Szacowany czas czytania artykułu: 3 minut

Trądzik może wystąpić w każdym wieku. Chociaż przypadłość ta występuje częściej u nastolatków, a czasem u kobiet w okresie menopauzy, każdego roku trądzik dotyka tysięcy a nawet milionów ludzi.Trądzik pojawia się w okresach braku równowagi hormonalnej. Kiedy gruczoły wytwarzają więcej tłuszczu niż normalnie, pory skóry zatykają się, umożliwiając rozwój bakterii (i pryszczów).

Pryszcze występują w wielu różnych formach i na różnych głębokościach, w tym zaskórniki, cysty i guzki. Aby je wyeliminować, badania od dawna wskazują na miejscowe leki, takie jak nadtlenek benzoilu, antybiotyki, takie jak tetracyklina, i leki doustne zawierające witaminę A, takie jak izotretynoina, która jest stosowana na trądzik o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.
Alternatywnie, niektórzy szukają bardziej naturalnych metod leczenia, takich jak doustne suplementy witaminowe i mineralne. Czy działają również naturalne środki? A jeśli tak, to które?

Spis treści

Witamina A

Witamina A jest możliwym lekarstwem na trądzik, ale musisz się upewnić, że stosujesz ją we właściwy sposób.
Doustne suplementy witaminy A nie działają tak samo, jak miejscowe stosowanie witaminy A, według klinicystów z University of Michigan. W rzeczywistości ostrzegają przed suplementem, ponieważ może on wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Ponieważ witamina jest rozpuszczalna w tłuszczach, odkłada się w organizmie, a wysokie spożycie ponad 10 000 jednostek międzynarodowych (IU) może być toksyczne. Jest to szczególnie ważne w okresie ciąży, dlatego kobiety planujące ciążę powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek suplementów.
Zaś jako lek miejscowy witamina A może pomóc w leczeniu trądziku. Większość leków stosowanych miejscowo chemicznie zmienia witaminę w retinoid, który można zastosować na skórę. Według niektórych specjalistów retinoidy są najskuteczniejszym sposobem leczenia trądziku ze względu na ich zdolność do regeneracji i szybkiego gojenia skóry, dzięki czemu szybko zyskujesz świeżość.

Cynk

Cynk jest minerałem, który może również pomóc w leczeniu trądziku. Możesz go przyjmować jako suplement doustny lub miejscowo. Bardzo popularny jest cynk w tabletkach na trądzik.
Niedawny przegląd z poprzednich badań na ten temat wykazał, że cynk może zmniejszać produkcję oleju w skórze i może chronić przed infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi.
Potrzebujesz tylko niewielkich ilości cynku w swoim ciele. Biuro Suplementów Diety zaleca dzienną dawkę dla osób dorosłych w wysokości 8-11 miligramów (mg). Istnieją pewne dowody, które potwierdzają, że stosunkowo bezpieczna dawka 30 mg może pomóc w leczeniu trądziku. Większe ilości cynku mogą być szkodliwe. Niektóre osoby zgłaszały choroby spowodowane przyjmowaniem zbyt dużej ilości cynku, a nadmierne spożycie cynku może prowadzić do niedoboru miedzi.
Miejscowe płyny zawierające cynk mogą również pomóc w leczeniu trądziku. Jedno z badań wykazało, że nałożenie balsamu zawierającego 1,2% octanu cynku i 4% erytromycyny znacząco oczyściło skórę.