrza macicy, dzięki czemu lekarz prowadzący ciążę jest w stanie ocenić czy płód rozwija się prawidłowo, czy też zachodzą jakieś komplikacje.

Jak przygotować się do badania USG w Warszawie?

Jeśli otrzymamy skierowanie na przeprowadzenie USG jamy brzusznej to zostaniemy poinformowani o tym, aby już kilka dni przed wyznaczonym terminem, nie spożywać ciężkostrawnych posiłków oraz takich, które mogą powodować nadmierne wytwarzanie się gazów. Jest to bardzo ważne, ponieważ obraz będzie niewyraźny i lekarz najprawdopodobniej będzie musiał powtórzyć całe badanie.

Jeżeli wybieramy się na USG rano to najlepiej być na czczo. Natomiast na popołudnie, możemy zjeść lekkostrawne śniadanie. Istotne jest również to aby przed samym badaniem, nie palić papierosów, ponieważ dym może zniekształcać obraz.

Na godzinę przed wizytą u lekarza powinniśmy wypić około litr niegazowanej wody mineralnej, po to, aby pęcherz wypełniony był podczas badania. Czasami specjalista zleca, abyśmy poprzedniego dnia na wieczór zażyli środek przeczyszczający.

Sprawdź gdzie wykonasz USG brzucha Warszawa.

Gdzie wykonać USG brzucha? Certyfikaty i gwarancje.

Kiedy wybierzemy się pierwszy raz w życiu na badanie USG jamy brzusznej to nie powinniśmy bać się zadawania pytań lekarzowi, na temat tego, jakie ma doświadczenie oraz poprosić o okazanie certyfikatu. Pacjent zawsze ma prawo do tego, aby wiedzieć, w czyje ręce się oddaje i kto będzie wykonywał ultrasonografię brzucha.

Ważne jest, aby wybierać tylko sprawdzonych profesjonalistów, ponieważ aktualnie w Polsce status osób wykonujących badanie USG nie jest jasno określony prawem. Z tego względu każdy, kto kupi sobie taki aparat i posiada dyplom lekarski, będzie mógł założyć gabinet i badać pacjentów.

Dlatego istotne jest, aby korzystać z renomowanych placówek, takich jak REX MEDICA, które działają na rynku od dawna, a lekarz uzyskał certyfikat PTU po wielu wykładach i zajęciach praktycznych. Wtedy bowiem mamy pewność, że wybieramy się do doświadczonego specjalisty.

Taki dokument nie jest wydawany dożywotnio, ponieważ co 5 lat trzeba przejść kolejne specjalistyczne kursy. Jeżeli więc zauważymy na ścianie w gabinecie u lekarza, powieszony certyfikat to wtedy mamy pewność, że jesteśmy w dobrych rękach i na pewno otrzymamy profesjonalną pomoc wraz z konkretnym planem leczenia.