Wątroba to istotny narząd, bez którego niemożliwe jest funkcjonowanie organizmu. Odpowiedzialna jest za wiele funkcji — nie tylko trawienie, ale również oczyszczanie organizmu z lekarstw, alkoholu czy toksyn. Niekiedy wątroba wymaga wsparcia, dlatego tak często tabletki na wątrobę stanowią niezbędny element domowej apteczki — nie tylko w okresie Świąt, których towarzyszą cięższe potrawy. Jeśli szukasz dobrego leku na wątrobę bez recepty i nie wiesz, który wybrać — przeczytaj ten artykuł!
Spis treści
Wątroba – jej budowa i funkcje oraz choroby
Wątroba to 4-płatowy narząd, który położony jest pod przeponą w prawym podżebrzu. Po sąsiedzku położone są jelita i żołądek. Wątroba jest odpowiedzialna za 4 podstawowe role jak proces detoksykacji, metabolizm, filtracja i magazynowanie. Jej bardziej szczegółowe funkcje to m.in.: synteza czynników krzepnięcia, wytwarzanie żółci niezbędnej do trawienia, metabolizm leków i węglowodanów, a także zużytych erytrocytów. Dodatkowo wątroba magazynuje witaminy (A, D i K), żelazo i witaminy z grupy B i kwas askorbinowy. Wątroba potrafi również filtrować krew i wyłapywać z niej i neutralizować toksyczny amoniak czy leki.
Narząd jak wątroba może ulegać różnym czynnikom patologicznym, wśród których wymienia się toksyny, alkohol, pasożyty czy przyczyny zakaźne jak wirusy czy bakterie. Dlatego w różnych jej schorzeniach tabletki na wątrobę mogą wspomóc właściwą farmakoterapię i przyśpieszyć jej regenerację. Wątroba ulega takim chorobom jak marskość alkoholowe / polekowe uszkodzenie wątroby. Oprócz tego może ulegać stłuszczeniu i wirusowym infekcjom jak WZW B.
Lek na wątrobę – składniki, działanie i właściwości
W zależności od zapotrzebowania leki na wątrobę posiadają zróżnicowany skład. W tabletkach na wątrobę znajdziemy zioła jak karczoch, ostropest plamisty, fosfolipidy sojowe. Oprócz tego nie zabraknie wielu witamin i minerałów jak witaminy z grupy B (B6 czy B2), L-asparaginian L-ornityny. Występuje również cholina.
Jakie jest działanie tych składników? Przykładowo karczoch i ostropest posiadają hepatoprotekcyjne właściwości. Oprócz tego karczoch obniża poziom cholesterolu i działa antyoksydacyjnie. Ostropest wykorzystuje się w leczeniu uzupełniającym chronicznych stanów zapalnych wątroby, jej stłuszczeniu czy marskości spowodowanej alkoholem. Lek na wątrobę z fosfolipidami sojowymi stosuje się nie tylko dla regeneracji wątroby, ale również w łagodzeniu niektórych objawów jak ucisk w nadbrzuszu, a także w ramach profilaktyki niektórych schorzeń pęcherzyka żółciowego. Wielu powyższym składnikom przypisuje się właściwości wątroboochronne (hepatoprotekcyjne), wspierające regenerację czy jej podstawowe funkcje.
Lek na wątrobę – dawkowanie i wskazania
Grupą docelową dla leków na wątrobę są osoby dorosłe, które środki te powinny przyjmować niekiedy kilka razy dziennie przez okres kilkunastu tygodni. Przykładowo fosfolipidy stosuje się 3 razy dziennie po 500-600 mg, dla L-asparaginianu L-ornityny mogą być to ilości do 600 mg dziennie, a w przypadku marskości nawet kilka saszetek po 3 g tej substancji. Niektóre leki na wątrobę stosuje się przed posiłkiem (jeśli np. posiadają żółciopędne zioła), a niektóre niezależnie od jedzenia.
Podstawowe wskazania dla stosowania środków jak tabletki na wątrobę to łagodzenie objawów związanych z niewydolnością wątroby i/lub jej przeciążeniem, a także uzupełnienie leczenia w chorobie alkoholowej wątroby, marskości i stłuczeniach. Wiele osób, które regularnie przyjmuje wiele leków ulegających metabolizmie wątrobowemu dorzuca tabletki ochraniające wątrobę przed różnymi metabolitami, które powstają w wyniku reakcji metabolicznych nie tylko wątroby.
Tabletki na wątrobę – gdzie kupić?
Ten rodzaj asortymentu można kupić np. w aptekach internetowych pod różnymi rejestracjami jak środki spożywcze ziołowe, suplementy diety czy leki bez recepty. Dostępnych jest wiele postaci środków na wątrobę i nie ograniczają się one tylko do tabletek czy kapsułek. Pomocne w schorzeniach i profilaktyce wątroby są ziołowe herbatki, które stymulują wątrobę do działania żółciotwórczego czy żółciopędnego.
Najnowsze komentarze