Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut

Piękne i gęste włosy są oznaką zdrowia i witalności. Dlatego tak niepokojące dla wielu osób są pierwsze oznaki łysienia. Czasem jest ono procesem naturalnym, jednak niekiedy następuje zdecydowanie za wcześnie. Sprawdź, dlaczego nadmierne wypadanie włosów dotknęło właśnie Ciebie!

Nadmierne wypadanie włosów często jest jednym z sygnałów, które wysyła Twój organizm, kiedy coś się dzieje. Mogą to być problemy bardziej błahe, jednak czasem łysienie jest objawem poważniejszych schorzeń. Warto zbadać swoje zdrowie. Konieczne będzie też stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Całą linię poświęconą osłabionym i wypadającym włosom oferuje Hairlust. To znana, skandynawska marka, która od niedawna dostępna jest też w Polsce. Co powoduje łysienie i jak sobie z nim radzić?

Naturalne procesy związane ze starzeniem się organizmu

Przerzedzanie się pasm jest jednym z bardziej widocznych objawów towarzyszących starzeniu się organizmu. Zatrzymanie młodości jest niemożliwe, takie próby są z góry skazane na niepowodzenie i mogą być jedynie powodem frustracji. Jednak nie znaczy to, że nie warto nic robić! Odpowiednia pielęgnacja, zdrowa dieta i lepszy styl życia poprawią kondycję – nie tylko włosów, ale również całego organizmu. Warto pamiętać, że łysienie towarzyszy nie tylko mężczyznom – menopauza a wypadanie włosów to temat, o którym mówi się ostatnio coraz więcej. Łysienie związane z wiekiem odbywa się na różne sposoby. Można do nich zaliczyć:

  • ogólne spowolnienie procesów podziału komórek i wzrostu tkanek – wraz z wiekiem tempo wzrastania włosów jest coraz mniejsze.
  • pogorszenie mikrokrążenia zachodzącego w skórze głowy – na skutek tego procesu mieszki włosowe są gorzej odżywione i dotlenione, a przez to ulegają osłabieniu.
  • obniżenie tempa naturalnych procesów regeneracji.
  • zmiany hormonalne związane z wiekiem. U kobiet będzie to osłabienie włosów towarzyszące menopauzie. Mężczyźni mogą doświadczać łysienia androgenowego – chociaż występuje ono także u bardzo młodych osób, to najczęściej pojawia się wraz z wiekiem.

Utrata włosów może także być skutkiem ubocznym przyjmowania przez osoby starsze niektórych leków i ogólnego osłabienia organizmu.

Problemy dermatologiczne

Łysienie może też być objawem chorób dermatologicznych i problemów skórnych. Dotyczy to schorzeń takich jak:

  • łysienie plackowate – choroba o podłożu autoimmunologicznym, która prowadzi do miejscowego wypadania włosów,
  • grzybica skóry głowy i łupież,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • AZS.

Wypadanie włosów może też być spowodowane nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. Wówczas warto wypróbować kosmetyk, który dokładnie oczyści skórę głowy; Hair & Scalp Detox Scrub od Hairlust, czyli skuteczny, ale delikatny peeling wzbogacony o składniki wzmacniające włosy i pielęgnujące skórę głowy. Nadmiernie przesuszona, skłonna do podrażnień skóra głowy również będzie czynnikiem, który może przyczyniać się do łysienia. Aby złagodzić te objawy, warto sięgnąć po Hair Growth Serum, wcierkę, która pomaga zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów i wspiera ich wzrost, jednocześnie kojąc i pielęgnując skalp.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Stosowanie szamponów i odżywek czasem przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Niektóre kosmetyki mają w składzie substancje, które mogą powodować podrażnienia skóry głowy. Należą do nich agresywne środki myjące, sztuczne barwniki i kompozycje zapachowe. Problemem są także silikony i substancje okluzyjne, które tworzą na powierzchni włosów i skóry głowy trudną do usunięcia, lepką warstwę. Takie czynniki mogą powodować pogorszenie odżywienia mieszków włosowych i osłabienie cebulek. Dlatego lepiej postawić na kosmetyki o naturalnych, bezpiecznych składach. Do regularnego mycia osłabionych włosów warto używać szamponu Hair Growth & Repair Shampoo, który nie tylko delikatnie oczyszcza i koi skórę głowy, ale również wspiera proces wzrostu włosów. Aby cieszyć się miękkimi i puszystymi włosami wypróbuj także Hair Growth & Repair Conditioner, czyli lekką odżywkę, która zawiera substancje wnikające w głąb włosa i odbudowujące jego strukturę.

Choroby

Wypadanie włosów może towarzyszyć różnym chorobom. Bywa jednym z objawów problemów metabolicznych, np. cukrzycy. Może także towarzyszyć niedokrwistościom spowodowanym niedoborem żelaza. Łysienie bywa także zwiastunem zaburzeń endokrynologicznych np. problemów z tarczycą i zespołu policystycznych jajników. Nadmierne wypadanie włosów towarzyszy także niektórym chorobom nowotworowym. Dlatego taki objaw warto skonsultować ze swoim lekarzem. W razie potrzeby zleci odpowiednie badania.

Stres

Czynnikiem, który również może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów, jest stres. Zarówno ten przewlekły, jak i nagłe, silne zdenerwowanie. Warto go więc unikać – nie tylko dla ograniczenia łysienia, ale także szeroko pojętego zdrowia. Pozytywne działanie mają techniki radzenia sobie ze stresem – np. medytacja, ćwiczenia oddechowe i joga. Na ukojenie nerwów świetnie sprawdza się także regularna aktywność fizyczna.