Szacowany czas czytania artykułu: 2 minut

Siedzenie w domu wcale nie musi być nudne! Wystarczy spora doza kreatywności, odpowiednie nastawienie i kilka sprytnych rekwizytów, by udowodnić i dzieciom, i samemu sobie, że w domu także możemy rzucić się w wir przygód. Jakie pomysły na zabawy dla dzieci warto mieć w zanadrzu i jak organizować wspólny czas w domu, by czerpać z niego dużo radości i pozytywnej energii?

Twórcze zabawy rozwijające wyobraźnię

Niezwykle ważną rolę w harmonijnym rozwoju emocjonalnym i intelektualnym dziecka odgrywa wyobraźnia. Bawiąc się wspólnie w domu, możemy angażować ją na różne sposoby, zarówno modyfikując aktywności, które maluch już zna i lubi, jak i podsuwając mu zupełnie nowe pomysły. Jakie zabawy skutecznie stymulują dziecięcą wyobraźnię?

  • Tematyczne rysowanie. Często zdarza się, że dziecko chciałoby porysować, ale nie wie, co stworzyć na pustej kartce. W takich chwilach warto podsuwać mu gotowe tematy, przy których wyobraźnia musi się trochę napracować. Niech narysuje świat za 50 lat, Wasz dom, z którego zniknęło wszystko, co szklane, albo siebie samego podczas wycieczki na Marsa.
  • Teatrzyk kukiełkowy. Taka teatralna zabawa rozwija wiele różnych umiejętności i świetnie sprawdzi się w chwilach, kiedy macie sporo czasu. Musicie bowiem obmyślić scenariusz (chyba, że wolicie teatr improwizowany!), przygotować kukiełki i scenografię, a na końcu także wystawić cały domowy spektakl.
  • Pieczenie ciasteczek. Przygotowywanie własnych domowych wypieków to dla maluchów świetne ćwiczenie sensoryczne, które dodatkowo wyposaża je w lepsze zrozumienie rządzących naszym światem ciągów przyczynowo-skutkowych. Zagniatanie ciasta, wykrawanie z niego różnych kształtów i zdobienie ciasteczek angażuje wszystkie zmysły – a i natychmiastowe efekty takiej zabawy są bardzo satysfakcjonujące!

Gdy zabawy dla dzieci szybko się nudzą…

Monotonia i rutyna to Twoi najwięksi wrogowie, jeśli chodzi o gry i zabawy. Dla dzieci atrakcyjne jest przede wszystkim to, co nowe – lub dawno niepowtarzane… Nie oznacza to więc, że musisz codziennie wymyślać jakieś zupełnie nieznane zajęcie, którego nigdy wcześniej nie podsuwałaś swoim maluchom. Ciekawym rozwiązaniem może być wprowadzenie do zabawy elementów losowych. W jaki sposób?

Razem z dziećmi stwórz jak najszerszą bazę zabaw i gier, które lubią lub które chcieliby przetestować. Spiszcie je na osobnych małych karteczkach i wrzućcie do dużego słoika. Za każdym razem, gdy dopadnie Was nuda lub gdy dzieciaki nie będą wiedziały, co chcą robić, po prostu wylosujcie zabawę na dziś. Sukces – gwarantowany! Samo tworzenie takiej bazy też może być niezłą zabawą – zamiast słoika pomysłów możecie ją przygotować np. w formie koła fortuny czy czegoś na wzór kalendarza adwentowego.

Artykuł sponsorowany