Spojówki pełnią rolę ochronną oka, co przyczynia się do tego, że często są podrażnione. Zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych schorzeń oczu, które polega na zapaleniu błony śluzowej powieki. Jak skutecznie sobie poradzić z tym schorzeniem? Więcej dowiesz się poniżej!
Spis treści
Zapalenie spojówek oka – czym jest to schorzenie?
Zapalenie spojówek oka to infekcja oka, która często występuje wśród pacjentów. Spojówka jest błoną śluzową, pokrywającą wewnętrzną część powieki i wewnętrzną część oka. Stan zapalny doprowadza nie tylko do swędzenia, ale również łzawienia.
Przyczyny zapalenia spojówek oka
Spojówkę można bardzo łatwo podrażnić, co powoduje nieprzyjemną infekcję. Najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek oka to:
- bakterie i grzyby – najczęściej przedostają się do oczu poprzez pocieranie brudnymi dłońmi,
- chemikalia,
- dym papierosowy,
- opary chemiczne,
- czynniki alergiczne – sierść, kurz czy pyłki roślinne.
Przyczyny mówią o określonym typie zapalenia spojówek. Mogą mieć one podobne objawy, jednakże sposoby leczenia są całkowicie inne.
Typy zapalenia spojówek oka
Człowiek, podczas całego swojego życia może zachorować na zapalenie spojówek wielokrotnie. Co więcej, każda z nich może mieć inną odmianę. Wyróżnia się m.in.:
- wirusowe zapalenie spojówek – spowodowane przez wirusy, np. opryszczki czy adenowirusy, które przedostają się do oka m.in. przez dłonie; objawy mogą obejmować zaczerwienienie, pieczenie, obrzęk i nadwrażliwość na światło,
- alergiczne zapalenie spojówek – występuje w wyniku reakcji alergicznej na alergeny, jak np. sierść, kurz czy pyłki,
- niezakaźne zapalenie proste – wynika ono z innych chorób, jak np. przewianie oka czy zespół suchego oka; zapalenie to może mieć charakter ostry bądź nawracający; tym rodzajem spojówki nie można się zarazić,
- bakteryjne zapalenie spojówek – spowodowane przez bakterie, które przeniesione są do oka przy pomocy brudnych dłoni,
- grzybicze zapalenie spojówek – występuje najczęściej u chorych w efekcie antybiotykoterapii, przebytego leczenia czy stosowania leków.
Charakterystyczne objawy zapalenia spojówek
Objawy zapalenia spojówek rozróżnia się w zależności od rodzaju infekcji i czynników wywołujących. Jednak najpopularniejszymi objawami tego schorzenia są:
- zaczerwienienie oka,
- obrzęk,
- świąd,
- pieczenie lub ból oka,
- łzawienie,
- nadwrażliwość na światło,
- zbieranie się wydzieliny ropnej,
- ciągłe uczucie wilgoci lub mokrości w oku,
- trudności przy otwieraniu oka po przebudzeniu.
Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek?
Zanim lekarz zacznie leczyć infekcję oka, musi on najpierw dokonać odpowiedniej diagnozy, którą stawia przy pomocy badań. Po trafnej diagnozie przystępuje do leczenia. Po konsultacji z lekarzem można stosować domowe metody leczenia zapalenia spojówek oka, które są wsparciem dla metod farmakologicznych. Są to m.in.:
- napary ziołowe – można nimi przemywać oko bądź robić podkłady,
- okłady chłodzące – dzięki nim można zredukować ewentualne obrzęki,
- gorące kompresy – pomagają złagodzić swędzenie i obrzęki,
- odpowiednia higiena oczu i rąk – należy jej przestrzegać, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji,
- unikanie czynników drażniących.
Jutro Medical – Twój lekarz pierwszego kontaktu
Jutro Medical jest przychodnią działającą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Każdy ubezpieczony człowiek może skorzystać z ich usług za darmo. Jeżeli w Twoim oku zaszły niepokojące zmiany umów się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu w Jutro Medical. Doświadczony zespół lekarski pomoże w diagnozie lub skieruje do specjalisty.
Najnowsze komentarze