Nie każdy wie, że głęboko pod powierzchnią ziemi znajdują się bogate pokłady wody naturalnie podgrzewanej przez magmę. To właśnie woda termalna, która być może w przyszłości będzie stanowić jedno z ważniejszych źródeł energii. Polska ma duże zasoby takiej wody, jednak póki co jest ona wykorzystywana głównie na cele rekreacyjne. Dowiedz się, czym dokładnie jest woda termalna, jakie ma właściwości oraz gdzie możesz zażyć kąpieli w tej bezcennej substancji.
Spis treści
Co trzeba wiedzieć o wodzie termalnej?
Woda termalna to ciecz, która znajduje się bardzo głęboko pod ziemią – wydobywa się ją z ujęć na głębokości nawet kilku kilometrów. Dzięki takiemu położeniu woda jest szczelnie zabezpieczona przed zanieczyszczeniami z działalności przemysłowej i rolnej człowieka, dlatego nie zawiera m.in. metali ciężkich.
Woda termalna jest natomiast zasobna w cenne minerały i inne składniki odżywcze, którymi nasycają ją kolejne warstwy gleby. Dzięki temu skład wody przedstawia się imponująco. Znajdziemy w niej m.in. potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarkę, selen, mangan, lit, wapń czy sód, a także składniki specyficzne, włącznie z siarką dwuwartościową czy fluorkami.
Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że woda termalna wodzie termalnej nierówna. Ostateczny skład i rodzaj wody (np. siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa i fluorkowa) zależy od miejsca jej wydobycia. Zdecydowanie najcenniejsza jest woda termalna pozyskiwana w regionie Podhala, a dokładnie w okolicach Zakopanego.
Właściwości wody termalnej
Znakomity skład, higieniczna czystość i naturalnie wysoka temperatura sprawiają, że woda termalna ma wybitne właściwości zdrowotne i tym samym szerokie zastosowanie terapeutyczne. Kąpiele termalne to coraz częściej zalecana forma uzupełnienia leczenia np. chorób układu oddechowego, chorób skórnych czy układu naczyniowego, a także doskonała terapia anti-aging.
Więcej o właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych wody termalnej przeczytasz w artykułach na stronie https://www.termybukovina.pl/blog.
Dlaczego warto zażywać kąpieli w wodzie termalnej?
Woda termalna, z uwagi na doskonały skład i naturalnie wysoką temperaturę, może stanowić element wspomagający terapię wielu schorzeń. Szczególnie polecamy takie kąpiele osobom cierpiącym na choroby dermatologiczne (trądzik, atopowe zapalenie skóry, dermatozy), choroby reumatyczne (w okresie bezobjawowym lub przed zaostrzeniem się objawów), zaburzenia psychiczne (w tym stres czy depresja), a także zaburzenia metaboliczne.
Kąpiele w wodzie termalnej są niezwykle przyjemne, mają działanie relaksujące i rozluźniające całe ciało, dlatego jest to znakomita propozycja dla osób przemęczonych, zestresowanych, żyjących w ciągłym pędzie, które mają tylko kilka dni na złapanie dystansu od codzienności i chcą w krótkim czasie naładować baterie przed kolejnymi wyzwaniami.
Woda termalna a ciąża
Wiele przyszłych mam ma wątpliwości, czy mogą bezpiecznie zażywać kąpieli w wodzie termalnej. Uspokajamy: o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań medycznych (zalecamy konsultację z ginekologiem), to nie trzeba się niczego obawiać. Woda termalna nie stanowi zagrożenia ani dla kobiety, ani dla dziecka.
Wprost przeciwnie: kąpiele termalne w okresie ciąży mogą mieć zbawienny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy, jak również na kondycję jej skóry i włosów, co będzie szczególnie pomocne w okresie połogu, gdy w wyniku gwałtownego spadku poziomu estrogenu pojawiają się problemy z wyglądem.
Gdzie zażyjesz kąpieli termalnych w komfortowych warunkach? Skorzystaj z naszej rekomendacji
W Polsce powstaje coraz więcej obiektów zasilanych wodą termalną. Przy wyborze konkretnego miejsca zawsze należy się kierować jakością wody, której parametry powinny być podane na stronie internetowej kompleksu basenowego.
Pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Ten efektowny, nowoczesny kompleks jest zasilany wodą pozyskiwaną z głębokości 2400 metrów, z ujęcia pod zboczem Wysokiego Wierchu. Woda ta charakteryzuje się wysokim stopniem mineralizacji, wynoszącym aż 1593,2 mg/dm3, ponadto zawiera 28 najcenniejszych składników mineralnych i specyficznych (w tym siarka dwuwartościowa czy fluorki) oraz wyróżnia się korzystnym bilansem jonowym.
Ciekawostka
Woda termalna zasilająca Termy BUKOVINA po wydobyciu na powierzchnię ma temperaturę 64,5 stopnia Celsjusza, dlatego musi być schładzana do temperatury między 30 a 38 stopni, w zależności od konkretnego basenu.
Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to kompleks przyjazny rodzinom, w którym najmłodsi goście mogą korzystać z atrakcji strefy dzieci i młodzieży oraz efektownych zjeżdżalni – oczywiście pod czujnym okiem ratowników. W tym czasie rodzice mogą relaksować się w ciepłej wodzie, w strefie saun czy skorzystać z bogatej oferty zabiegów Wellness.
Najnowsze komentarze