Fototerapia polega na naświetlaniu intensywnie pulsującym światłem (IPL) obszarów ciała dotkniętych trądzikiem. Zabiegi stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych terapii farmakologicznych (antybiotykowych i retinoidowych) gwarantując tym samym brak efektów ubocznych – w przeciwieństwie do silnych lekarstw.

 

Działanie IPL:

  • efekt bakteriobójczy- destrukcja beztlenowych bakterii Propionibacterium Acnes odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych w trądziku. Intensywne światło stymuluje produkowane przez bakterie trądzikowe porfiryny do wytworzenia związku tlenowego, który je niszczy.
  • obkurczenie rozszerzonych ujść gruczołów łojowych co przyczynia się do regulacji wydzielania sebum, zwężenie porów skórnych
  • złagodzenie i przyspieszenie regeneracji przebarwień pozapalnych
  • znaczne zmniejszenie ogólnego zaczerwienienia skóry i wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych ze stanem zapalnym, towarzyszącym trądzikowi różowatemu

 

Dla uzyskania pożądanego efektu zabiegi przeprowadza się w krótkich odstępach czasowych do momentu ustąpienia zmian. Ilość zabiegów jest zależna zarówno od stopnia nasilenia zmian, jak i od kondycji skóry. Efekty widoczne są nawet już po pierwszym zabiegu, żeby jednak osiągnąć wyraźny efekt, zaleca się od 3 do 5 powtórzeń w tygodniowych odstępach. Doskonałe uzupełnienie fototerapii stanowi zabieg Comodex. (odnośnik)