Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Często słyszymy o wadach zgryzu, jednak nie zawsze rozumiemy, czym właściwie są i jak sobie z nimi radzić. Problemy ortodontyczne dotykają wielu z nas, a ich poprawne leczenie pozwala na eliminację późniejszych problemów zdrowotnych, związanych z niepoprawnym ułożeniem zębów w jamie ustnej. W tym artykule postaramy się przybliżyć problem wad zgryzu, a także głębiej go zdefiniować.

Czym jest wada zgryzu?

Wada zgryzu to z definicji nieprawidłowa budowa szczęki. Nieprawidłowości zaburzają podstawowe czynności jamy ustnej, co może powodować skutki uwidaczniające się w naszym codziennym funkcjonowaniu. Są to na przykład wady wymowy, trudności w jedzeniu, czy utrzymywaniu higieny w jamie ustnej, której brak prowadzi do powstawania próchnicy i degradacji zębów. Im wcześniej podejmiemy działania korygujące wadę zgryzu, tym istnieje większa szansa, że zapobiegniemy poważniejszym komplikacjom, a tym samym po prostu ułatwimy sobie codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny i diagnoza wad zgryzu

Wady zgryzu nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać – diagnozuje się je aż u połowy dzieci i młodzieży i prawie u 90% wszystkich Polaków. Wady wynikają nie tylko z nieprawidłowości w budowie szczęki oraz żuchwy i ich wzajemnego położenia wobec siebie, ale także z zaburzonego układu łuków zębowych. Przyczyny mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne – wada zgryzu może być kwestią genetyczną, ale także wynikiem nieprawidłowych nawyków, leków przyjmowanych w dzieciństwie, czy nawet doskwierającego stresu.

Korygowanie wad zgryzu

Z roku na rok leczenie wad zgryzu staje się coraz popularniejsze, a i jego efekty są coraz lepsze wraz z rozwojem technologii. Gabinety oferują kolejne rozwiązania, które pozwalają przechodzić pacjentom leczenie w sposób coraz bardziej komfortowy. Leczenie przebiega coraz szybciej i pozwala całkowicie wykluczyć problem wady zgryzu lub zniwelować go w dużym stopniu. Jednym z najpopularniejszych w ostatnim czasie sposobem korygowania wady zgryzu stały się nakładki ortodontyczne, które znajdują się także w ofercie Hello Smile. Są to przezroczyste nakładki prostujące zęby w możliwie najmniej ingerencyjny sposób. Hello Smile koryguje estetyczne wady uśmiechu takie jak: stłoczenia zębów oraz ich odseparowanie i diastemę.

Nieleczone wady zgryzu

Niestety wciąż istnieje spory procent Polaków nie decydujący się na leczenie wad zgryzu. Prowadzi to do poważnych skutków medycznych, których późniejsze może być dużo bardziej skomplikowane i kosztowne niż samo leczenie wady zgryzu. Najpopularniejszymi skutkami nie leczenia wad zgryzu są ścieranie się zębów, zaburzenie symetrii twarzy, przodozgryz oraz wypadanie szczęki. Najbardziej pragmatycznym skutkiem są oczywiście choroby przyzębia oraz próchnica i łączące się z tym ukruchnięcia zębów, czy nawet uszkodzenia błony śluzowej.

Zapobieganie zamiast leczenia

Jak wspominaliśmy, wyleczenie wady zgryzu jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem od późniejszego leczenia skutków tych wad, szczególnie przy wielu istniejących sposobach korygowania wad zgryzu, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów. Warto postawić na któryś z nich, póki jest to możliwe i nie wymagana jest poważniejsza ingerencja. W przypadku poważnych wad zgryzu i wynikających powikłań w niektórych przypadkach dochodzi nawet do konieczności interwencji chirurga szczękowego. Jeśli masz podejrzenia, co do występującej u siebie wady zgryzu, zdiagnozuj się i rozpocznij leczenie, póki nie jest za późno. Zapoznaj się z ofertą Hello Smile, czyli jedną z najpopularniejszych firm produkujących nakładki prostujące w Polsce.