Przebarwienia to zaburzenia pigmentacji skóry powstające w skutek nadmiernej produkcji melaniny w skórze lub nierównomiernego jej rozłożenia. Charakterystyczne ciemniejsze plamki lub plamy wyraźnie odznaczające się od otaczającej je skóry zazwyczaj powstają po nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne ale także w trakcie ciąży czy zażywania doustnych środków hormonalnych. Niektóre leki i substancje roślinne mogą również powodować powstawanie ciemnych plam na skórze.

Podczas zabiegów z wykorzystaniem lasera IPL światło emitowane przez urządzenie jest pochłaniane przez melaninę nagromadzoną w komórkach powodując ich zniszczenie. Po zabiegu przebarwienia ulegają znacznemu ściemnieniu a następnie złuszczają się przez co dochodzi do znacznego ich rozjaśnienia.

Zabieg można wykonywać miejscowo lub na całej powierzchni skóry twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Należy jednak pamiętać, że terapia laserowa nie eliminuje tendencji skóry do powstawania przebarwień działając jedynie na już istniejące.

Zaleca się wykonać serię 5 zabiegów laserowych w odstępach co 7-10 dni.

W trakcie wykonywania zabiegów bezwzględnie nie powinno się eksponować skóry na działanie nadmiernego promieniowania słonecznego. Należy również stosować wysoką ochronę w postaci filtrów UVA i UVB zarówno w trakcie wykonywanych zabiegów jak i stale po ich zakończeniu.